4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A görög csoda az, hogy eddig húzták. De még mindig húzhatják. Elmagyarázzák, miért baj az, hogy a görög bankokból kivitték a pénzt. A görögök nem kenhetik a felelősséget másra, még tavaly is sok mindent tehettek volna a helyzet elkerülésére. Tőkepiaci elemzők érdekes gondolatai blogjaikról.

„Semmi izgalmas: a Nap süt, tzaziki van, bankok viszont nem lesznek holnap” – írta a Görögországban nyaraló Zsiday Viktor alapkezelő az Alapblogon, akit azért sem lephet meg a jelenlegi helyzet, mert többször előre jelezte, hogy a görögök csődbe fogják magukat lavírozni.

(fotó: Wikimedia Commons)

„Hogy néz ki mondjuk egy bank mérlege?” – magyarázza a szakember. „Van az eszközoldalon mondjuk 10 egység készpénz, meg 90 egység kihelyezett hitel. A forrás oldalon meg az egyszerűség kedvéért 100 egység lakossági meg vállalati betét.”

Ki az a hülye, aki görög bankban tartja?

„A görögöknél annyi történt hogy a lakosság elkezdte kivenni a betéteket. Miután mondjuk kivett 10 egység betétet, elfogyott a készpénz. Ekkor a görög bank odament a görög jegybankhoz és mondta, hogy kéne pénz. A görög jegybank odament az ECB-hez és megkérte, hogy hadd adjon már hitelt a példabeli banknak. Az ECB pedig megengedte. Egyre többet és többet.”

„Úgyhogy a bankunk most úgy néz ki, hogy van 90 egység kihelyezett hitele, szembe ezzel 60 egység betétese ( mondjuk ki az a hülye aki egyetlen fillért is tartott még görög bankban?!), és tartozik 30 egységgel a görög jegybanknak. Az országból kimenekített pénzzel meg a görög jegybank tartozik az eurozónának. Így áttételesen az eurozóna hitelezte a penzmenekítést” – írja Zsiday Viktor.

Csoda, hogy eddig húzták

Ezért csuktak be most a görög bankok, mert az EKB limitálta a további hitelezést. A szerző szerint egy államcsődnek 2011-ben még lett volna értelme, ma már nincsen.

Görög csoda – hogy eddig húzták – írja Sarkadi-Szabó Kornél blogján. Szerinte korábban, a görögök EU-csatlakozásától kezdve számos lehetőség lett volna a görög gazdaság- és társadalmi, szociális rendszer ésszerűsítésére, vagy nagyobb uniós szigor, szankciók alkalmazására. A játszma kétoldalú, az EU-is felelős a történtekért.

A görög válságról írt valamennyi cikkünket itt találja >>>>

Nem volt lehetetlen vállalkozás

„Nem zéró esélye volt egy sikeres konvergenciának. Akár még 2014-ben is számos alkalom nyílt volna a jelenlegi helyzetet elkerülendő a korábbi feltételek módosítására. A görög kilépés is kisebb fertőzésveszélyt és kevesebb uniós pénzt jelentett volna” – írja a szakember.

Azonban az előző félévben felgyorsult betétkivonások és a görög gazdasággal szembeni teljes bizalomvesztés, „a Sziriza kifelé zsarolós-blöffölős, befelé populista tárgyalásai, az európai vezetők tétlensége” majdnem még egyszer ugyanakkora kárt okoztak az európai adófizetőknek, mint az ezt megelőző 5 évben összesen.

Nem volt kényszer a görögmentés

„A görög szavazók által választott kormányokra senki sem kényszerítette rá a mentőcsomagokat, s azok feltételeit. Amennyiben a görögök kollektívan úgy ítélték volna meg, hogy számukra a hitelek vállalhatatlan, kilátástalan terhet jelentenek, a csőd, az eurózónából való kilépés eddig is, bármikor fájdalmas, de tényleges alternatívát nyújtott volna” – írja Sarkadi-Szabó.

Duronelly Péter, az Aegon Alapkezelő szenior elemzője ma már csak egy dalt idézett. „Küldeném a görög szavazóknak, és mindenkinek, aki szereti” – írta a Maradjak, vagy menjek (Should I Stay Or Should I Go – The Clash) című dal szövegéhez. (Egy magyar fordítás itt olvasható.)

Sohase mondd, hogy vége

Mi lesz, ha nem fizetnek a görögök az IMF-nek? – vetette fel a kérdést az Aegon Alapkezelő Total Return blogjának másik szerzője még a hétvége előtt. Igazából semmi – hangzik a meglepő válasz. Úgy tűnik, az IMF számára nagyobb presztízsveszteség lenne, mint a görögök számára, és nem okoznak közvetlen károkat, nem lennének szankciók azok kívül, hogy nem kapnak további segítséget. Még az ország leminősítése sem automatikus ilyen esetben.

Vannak viszont más határidők, július 20-án az EKB-nél levő kötvényt kellene visszafizetni, márpedig amint láttuk, az EKB finanszírozta eddig a betétek kivonását a görög bankokból. Ennek nem fizetése így már jóval kockázatosabb. „Elméletben tehát még bőven húzhatják a felek az időt tovább, borzolva a piac idegeit” – vonja le a következtetést a szerző.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínai gyarmat lesz Magyarország?
Vég Márton | 2024. május 6. 15:11
Nincsenek beruházások, elfogyott a pénz az önkormányzatoknál, így a polgármesterek nem tudnak mivel kampányolni, mégis nagy csata várható a választásokon. Minek jön ide a kínai elnök? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Megint minden olcsóbb lehet az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 12:47
Tovább csökkennek a termelői árak, elsősorban az energiaárak miatt.
Makro / Külgazdaság Nagy gondban az Audi, 74 százalékkal esett a cég eredménye
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 10:47
A háttérben beszállítói probléma sejlik fel.
Makro / Külgazdaság Valami félrement márciusban a magyar külkereskedelemben
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 08:31
15, illetve 20 százalékos a visszaesés az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Az izraeli kormány jóváhagyta az al-Dzsazíra bezárását Izraelben
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 15:53
Az izraeli kormány jóváhagyta a katari székhelyű al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió bezárását Izraelben, a csatorna jogászai válaszra készülnek.
Makro / Külgazdaság Litván startup tarol a használt ruhák piacán
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 11:13
Meddig tart ki a lendülete?
Makro / Külgazdaság Jól átvernek minket a szupermarketekben, ha nem vagyunk résen!
Elek Lenke | 2024. május 3. 15:27
Ma már szinte minden áru előre van csomagolva, ami gondot okozhat a vevőknek. 
Makro / Külgazdaság Látványos a magyar kormány multiellenességének értelmetlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 10:38
Bod Péter Ákos elemzésében mutat rá, hogy a magyar foglalkoztatási szerkezetben egyáltalán nem kiugró a multinacionális cégeknél dolgozók aránya.
Makro / Külgazdaság A lakásépítés szomorú képet mutat az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 08:30
A KSH friss adatai szerint az alacsony lakásépítési aktivitást csak néhány nagyobb beruházás élénkítette.
Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG