4 százalék közelében a negyedéves államháztartási hiány
A pénzügyi számlák adatai szerint az államháztartás első negyedévi hiánya 269 milliárd forint, az időszakra eső bruttó hazai termék (GDP) 3,9 százaléka volt, a március végéig tartó egy évben azonban 2,7 százalékos volt a GDP-arányos deficit és 795 milliárd forintot tett ki - jelentette hétfőn a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
A pénzügyi számlák adatai szerint a központi kormányzat 860 milliárd forint hiánnyal, a helyi önkormányzatok és a társadalombiztosítási alapok 525, illetve 67 milliárd forintos többlettel zárták az első negyedévet.
84,4%: 25 ezer milliárd közelében az államadósság
Az államháztartás névértéken számolt konszolidált bruttó (maastrichti) adóssága 24 932 milliárd forint, a GDP 84,4 százaléka volt az első negyedév végén, 5 százalékponttal nőtt a múlt év végi 79,4 százalékról. (A szám egy fokkal kedvezőbb az előzetes adatnál, ami 84,6 százalék volt.)
Az államadósságot első negyedévben 1479 milliárd forinttal növelte a jelentős összegű belföldi és külföldi állampapír kibocsátás és 317 milliárd forinttal a forint gyengülése.
Az államháztartás nettó adóssága 21 765 milliárd forintot tett ki, a múlt év végi 73,0 százalékról csak a GDP 73,7 százalékra nőtt március végéig.
Több megtakarítása van a lakosságnak: készpénz, állampapír, befalap a menő
A háztartások pénzügyi megtakarításai az első negyedévben 530, a március végén zárult egy évben 1767 milliárd forintot, a megfelelő időszakra eső GDP 7,7, illetve 6,0 százalékát tették ki.
A háztartások pénzügyi eszközei közül számottevő növekedés volt tapasztalható a tartott készpénz, a rövid lejáratú állampapírok és a befektetési jegyek tekintetében. Kisebb mértékben növekedett tranzakcióból eredően a folyószámla betétek, a hosszú lejáratú értékpapírok és a biztosítási díjtartalékok állománya. A háztartások pénzügyi eszközeit elsősorban a nagyarányú betétkivonás csökkentette.
Visszább léptek a vállalatok
A pénzügyi számlák adatai szerint a nem pénzügyi vállalatok továbbra is nettó hitelnyújtók maradtak az első negyedévben, igaz csak a GDP 0,1 százalékának megfelelő 4 milliárd forinttal, míg az előző negyedévben ez még a GDP 2,7, egy évvel korábban pedig 2,5 százaléka volt. Négy negyedév alatt a vállalatok finanszírozási képessége a GDP 3,2 százaléka, 939 milliárd forint volt, derül ki az MNB adataiból.