A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai Budapesten tettek tájékozódó látogatást. Tapasztalataikról összeállított, hétfőn Londonban ismertetett beszámolójukban kiemelték: tárgyalásaik megerősítették azt a várakozásukat, hogy az MNB folytatja a monetáris enyhítési ciklust. A cég változatlan előrejelzése szerint a magyar jegybanki alapkamat az év végére valószínűleg 1,35 százalékig csökken a jelenlegi 1,65 százalékról.
A Bank of America-Merrill Lynch elemzői hangsúlyozzák, hogy jóllehet a teljes kosárra számolt éves összevetésű infláció kilenc hónap után először pozitív volt májusban, a maginfláció két éve stabilan az 1-1,5 százalékos sávban mozog, vagyis hosszú ideje jóval elmarad a 3 százalékos céltól.
A ház szerint ez a folyamat valószínűsíthetően erősítette az MNB aggályait azzal a második körös hatással kapcsolatban, amelyet az alacsony infláció gyakorol az inflációs várakozásra. A cég londoni elemzői ezzel kapcsolatban kiemelik, hogy a magyarországi inflációs várakozás is az MNB 3 százalékos inflációs célszintje alatt rögzült.
Az MNB számításai szerint a háztartások inflációs várakozása 2 százalék környékén mozog. Az Európai Bizottság felmérései azt mutatják, hogy az áremelkedésre és az árcsökkenésre számító fogyasztók arányának egyenlege - bár pozitív - továbbra is mélységi rekordokon jár, az ipar esetében pedig ez a várakozási egyenleg december óta negatív - hangsúlyozzák budapesti tárgyalásaikat összegző beszámolójukban a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői.
Kiemelték azt is, hogy a magánszektorban a 3,5 százalékos éves ütem körül stabilizálódott béremelkedés és a termelékenység 1,5 százalékos idei első negyedévi emelkedési üteme az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség 2 százalék körüli növekedésének felel meg, ami szintén lefelé ható kockázatot jelent az MNB 3 százalékos inflációs céljának teljesülésére.
Mindemellett nyilvánvaló, hogy az alacsony inflációval jellemzett környezet és a magyar gazdaságban ezzel egyidejűleg érvényesülő negatív kibocsátási rés kombinációja sem előnyös a bérek szempontjából - áll a Bank of America-Merrill Lynch elemzőinek hétfői összegzésében.
Ha jönne a meglepő lépés
A ház számításai szerint az MNB monetáris eszköztárának tervezett átalakítása nyomán a következő egy évben várhatóan 500-900 milliárd forintnyi pótlólagos állampapír-kereslet jelenik meg a piacon a hazai bankok részéről. Ez fontos védelmet teremt a magyar gazdaság számára arra az esetre, ha az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve monetáris szigorítási ciklusának hamarosan várható indulása után a külföldi portfolió-befektetők tőkekivonásba kezdenének, és ez a védelem elősegítheti, hogy az MNB ilyen helyzetben is a kamatcsökkentésekre összpontosíthasson inflációkövető mandátumának teljesítése végett - hangsúlyozzák beszámolójukban a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői.
Hozzátették: a magyar kormány kötelezettségvállalása a bankokkal fenntartott viszony normalizálására, valamint a cég által 2,3-2,4 százalék körül valószínűsített idei és jövő évi GDP-arányos államháztartási hiány alátámasztja a Bank of America-Merrill Lynch azon várakozását, hogy a magyar szuverén adósosztályzatot a hitelminősítők még az idén visszaemelik a befektetési ajánlású kategóriába.
Mások is látják
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői az MNB monetáris eszköztárának tervezett átalakításáról összeállított értékelésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az intézkedés javítani fogja az MNB monetáris politikájának transzmissziós mechanizmusát, és várhatóan felgyorsítja a külső adóssághányad csökkenését.
A ház elemzői szerint ebben a környezetben - ha a 2016-ra szóló magyar költségvetés konzervatív alapállású lesz, ha a bankadó a terveknek megfelelően csökken és ha folytatódik a külső adósságállomány csökkenése -, a Fitch Ratings hitelminősítő már a november 20-án esedékes következő felülvizsgálaton visszaemelheti Magyarországot a befektetésre ajánlott kategóriába.
A Fitch a magyar adósbesorolás idei első felülvizsgálatának eredményeként a múlt hónapban felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a magyar államadós-osztályzatok kilátását az addigi stabilról.
Jöhet a felminősítés
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's is pozitívra javíthatja az idén a magyar szuverén adósosztályzatokra érvényes kilátást, amely jelenleg mindkét cég listáján stabil.
A Moody's felülvizsgálati menetrendjében Magyarország legközelebb július 10-én kerül sorra, a Standard & Poor's szeptember 14-én vizsgálja a magyar adósosztályzatot. A magyar államadós-besorolás jelenleg mindhárom cég listáján egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású sávtól.