A felmérés 231 várost vizsgál meg, olyan szempontok alapján, mint a politikai stabilitás, egészségügy, oktatás, bűnözés, közlekedés, és a szabadidős tevékenységek lehetőségei. Az 1,8 millió lakosú Bécs a CNBC szerint már 9. éve nyeri a felmérést a kiváló egészségügynek, a nem túl drága lakhatási költségeknek és a kulturális élet sokoldalúságának köszönhetően.
A legjobbak és a kontinensek
Bécset a listán Zürich követi, majd a harmadik-negyedik helyen holtversenyben München és az új-zélandi Auckland osztozik. Az ötödik Vancouver Kanadában, a hatodik Düsselforf, a hetedik Franfurt, a nyolcadik Genf, a kilencedik Koppenhága, a tizedik Bázel. A többi kontinens, nevezetesen Dél-Amerika, Ázsia és Afrika viszonylagos lemaradásban van: Ázsia legélhetőbb városa Szingapúr, a világlistán a 25. helyet foglalja el. Dél-Amerikában, sőt egész Latin-Amerikában Montevideo lett a legjobb, a ranglistán 77. helyet kapta, Afrikában pedig a dél-afrikai Durban, ő a 89. helyen szerepel.
Életszínvonal ugrás
A felmérés azt is megvizsgálta, hogy mely városokban nőtt a legtöbbet az életszínvonal az elmúlt 20 évben. Ebben térségünk (a kelet-európai felzárkózó országok) jár élen, Szarajevó a nyertes. Ott persze 20 éve a délszláv háború hatásai miatt igen alacsony lehetett a bázis, de a fejlődés mégiscsak örvendetes. A második helyezett Pozsony, amely egyébként 80. a legélhetőbb városok listáján, itt viszont valóban Szlovákia, és különösen fővárosa elképesztően gyors fejlődése állhat a háttérben.
Fővárosunk és társaink
Megkerestük a listán Budapestet, fővárosunk a 76. helyet kapta, közvetlenül előttünk Ljubljana és Dubaj tartózkodnak, kicsit előrébb Prága, utánunk kevéssel Varsó, Pozsony és Vilniusz. Bukarest a 107., Szófia a 116. helyet kapta a volt keleti blokk-társaink közül, a balti országok nélküli volt szovjetunió városai viszont meglehetősen le vannak maradva, Moszkva a 167., Jereván a 171., Kijev és Szentpétervár a 173. helyen osztoznak, Baku a 196. helyezett.
A másik véglet
Ami a legrosszabb helyezetteket illet, az utolsó az iraki főváros, a középkori hatalmas arab állam központja, az ezeregy éjszaka városa, Bagdad. A mai iraki főváros a szaddami diktatúra, majd a folytonos háborús helyzet és a sok merénylet miatt lett a legrosszabb város. A polgárháborús helyzet teszi élhetetlenné a jemeni fővárost, Szanát is, de hasonlóan rossz helyezést kapott Haiti fővárosa, Port au Prince, valamint Szíria fővárosa, Damaszkusz is, nem meglepő módon.