Lehet még ennél is lejjebb a munkanélküliség?
Kedden publikálja a KSH a június-augusztusi időszak munkaerőpiaci adatait. A legutóbbi közlés szerint május-júliusban tovább csökkent a munkanélküliek száma, 78 ezerrel volt kevesebb, mint egy évvel korábban, a munkanélküliségi ráta pedig egy év alatt 1,8 százalékponttal 5 százalékra mérséklődött. Eközben 148 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma az egy évvel korábbihoz hasonlítva. Mivel a magyar gazdaság legégetőbb kérdése újabban a munkaerőhiány problematikája, érdekes lesz az adat.
Pénteken az ipari termelői árak augusztusi alakulásáról közöl statisztikát a KSH. Ezek legutóbb, júliusban átlagosan 2,3 százalékkal csökkentek.
Mi történt a magyar külkereskedelemmel?
Szintén pénteken jelenik meg a külkereskedelmi termékforgalom júliusi alakulásának második becslése. A szeptember 8-án kiadott első becslés szerint júliusban jobban csökkent az import az exportnál: az export euróban kifejezett értéke 5,2, az importé 6,0 százalékkal csökkent a múlt év azonos hónapjához képest. A kereskedelemi többlet csak azért nőtt, mert az import esett vissza jobban - a szufficit 24 millió euróval, 662 millió euróra emelkedett.
A második becslésből pontosabban láthatjuk, a gazdaság mely szektorainak köszönhető a jelentősebbnek mondható visszaesés a magyar külkereskedelemben, mekkora volt a nyári nagyleállások hatása.
Vasárnap lesz a népszavazás a kötelező betelepítési kvótáról - ember legyen a talpán, aki meg tudja jósolni, érvényes lesz-e, és ha igen, az milyen politikai következményekkel jár, vagy hogy ez hogyan csapódik le a piacokon.
Lyukat beszélnek a hasunkba a jegybankárok
Ami a nemzetközi piacbefolyásoló adatokat illeti: a közepesen érdekes makroadatok mellett szokatlanul erős lesz a hét a nagy jegybankok (a Fed és az EKB) kommunikációját illetően. A piacokat egyébként is lázban tartják a monetáris politikusok: vajon mikor unják meg a lazaságot, mikor állnak le a gazdaságélénkítéssel, mikor engedik el a gazdasági szereplők kezét?
Hétfőn Mario Draghi EKB-elnök ejthet el újabb morzsákat arról, meddig pumpálják még a pénzt az európai gazdaságba. Az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt van jelenése délután 5-kor.
Kedden a Fed (alapkamatról is döntő) nyíltpiaci bizottságának egyik tagja, Stanley Fischer tart előadást egy egyetemen délután negyed hatkor.
Szerdán délután 4-kor Janet Yellen Fed-elnök tesz jelentést Washingtonban a pénzügyi szolgáltatások bizottsága előtt, nagyjából ugyanekkor a kamatról döntő Fed-testület másik tagja, James Bullard tart előadást egy St. Louis-i konferencián. Fél ötkor pedig ismét Mario Draghi EKB-elnökre figyelhetünk, aki a német Bundestagban beszél az eurózóna aktuális ügyeiről.
Csütörtökön Janet Yellen Kansas City-ben lesz, egy bankárfórumon tart előadást magyar idő szerint este 10-kor.
Pénteken viszont - rendes állami tisztviselők módjára - már egy jegybankár sem tart érdemi beszédet vagy előadást az előrejelzések szerint.