Megérkeztek a részletes áprilisi államháztartási adatok, a központi alrendszer 2013. április havi hiánya 35 milliárd forint volt. Ezen belül a központi költségvetés 79,4 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok 8,5 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 35,9 milliárd forintos szufficittel zártak. Az államháztartás központi alrendszerének 2013. április végi hiánya így 528,6 milliárd forintra teljesült (2012. első negyedévében ez 228,2 milliárdra teljesült). Az előzetes adatsorhoz képest tehát nincs meglepetés.
A kivezetett adókból is csordogál még a bevétel
Banai Péter Benő szerint a kormány az idei évre 0,3 százalékos, jövőre pedig 0,6 százalékos kiigazítást hajt végre, vagyis teljesíteni tudja az Európai Bizottság prognózisa szerint is a hiánycélt. A gazdasági tárca helyettes államtitkára szerint az előző évek "költségvetési sikerei" reális esélye van annak, hogy a Bizottság még idén nyáron megszüntesse a túlzottdeficit-eljárást hazánk ellen. Banai szerint ráadásul a most ismertetett negyedéves GDP-adat is javítja a költségvetés pozícióit. |
Nézzük a részleteket. A bevételi oldalon társasági adóból 95 milliárd folyt be, ami tizedével kevesebb, mint tavaly, az NGM szerint a 10 százalékos kulcs bevezetése miatt volt szerényebb a bevétel. Tovább járja hattyúdalát az eva, melyből 23,7 milliárd azért így is bejött, ez 20 százalékkal kevesebb, mint tavaly ilyenkor, az adózok nagy része lepártolt az "egyszerűsítettnek" ma már nehézkesen nevezhető adózási formától. Játékadóból is kevesebb, feleannyi jött be, mint tavaly ilyenkor (10,5 milliárd).
14,6 milliárddal több jött be ugyanakkor a bankadóból, összesen 35 milliárd - ennek oka, hogy tavaly ilyenkor a végtörlesztésből eredő veszteségeiket a pénzintézetek leírhatták a különadóból. A szektorális és "átmenetileg" bevezetett (aztán valamilyen formában mégis tovább örökített) adókból még most is csordogált bevétel, az áthúzódó hatás miatt, a költségvetés a 2013- január 1-jével megszüntetett plusz sarcokból még 4,2 milliárdot könyvelt el.
Továbbra sem tűnik vaskos sikertörténetnek a két új kisadózó forma: a kisadózók tételes adójából eddig 6,4 milliárd, a kisvállalati adóból pedig 2,5 milliárd folyt be.
Tranzakciós adó: még 260 milliárdot kellene belőle összeszedni
Az érintett cégek március 20-án fizettek idén először közműadót - idén még egy fizetési kötelezettségük lesz -, áprilisig ezen a soron 23,5 milliárd forint folyt be az államkasszába. A tavaly bevezetett távközlési adóból áprilisig idén 13,5 milliárd bevétele volt az államnak.
A tranzakciós illeték mértékének megemelése része lehet a kormány újabb csomagjának, amennyiben a most bevezetett zárolások nem lennének elegendőek és a gazdaság a vártnál rosszabbul teljesítene. Ebből az adóból négy hónap alatt 38,8 milliárd forint folyt be az államhoz, vagyis a tervezett idei bevétel közel 12 százaléka csupán. Az illeték megemelése egyelőre nincs terítéken, de a második félévben komolyan felmerülhet akár ez az opciós is, az elmaradás ugyanis tetemes: a következő nyolc hónapban még több mint 260 milliárdnak kellene befolynia ebből a bevételből (a költségvetés tartalékai 400 milliárdra rúgnak, Varga Mihály gazdasági miniszter szerint ebből fedeznék a kieső adóbevételeket).
Banai Péter Benő, az NGM helyettes államtitkára a tranzakciós adó kapcsán azt mondta a jelentés publikálását követő online fogadóórán, hogy továbbra is úgy gondolják: 80 milliárdos lehet az elmaradás ezen a soron az idei évben.
A biztosítók négy hónap alatt 8,5 milliárdnyi különadót fizettek meg.
100 milliárd folyt be a cigi jövedéki adójából
535,7 milliárd forint személyi jövedelemadó bevétele volt az államnak az első négy hónapban, miközben feleannyi kifizetést, 25,5 milliárdot teljesített - ennek oka az adójóváírás kivezetése. Nagyjából 1 százalékkal csökkentek a befizetések is a szuperbruttó kivezetése miatt, a mérleg ugyanakkor így is azt mutatja, hogy 4 hónap alatt 19,2 milliárddal több bevétele volt az államnak az szja-ból, mint egy évvel ezelőtt.
5,7 százalékkal kevesebb a büdzsé bevétele a jövedéki adóból, üzemanyagokból kevesebbet veszünk, itt csökkent is a bevétel. Kevesebb folyt be a szeszesitalok jövedéki adójából, míg a dohánytermékek jövedéki adójából négy hónap alatt 100 milliárdot kaszált az állam, ez nagyjából megegyezik a tavalyi bevétellel. Holott az adót tavaly kétszer is megemelték.
Áfából 148 milliárddal kevesebb folyt be, mint tavaly év elején, az összbevétel így áprilisig 807,7 milliárd forint. Itt a helyzet fordított, mint az szja-nál, a kiutalások nagy megugrása miatt (majd ötödével nőtt) lett kevesebb a bevétel, igaz, a befizetés is csökkent 2,5 százalékkal.