Ahogy arról már korábban írtunk, választási években születnek igazán kiugró eredmények: februárban rekordszintre emelkedett a GKI fogyasztói bizalmi indexe, ez a lendület pedig márciusban is kitartott, igaz, kisebb vehemenciával. Ezzel együtt ennél magasabb adatot utoljára csak 2002 novemberében láthattunk. Az emberek saját pénzügyi helyzetüket, a jelenlegi és a jövőbeli megtakarítási képességüket is valamivel jobbnak ítélték, mint a megelőző hónapban, ezt közölte a GKI a Privátbankár.hu-val. A lakosság emellett a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi vásárlási lehetőségét is erősen javulónak érzékelte.
Mégsem örülhetünk?
Bár az összesítés jobb lett, márciusban az üzleti szférán belül minden ágazat megítélése kissé rosszabb lett. Az ipari bizalmi index a februári, minden korábbinál magasabb szintje után csökkent márciusban. Az elmúlt időszak termelésének és a készletszintjének a megítélése ugyan javult, a kilátások viszont romlottak. A teljes rendelésállomány is kedvezőtlenebb minősítést kapott, ugyanakkor az exportrendeléseket illetően optimistábbak a várakozások.
Az építőipari bizalmi index immár harmadik hónapja mérséklődik, ezt ugyanakkor történelmi csúcspontjához képest teszi, ráadásul a magasépítő cégek még sohasem voltak ilyen optimisták. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség márciusban kissé javult, a rendelésállományok értékelése azonban enyhén romlott.
Már nem félünk a munkanélküliségtől
Márciusban a legjelentősebben a kereskedelmi bizalmi index csökkent, ez azonban ismét a magas bázishoz viszonyítva tűnik csökkenésnek, februárban, a mindenkori maximumán tetőzött. Márciusban így az eladási pozíció, a készletszint és a rendelésállomány megítélése egyaránt kedvezőtlenebb lett. A szolgáltatói bizalmi index márciusban a decemberi szintjére esett vissza. Különösen sokat romlott az elmúlt időszak forgalmának és az általános üzletmenetnek a megítélése is, a forgalmi várakozások viszont javultak.
A foglalkoztatási szándék minden ágazatban mérséklődött, kivéve kereskedelmet, ahol erősödést láthattunk márciusban a GKI elemzése szerint. Ugyanakkor, érdekes módon a lakosság munkanélküliségtől való félelme valamelyest mérséklődött.
Az áremelési törekvés az iparban és az építőiparban gyengült, a kereskedelemben és a szolgáltató cégek körében erősödött, és érezhetően markánsabb lett a fogyasztók inflációs várakozása. A magyar gazdaság helyzetének megítélése az iparban nem változott, az építőiparban romlott, a kereskedelemben és a szolgáltató szektorban, valamint a lakosság körében viszont javult.
Rekordméretű lehet a növekedés, csak közbe ne jöjjön valami Tavaly a vártnál gyorsabban, 4 százalékkal bővült a magyar gazdaság, ami jóval ugyan jóval magasabb volt az unió átlagánál, a régióban azonban csak a középmezőnyre volt elég az ütem. A GKI várakozásai szerint a növekedés idén is megközelítheti a 4 százalékot, a tervek szerint pedig idén az EU harmadik legmagasabb (2,4 százalékos) GDP-arányos deficitje lehet Magyarországon, ami azonban nem tartalmaz kellő tartalékot a nehezebb időkre. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide!>>> |