4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai elnök egy ideje elégedetlen a magas olajárak miatt, és az OPEC-et és Oroszországot vádolja. Az orosz elnök azonban visszaszólt, jelezvén, hogy Iránt és Venezuelát épp Trump szankcionálja, egyébként pedig érthető, hogy egy gigantikus olajexportőr, mint Oroszország, nem sír a magas árak miatt, épp eleget szenvedett, amikor az ár a mélybe zuhant.

Idén többször szóltak arról a hírek, hogy Amerika olajkitermelése rendkívül gyorsan növekszik, lassan le fogja a hagyni a jelenlegi rekorder Oroszországot, és egyelőre csak a szállítási kapacitások korlátozzák a kiapadhatatlan olajmennyiség piacra juttatását. Felmerül a kérdés, hogy miért fáj akkor Trumpnak az olajár-emelkedés?

Miért fáj?

Kétségtelen, hogy míg Oroszország esetében a kitermelt mennyiség jóval több, mint amit belföldön felhasznál, Amerika viszont sokkal nagyobb fogyasztó, így tulajdonképpen most van egyensúlyban az amerikai kitermelés és fogyasztás, illetve most kezd az ország átbillenni nettó exportőri pozícióba. Így neki elvileg irreleváns is lehetne az ár, pláne, hogy a 2004 előtti években sem zavarta különösen, noha akkor 100 dollár fölött volt.

Nos, a válasz egyszerű: az amerikai autósok elégedetlenek, ha magasabb az ár, és ez ott sokkal jelentősebb dolog, mint Európában. Amerikában alig terheli adó az olajárat, míg kontinensünkön az ár nagyobbik részét teszik ki az adók, így míg itt az olajár ingadozása tompábban hat, Amerikában sokkal mozgékonyabb a benzinár. Ha az olajár a háromszorosára megy, ahogy ez történt a 2015-ös mélypont óta, akkor a benzinár is triplázódik, az amerikaiakat persze nem vigasztalja, hogy náluk sokkal olcsóbb a benzin, mint más fejlett országokban.

És miért most?

De hogy miért is most lett ez fontos probléma? Közelednek a kongresszusi választások, és miután Trump népszerűsége már huzamosabb ideje elég rosszul áll, attól fél, hogy pártja rosszul szerepelhet a választásokon, esetleg az ellenzéki demokraták többséget szerezhetnek. A főbb gazdasági tényezők kétségkívül meghatározóak a választásokon, az olajár pedig (mint a rezsicsökkentés) különösen jelentős tényező, az átlagos választó leginkább saját kormányzatának tulajdonítja a benzinár szintjét.

Nos, Trumpnak ezért fontos lett, hogy ne szálljon el az olajár, ami pedig épp ezt tette, négy éves csúcson van, még ha az amerikai WTI olcsóbb is, mint az eurázsiai típusok. Az idő pedig sürget, a választásokig szúk másfél hónap van, le kellene valahogy imádkozni az árat. Ha az OPEC gyorsan megemelné a kitermelést, az elnök reményei szerint még időben hatása lehetne, sőt elég lenne azt bejelenteni is. Ha viszont mégsem, akkor is rá kell tolni valakire a felelősséget a választók előtt, erre a célra pedig ott van Putyin és a szaúdiak.

Nézzen tükörbe

Putyin tegnap válaszolt is az amerikai elnöknek, el is ismerte, Trump joggal panaszkodik arról, hogy az ár magas – csak hogy erről ő maga is tehet. Az árak részben amerikai kormányzati lépések miatt magasak: szankciókat léptetnek életbe az olajexportáló Irán ellen, Venezuela exportját is korlátozzák, és a Líbiában kialakult kaotikus helyzethez is van közük, ami az ottani kitermelést akadályozza.

Az orosz elnök szarkasztikusan hozzátette: ha most beszélne személyesen az amerikai elnökkel, akivel utolsó találkozója meglehetősen jó hangulatban telt, azt mondaná neki, hogy ha igazából meg akarja találni, ki a vétkes az olajárak emelkedésében, nézzen a tükörbe. Feltehetően leginkább az Iránra vonatkozó részre utalt, hisz Trump egymaga vonult ki az országgal kötött hathatalmi egyezményből, és ezzel összefüggésben Irán olajexportját is el akarja lehetetleníteni, miközben Oroszország a szerződést és az iráni olajexportot mindenáron fenn szeretné tartani.

A paktum védelme

Ami a 2016-os OPEC kitermelés csökkentést illeti, melyhez Oroszország is csatlakozott, az akkori alacsony árak indokolták, és már júniusban határoztak az intézkedés megszüntetéséről, várhatóan még idei hatállyal. Putyin szerint Oroszországnak nem célja a kitermelés visszafogása, hisz neki az a jó, ha minél többet ad el, persze csak egy adott árszint felett. A kitermelés eszköz, nem pedig cél, az ár stabilizálásának eszköze, mondta az orosz elnök.

Persze az ár már rég stabilizálódott, kérdés, hogy ki mit tekint stabil szintnek. A nagy olajexportőrök nyilván a minél magasabb árat, ahol még a vevők nem méltatlankodnak nagyon, Trump pedig most választási okokból a minél alacsonyabbat, utána persze ő se akarna olyan alacsonyat, ahol palaolaj kitermelőinek már ne érné meg a bolt. A huzavona hat hét múlva véget ér, lehet hogy a kioktatás miatt pont utána fog csak kitermelést növelni az olajkartell, jelezvén, hogy ebben a kérdésben ők fújják a passzátszelet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Friss
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG