4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A skótok és az északírek az EU tagság megtartása mellett szavaztak, és vezetőik szerint nem fogadják el a rájuk kényszerített döntést, legalábbis nem automatikusan. Skócia helyzete egyszerűbb: kiléphet Britanniából és maradhat az EU-ban, de Észak-Írországban két csoport feszül egymásnak. Az angolok pedig lassan rájönnek, saját Trianonjukat szavazták meg.

A történelem legnagyobb hazardőre

David Cameron miniszterelnök többszörösen meggondolatlan volt, sőt hazardírozott, amikor kitalálta ezt a népszavazást. Saját magából akart hőst csinálni, azáltal, hogy kialkudja a különutat Brüsszelben, majd népe rábólint a dologra. Pontosabban népei, miután négy volt neki mostanáig. A számítás nem jött be, a szellem kiszabadult a palackból, 4 népe közül 2 hátba döfte, sajnos köztük a legnagyobb, az angol.

Egyrészt azért volt szamárság, amit Cameron tett, mert nem mérlegelte a lehetséges kimenetelek következményeit. És itt nem a kimenetel esélyei a lényegesek, hanem, az, hogy ha az egyik kimenetelt nagyon nem akarja, netán veszélyesnek tartja, akkor egyáltalán nem kellene kockáztatni. Igazi orosz rulett, ahol, ha a kedvezőtlen variáció jön be, az végzetes. Felelős politikus nem játszik orosz rulettet.

Britanniából Jugoszlávia

Van viszont a dologban egy extra érdekesség, amitől nem is csak orosz rulett lett a játék, hanem egyúttal Jugoszláviát csinált az Egyesült Királyságból a miniszterelnök. Legalább arra gondolt volna, hogy nem egy egységes nemzetállamot vezet, hanem egy négy részből álló államszövetséget, melyből az egyiket, Észak-Írországot két, egymásnak ugrani bármikor kész csoport lakja. És mindezt nem sokkal a skót függetlenségi népszavazás után, ahol épp, hogy csak nem szavazták meg a függetlenséget, amikor még szó sem volt Brexitről.

A hazardírozásnak így most alkotmányos következményei is vannak: a 4 népből 2 a Brexit ellen, 2 mellette szavazott, de Anglia nagy súlya miatt az összeredmény a kilépés, még ha csak kis többséggel is. Igen ám, de skótok és az északírek egy része azt mondja, hogy eddig már nem terjed a közös brit államra ruházott hatalom, vagyis szuverenitásukból megmaradt annyi, hogy ne kényszeríthessenek rájuk ellenkező döntést, mint amire szavaztak.

Skócián a világ szeme

Innentől fogva több kimenetel lehetséges. Skócia most megpróbálja megakadályozni a brit kilépési döntés érvényesítését, ami egyébként egy remek lehetőség lenne az angoloknak, hogy a múlt csütörtökön elkövetett baklövést helyrehozzák. A másik lehetőség a skót függetlenség, amit most jó eséllyel megszavaznának, ráadásul a Reuters szerint egy Angela Merkellel jó politikai viszonyban lévő német parlamenti képviselő máris üdvözölte Skóciát az EU-ban, mondván, meglesz a helyük, ha függetlenek, így a szervezet 28 tagú maradhat.

EPA/GRAHAM STUART

Északír káosz, utolsó utáni angol esély

Észak-Írország helyzete ennél sokkal bonyolultabb. A lakosság fele Írország-párti katolikus ír, a másik fele brit érzelmű protestáns. Évtizedekig polgárháborúztak egymással, amíg Tony Blair korábbi brit miniszterelnök össze nem hozott egy megállapodást, amely azóta lehetővé tette a békét a két csoport között. Ennek sarkalatos pontja volt az EU-tagság, és a nyitott határ az Ír Köztársaság felé, így az ír érzelműek otthon érezték magukat. Ők most boldogan csatlakoznának Írországhoz, csakhogy ott a brit avagy angol érzelmű csoport, akik ugyan EU tagok szeretnének maradni, az Ír Köztársaságból azonban nem kérnek. Ez egy roppant súlyos probléma, megoldás hiányában akár egymásnak is eshetnek, mint 1997 előtt.

Legjobb lenne, ha még egyszer meggondolnák az angolok, mit tesznek, ebben most már segíti őket a skót ultimátum, valamint saját több millió polgáruk aláírása, mely a referendum megismétlését követeli, tekintettel a rendkívül feszes eredményre és az országra szétesésének veszélyére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
Makro / Külgazdaság Nem pusztán az alacsony fizetések miatt menekülnek a nyugati országokba az emberek, vannak más szempontok is
Buksza blog | 2024. november 17. 16:16
Az elmúlt évtizedek Kelet-Közép-Európában az itt élők jelentős kivándorlását hozták Nyugat-Európába, ahol jobban lehet keresni, ám Szerbiából már nem csak ezért mennek el az emberek.
Makro / Külgazdaság Megnyomták a vészcsengőt az amerikai gyártók
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 14:28
Eljutott az amerikai villanyautó-gyártók szervezetének tudatáig, hogy a megválasztott amerikai elnök tényleg megszüntetheti az autóik gyártását segítő állami támogatásokat, amitől idegesek lettek.
Makro / Külgazdaság Távoli célpontokra lövöldöznek az oroszok, Kárpátalját is elérte a támadás, idegesek lettek a lengyelek
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:55
Az orosz hadsereg újra támadta Ukrajna civil infrastruktúráját az ország egész területén, így eljutottak a támadó eszközök a magyar határ közelébe is. A lengyel légierőt is riadóztatták.
Makro / Külgazdaság Elég meredek dolgokat sikerült mondania Trump jelöltjének
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:28
Donald Trump a fosszilis üzemanyagokat támogató Chris Wright olajipari cégvezetőt nevezné ki az amerikai energiaügyi minisztérium élére.
Makro / Külgazdaság Ráhozhatják a frászt Putyinra az orosz gazdaságban villogó piros lámpák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 10:18
Az elmúlt időszakban megemelkedett hitelkamatok sarokba szorították az amúgy is eladósodott orosz vállalatokat, a törlesztések elnyelik a bevételeiket, nőnek a körbetartozások és jöhet a csődhullám.
Makro / Külgazdaság Trump miatt az egekbe szökött a nők gyógyszerfelvásárlása
Kormos Olga | 2024. november 16. 17:19
November 5. után brutálisan megnőtt a sürgősségi fogamzásgátlók, például az esemény utáni tabletták online értékesítése az Egyesült Államokban az elmúlt héten – napokkal azt követően, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG