Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatója az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának második napján, 2016. június 29-én. Mellette Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs |
Az Egyesült Királyság uniós tagságát elutasító, előző heti népszavazás nyomán vissza kell térni ahhoz a gondolathoz, hogy az Európai Unió alapját a tagállamok adják, nem pedig az uniós intézmények - jelentette ki Orbán Viktor a bennmaradó tagállamok állam- és kormányfőinek szerdai brüsszeli tanácskozása után.
Nincs á lá carte Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az unió 27 tagállama vezetőinek szerdai informális brüsszeli megbeszélései után úgy nyilatkozott, hogy nincs á lá carte választható egységes piaci részvétel az Európai Unióból történő kilépésről népszavazáson döntő Nagy-Britannia esetében sem. A 27 tagállam vezetői egyetértettek abban, hogy az uniós egységes piachoz való hozzáférés feltétele, hogy Londonnak a személyek mozgásának szabadságát is el kell fogadnia. Tusk kifejtette: megengedhetetlen, hogy ha megmarad a tőke és az áruk szabad mozgása, a szolgáltatások szabadsága, akkor a személyek szabad mozgásának sem szabad elmaradnia. "A kilépésről és részleteiről csak az után kezdhetünk megbeszélést, ha az Egyesült Királyság elindította a Lisszaboni Szerződés tagországok kilépését szabályozó, 50. cikkében foglalt folyamatot" - tájékoztatott Tusk. A huszonhetek szeptember 16-án Pozsonyban folytatják a brit kilépésről szóló tárgyalásokat. |
A magyar miniszterelnök azon véleményének adott hangot, hogy az unió demokratikus jellegét csak a tagállamokon keresztül lehet megerősíteni.
"Nem szabad fordítva ülni a lóra. Az EU nem Brüsszelben van, hanem huszonhét - most még huszonnyolc - fővárosban" - fogalmazott Orbán a szerdai informális ülés után.
És akkor még ott van a menekültkérdés
Komoly problémákat okozhat az Európai Unióban, ha nem teszünk lépéseket annak érdekében, hogy a migráció kérdése ne keveredjen össze az uniós tagság kérdésével - figyelmeztetett Orbán Viktor.
Amíg nem távoznak a britek... Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kijelentette: Skócia elnyerte a jogot arra, hogy meghallgassa Brüsszel, ugyanakkor az uniónak nincs szándéka beavatkozni a brit belpolitikai folyamatokba. A 27 tagállami vezető egyetértett abban, hogy semmilyen kétoldalú egyeztetés nem ajánlott addig, amíg London nem jelentette be kilépési szándékát. "Nincs tárgyalás bejelentés nélkül" - hangsúlyozta. Az unióból való kilépés megszavazásával záruló június 23-i brit referendum új helyzetet teremtett az Európai Uniónak de az unió elkötelezett a megkezdett közös munka mellett, hogy megoldásokat találjon a problémákra - mondta Juncker, hozzáfűzve, hogy az Egyesült Királysággal kötött szerződések egyelőre nem változnak, beleértve a katonai és védelmi egyezményeket is. |
A magyar miniszterelnök szerint arra kell törekedni, hogy az emberek valamilyen garanciát kapjanak arra, hogy meghallják a hangjukat Brüsszelben. Fontos, hogy sikerüljön kialakítani olyan uniós migrációs politikát, amely megfelel az emberek igényeinek és nem teszi elkerülhetetlenné, hogy azzal szemben akár az EU-tagságot is kockáztatva lépjenek fel.
Mint mondta, el kell választani egymástól az uniós tagság és a migráció kérdését.
"Azért kell küzdenünk, hogy bebizonyítsuk az embereknek, lehetséges a magyar nemzeti érdekeknek megfelelő európai migrációs politikát kialakítani" - hangsúlyozta.
"Ez egy hosszú küzdelem eredménye lesz majd itt Brüsszelben, amihez nekünk, nekem személyesen erős mandátumra lesz szükségem, amely népszavazás nélkül nem garantálható" - tette hozzá a kormányfő.