Orbán Viktor miniszterelnök. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióinterjújában múltidézéssel kezdett: az elmúlt öt év kritikája kapcsán azt mondta, az emberek elfelejtik a politikai lépéseket, ezért újra és újra fel kell idézni a döntéseket.
A kormányfő szerint a visszatekintés egyik kiemelkedő pontja a rendszerváltás lezárása: két jelentős esemény volt, amelyek ennek bekövetkeztét jelezték a miniszterelnöknek: törvényes úton lezajlott a forintosítás, egy Tisza-menti település tüntetésén pedig szociális támogatás helyett munkát követeltek.
Mi van még hátra?
A múlt felidézése a jövő céljainak elérést segítik: okos, nyugodt polgári berendezkedést kell megteremteni. “Ez az én történetem.” - mondta a Orbán Viktor. “Olyan asztalost még nem láttam, aki ne hibázott volna.” - a Fidesz is hibázik, de a kormányfő szerint képesek az önkorrekcióra. Magyarország pedig egy “kávéházi ország”: nem nehéz beazonosítani azokat a döntéseket, amelyekkel a lakosság nem elégedett.
Nem csak a társadalom, Brüsszel sem hagyja szó nélkül a hibákat, amelyekre nem rég az Európai Néppárt, a Fidesz-KDNP-t is magában foglaló európai ernyőpárt fel is hívta a figyelmet budapesti tanácskozásán.
Nem is vagyunk olyan maflák
A menekültkérdés az egyik olyan téma, amely minden résztvevőt érint: Orbán Viktor szerint ésszerű mederben zajlik a vita, szépen kifejlődött, egyedül a menekültek és a gazdasági bevándorlók közötti különbséget nem ismerik fel az emberek, de a kormányfő gyorsan tisztázta a státuszokat: ha valaki életveszélyes területről érkezik Görögországba, az menekült. Tovább megy onnan egy tranzitországba? Akkor már gazdasági bevándorló, hiszen nincs veszélyben az élete.
Az Európai Unió Orbán Viktor szerint életszerűtlen szabályokat akar rákényszeríteni a tagországokra, holott mindenkinek egyedül kellene megvédenie a határait és ezzel Magyarország is tisztában van. A migránsokat érintő relokációs programot hibásnak tartja a miniszterelnök: szerinte nem csak ő, hanem a németek és a franciák is más megoldást szeretnének, mi például az önálló határvédelmet: ahhoz, hogy ezt a jogot kiharcolja, Orbán szövetségeseket keres és tárgyal a többi ország vezetőjével. “Nem állok rosszul.” - summázta a helyzetet.
Miért kéne bárkit is szeretni?
Orbán Viktor szerint nincs semmi probléma a nemzeti konzultációban felvetett kérdésekkel. Úgy véli, a bevándorlók inkább jelentenek fenyegetést az emberek számára, így a kérdésfeltevésen sem kell meglepődni. Arra biztatja a baloldalt, hogy látogassanak el a magyarokhoz és a legalsóbb szinteken ismerkedjenek a hozzáállásokkal, amikor azt mondják, szükség van a menekültekre.
A kétarcú unió
A migrációs helyzet mellett a megújuló Európa lesz a kormányfőket tömörítő Európai Tanács kiemelt témája legközelebb. A The Guardian angol lapban megjelent cikkük szerint a német és francia gazdasági miniszter, Sigmar Gabriel és Emmanuel Macron ismét hitet tettek az új Európa mellett: kevesebb bürokrácia, fejlett adózás új európára lesz szükség. Orbán Viktor üdvözli a kezdeményezést, azonban óvatosságra int: vigyázni kell, hogy a rendbetétel során ne szakadjon ketté Európa. Amíg az eurózóna együttműködését finomhangolják, nem mehetnek el szó nélkül a többi tagország mellett.