Pesszimizmus
A Bloomberg egy friss felmérést készített arról, hogy oszlanak meg a vélemények a kilépés várható hatásairól. A válaszadók 40 százaléka vélte úgy, hogy a gazdaság recesszió elé néz. Ez a szám a közelmúltig jóval alacsonyabb volt, ami érthető, hisz a megkérdezettek korábban nem is vették komolyan a Brexit lehetőségét, ezért nem is gondolták át alaposan annak lehetséges következményeit.
A legtöbb szakértő szerint a kilépés visszafogná a befektetéseket, megviselné a munkaerőpiacot, és így a gazdasági növekedés is visszaesne, akár a negatív tartományba. Az utolsó ilyen szituáció emlékei pedig frissek: a 2008-9 előtti szintet négy évig tartott újra elérni, és közben 16 éve csúcsra szökött fel a munkanélküliség.
Miniszterelnök és jegybank
Maga Cameron, a népszavazás megálmodója és kiírója, aki minden erejével a tagság megtartása mellett kampányol, azt mondja, hogy kilépés esetén visszaeshet a kereskedelem, London szerepe pedig megszűnhet, mint vezető kereskedelmi és pénzügyi központ. A jegybank is nyilatkozott, de még nem a kilépésről, hanem magáról a népszavazásról. Szerintük ez már önmagában visszafoghatja a beruházásokat. Bár eddig ezt még konkrétan nem észlelték, felkészültek arra, hogy a jegybank lehetséges eszközeit bevessék baj esetén.
Font sterling
Az angol font mindenesetre már megérezte az aggodalmakat: az elmúlt időszakban elég szépet zakózott. Most azt emelik ki, hogy a dollárhoz képest (egy font 1,39 dollár alá esett), de ugyanúgy az euróhoz képest is, 1,40-ről 1,26-ra esett vissza. Persze amint az elemeztük, a font esése vélhetően egyébként is bekövetkezett volna, a lélektani hatás most erőteljes, a valuta mozgása a piac számára összefonódik a Brexit félelmekkel.
A szavazópolgárok ébredése
Az ING Bank londoni közgazdásza szerint is elsősorban a befektetések volumene esne vissza, különösen a külföldi tőkeáramlás lassulna le. Ő mindazonáltal nem tart a recessziótól, de nem is zárja ki, abban azonban biztos, hogy a gazdasági növekedés erősen visszaesne.
A közeljövőben valószínűleg további elemzések fognak napvilágot látni, és ezeknek már lehet is hatása a szavazópolgárokra. Most ugyanis nehezen tudnak eligazodni a kérdésben, nem igazán látják az előnyöket és hátrányokat, de ha az lesz az általános vélemény, hogy a kilépés rosszabb gazdasági helyzetet hoz, akkor jó eséllyel mégis a maradásra szavaznak. A skótoknál is az volt a legfőbb érv, hogy Nagy-Britannián belül biztosabb a gazdasági helyzetük, legalábbis amíg a szigetország az EU tagja.