Az alapkamat alakulása. |
Változatlanul hagyta az alapkamat 0,90 százalékos szintjét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa keddi kamatdöntő ülésén, és nem változtatott a testület a kamatfolyosó kondícióin sem.
Az alapkamat tartása megfelelt az elemzői várakozásoknak, a londoni szakértők 2018 közepéig nem várnak változtatást.
Meglepő lett volna, ha vágnak
Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője a kamatdöntés után közölte: a döntés nem okozott meglepetést, ezért a piac sem reagált különösebben a bejelentésre.
"Úgy véljük, hogy a Monetáris Tanács 2018 végéig változatlanul, 0,9 százalékon hagyhatja az alapkamatot. Azonban ez nem jelenti azt, hogy ne lazítana tovább a magyar gazdaságban uralkodó pénzügyi kondíciókon, hiszen a bankközi kamatok még tovább erodálódhatnak. A három hónapos bankközi (BUBOR) kamat jelenleg 0,27 százalék, ami véleményünk szerint még tovább csökkenhet. A nominális kamatok csökkenésével párhuzamosan az infláció fokozatosan gyorsulni fog. Becslésünk szerint idén 2,3 százalék lesz az átlagos inflációs ráta. Így a reálkamatok negatívak maradhatnak, ami összhangban van a Monetáris Tanács preferenciájával" - mondja Ürmössy.
Az elemző úgy látja: az idei év nagy kérdése lesz, hogy miként alakítja a magyar pénzpiacon uralkodó likviditási kondíciókat a jegybank, vezet-e be új eszközt a meglévők mellé, vagy esetleg szüntet-e meg a meglévők közül. Annyit biztosan tudunk, hogy március végére a három hónapos betétben 900 milliárd forintról 750 milliárd forintra csökken a bankrendszer által elhelyezhető likviditást. Tehát, a bankközi kamatok és a magyar pénzpiacon uralkodó rövid hozamok hosszú ideig nyomott szinteken ragadhatnak.
Érdemes lesz figyelni, hogy a nagy jegybankok, mint az Európai Központi Bank és az amerikai Federal Reserve miként viselkednek. Az EKB laza monetáris politikája segíti az MNB-t abban, hogy itthon fenntartsa az alacsony kamatokat, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a Fed idén újabb kamatemelésekre készül, amelyek korlátozhatják a magyar jegybank mozgásterét - teszi hozzá Ürmössy.
Még néhány hónapig így marad
A JP Morgan elemzői korábbi előrejelzésükben azt valószínűsítették, hogy a monetáris testület a maginfláció és a teljes kosárra számolt infláció egyidejű gyorsulása ellenére még több negyedéven át fenntartja az enyhe monetáris alapállást. A ház várakozása szerint a monetáris tanács a keddi ülés közleményében megismétli azt a jó ideje érvényes piaci útmutatását, hogy a jegybanki alapkamat hosszú ideig alacsonyan marad, és megerősíti azt az üzenetet is, hogy a monetáris kondíciók lazítása célzott, nem konvencionális eszközökkel történhet.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői a konszenzust jelentősen meghaladó inflációs előrejelzést adtak a keddi kamatdöntő ülés előtti helyzetértékelésükben. A ház szerint az idei egész éves átlagos magyarországi infláció 2,9 százalék lesz a 2 százalékos konszenzusos előrejelzési átlag helyett, jövőre pedig eléri a 3 százalékot.