Felgyorsultak az események, 3 év után végre úgy tűnik, minden érintett úgy látja, ideje eltörölni az Iszlám Állam utolsó darabját, sőt utolsó emberét is. Több ok lehet: az egyik, hogy a különböző, sokszor egymással is ellenséges felek látják, hogy a másik jól halad, így a területekért megindul a verseny. Az amerikai és az orosz hozzáállásban pedig nagy lehet az utóbbi idők IÁ-hoz köthető merényleteinek sora.
Az évszázad ostroma
Irak részéről a harc folyamatos, amióta Obama Amerikája kiképezte és felszerelte az iraki haderőt két évvel ezelőtt. Moszul városáért már 8 hónapja zajlik a harc, de most már sikerült az ellenséget egy 5 négyzetkilométeres területre szorítani, igaz, az sűrűn lakott és a becslések szerint 165 ezer civil lakos tartózkodik ott. Folyamatosan röplapokat szórnak nekik, hogy meneküljenek ki onnan, hisz a most következő utolsó csapásban már képtelenség lesz a civil áldozatokat elkerülni.
A várost a sokszoros túlerő gyorsan is felszabadíthatta volna, ha nem próbálják megóvni a civil lakosságot. Elsődleges szempont volt azonban, hogy gondosan, házról házra foglalják el a várost a lakosok megmentésével. Május elején azonban belehúztak: akkor nagyjából a város negyede volt dzsihádista kézen, most már csak ez a kis belvárosi rész. Ugyan Ramadánig be akarták fejezni a hadműveletet, de most már nem állnak le, hanem teljes erővel rácsapnak a kis területre.
3 év után
Maga az iraki miniszterelnök is megjelent ma Moszulban és bejelentette, hogy június 10-ig, a város elestének 3. évfordulójáig befejeződnek a harcok, és amikor mindent elfoglaltak, ő maga fogja bejelenteni. A 3 éves évforduló egy történelmi emléket ébreszt: a Szovjetunió megtámadása után pont 3 évvel, 1944. június 22-én indult az a hatalmas szovjet offenzíva, ami a nácikat napok alatt teljesen kiszorította a Szovjetunió 1939 előtti területéről.
Az iraki haderő egy része közben már felszabadult, rájuk már nincs szükség Moszulban, így a várostól nyugatra, Ninive tartományban kezdtek támadást. Felszabadították a jazidi falvakat, ahol az Iszlám Állam korábban nagy vérengzéseket rendezett, és a kurdok területe mellett egy folyosót nyitottak a szír határig, pontosabban a szíriai kurd határig. Innen feltehetően dél felé fokozatosan el fogják foglalni az dzsihádisták sávját, amely majdnem a jordán határig tart, igaz, a legnagyobb része lakatlan sivatag.
Orosz aktivitás
Szíriában eddig érdemben csak a kurd és szunnita arab koalíció, az SDF volt igazán aktív, ők északról körbekerítették Rakka városát, és ma a Tigris folyó déli oldalán is komoly területeket foglaltak, nem kizárt, hogy dél felől is be akarják keríteni a várost. Az elmúlt napokban viszont a szír kormányerők is megkezdték az Iszlám Állam ütlegelését orosz irányítással és légitámogatással: múlt héten Palmyrától délre foglaltak el nagyobb részt, most pedig Aleppótól délnyugatra szorítják vissza a dzsihádistákat meglehetősen jó ütemben.
Szíria Aleppó és Rakka közti része. A rózsaszín részeken a szír kormányerők, a sárgán az SDF szorította vissza az IÁ-t. Forrás: isis.liveumap.com Az utolsó szálig |