Orbán Viktor és Donald Trump (MTI Fotó - Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely) |
Vége annak a korszaknak a világban, amikor a felvilágosult fehér világ ujjal mutogathatott az iszlám fundamentalizmusra. Trump Amerikája, Orbán Magyarországa és Bolsonaro Brazíliája a politika centrumába hozza be az evangéliumi, keresztény fundamentalizmust. Akárcsak az erdogani Törökországban és a putyini Oroszországban, a fenti három országban az állam és egyház közötti elválasztóvonal a szemünk előtt oldódik fel, miközben az ország első számú politikai vezetője alkotmány feletti pozíciót foglal el. Groteszk, de Trump adminisztrációja a természeti környezet pusztítására már fundamentalista biblikus magyarázatokat ad.
Evangélium és politikai machiavellizmus
A George W. Bush elnök körüli evangéliumi keresztényeknek - szövetségre lépve a más gyökerű neokonzervatívokkal - döntő felelősségük volt a törvénytelen második iraki háború 2003-as kirobbantásában. Hátborzongató, hogy mivel ezek a fanatikusok Armageddont várják (pontosabban, ami utána jön), egy világháború perspektívája meg sem rendíti őket – sőt. Elvégre ha kitörne egy világháború, akkor meggyőződésük szerint előbb következik be Jézus második eljövetele, utána pedig az Ezeréves Királyság.
Trump a mai napig nem jár templomba, Orbán fiatalkori szocializációjában pedig nyomokban sincsen ott a kereszténység, mégis mindkét vezető napjainkban egyre többször hivatkozik Istenre. A magyar miniszterelnök sokak megdöbbenésére múlt szombaton az Országházban, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének XII. kongresszusán úgy fogalmazott: a hivatását vesztett liberális demokráciákkal szemben Közép-Európában ma a kereszténységből fakadó kulturális és civilizációs életerő nyilvánul meg. Orbán ezzel legfőbb politikai mentorának, Putyinnak a szavait visszhangozta, aki júniusban nevezte „elavult”-nak a liberális eszmét.
Egyház és hírszerzés
Putyin, az egykori KGB ügynök, napjainkban a legodaadóbban támogatja az orosz ortodox egyházat és elnyom minden más vallási felekezetet. Erdogan Törökországához hasonlóan az egyházi szervezetek Putyin Oroszországában is mára az állam részei lettek és részt kell vállalniuk a nemzetbiztonsági és külső hírszerzési műveletekben. Megfigyelők szerint nem véletlen, hogy 2002 decemberében a Szent Szófia katedrális moszkvai megnyitóján részt vett a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSzB) vezetője, Nikolai Patrusev.
Káncz Csaba |
Az amerikai ultrakonzervatív, neoprotestáns fundamentalista szervezetek és Putyin Oroszországa napjainkban ellenőrizetlen pénzekkel támogatják kontinensünkön az euroszkeptikusok megerősödését. A keresztény fundamentalista szervezetekkel – amelyek működését még a Vatikán sem nézi jó szemmel – a hazai kormánypártok részéről a miniszterelnök, Novák Katalin Fidesz alelnök és Vejkey Imre, a Parlament Igazságügyi Bizottságának vezetője tartja rendszeresen a kapcsolatot.
A fundamentalista keresztények egyre növekvő politikai befolyására már az iszlamista terrorizmus egyik fő finanszírozója, Szaúd-Arábia is felfigyelt. A múlt héten a koronaherceg fogadta Rijádban Trump több evangéliumi tanácsadóját, köztük Johnnie Moore-t, aki az elnök evangéliumi tanácsadó testületének társ-elnöke. A herceg, aki egy éve feldaraboltatott egy szaúdi újságírót Isztambulban, most közösen emlékezett meg az evangéliumi tanácsadókkal a 2001 szeptember 11-i New York-i terrortámadásról.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)