4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A két hazai konzervatív párt a külpolitikájában mintha a 19. század európai viszonyait venné alapul. A Jobbik magát tekintette a keleti nyitás ötletgazdájának, de vajon a stratégia mostani bukásakor is ezt hangoztatja-e? Miért alakult ki sárdobálás a Moszkva-bérencekről?

A kiegyezést követő fellendülés lázában égő Budapesten könnyű lehetett átfutni azon a híren, hogy 1870-ben az Egyesült Államok lett a világ legnagyobb gazdasági hatalma.Holott visszagondolva, ez a fejlemény lett döntő hatással a 20. századi európai geopolitika főbb történéseire és háborúinak kimenetelére. Az ember tehát joggal hinné azt, hogy 2016-ban, immár NATO-tagként a budapesti politika világképe megváltozott.

Eltévedtek a geopolitikai háromszögben

A hazai konzervatív politikai pártok világképe alapján azonban úgy tűnik, mintha újra a 19. században keresnék a helyüket. A miniszterelnök már egy ideje új világrendről beszél az éves nagyköveti értekezleten és arról igazítja el hazánk diplomáciájának kiemelt képviselőit, hogy ő alapvetően Németországra, Oroszországra és Törökországra figyel. Vona Gábor Jobbik elnök a párt május végi kongresszusán is arról beszélt a küldötteknek, hogy a magyar külpolitikának a jövőben egy német-török-orosz hatalmi háromszög közt kell egyensúlyoznia.

Káncz Csaba

Nos, ha a NATO tagjaként ebben a koordináta-rendszerben próbálja navigálni az ország sorsát a miniszterelnök és a Jobbik, akkor nagy valószínűséggel eltévednek. Mi több, a három középhatalom egymás közötti kapcsolata egyre zavarosabb, sőt feszültebb. 2015 november 24-e, az orosz vadászgép lelövése óta, Moszkva és Ankara politikai kapcsolatai gyakorlatilag befagytak. Berlin viszonya ugyanakkor rohamosan romlik az Erdogan elnök vezette Ankarával, amelyben az örmény népirtásról szóló határozat berlini megszavazása jelentette a legújabb állomást. Moszkva és Berlin relációja pedig egy friss feszültség-góccal gazdagodhat, ha a hamarosan publikálandó német védelmi stratégia Moszkvát – az eddigi partneri besorolás helyett - riválisnak állítja be a várakozások szerint. Az már csak hab a tortán, hogy Budapest és Ankara viszonya is hamarosan könnyen szakítópróba elé kerülhet a törökök tervezett EU-s vízummentességének az ügyében.

Kié a keleti nyitás ötlete – és bukásának felelőse?

Gyöngyösi Márton országgyűlési képviselő, az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke szerint ténykérdés, hogy Magyarország e három hatalom érdekszférájának a metszéspontjában található, és történelmileg sorsát leginkább ennek a három hatalomnak a mozgása, kölcsönhatása befolyásolta. Gyöngyösi hozzátette, hogy a Fidesz kormány lenyúlta a keleti nyitást is a Jobbik programjából.

A keleti nyitásról mostanában mintha kevesebbet hallanánk a Fidesz korifeusaitól, talán azért, mert a nyersanyagárak beomlásával a korábban nagy csinnadrattával beharangozott stratégia mély kátyúba került. Miközben Oroszország recesszióban van, Azerbajdzsán már államcsődben, a kazah valutának az értéke pedig megfeleződött tavaly. Az elmúlt hónapokban Kína fölött is rohamosan gyűlnek a viharfelhők, míg a török elnök olyan szinten vált önjáróvá, hogy sikerült minden szomszédjával összerúgnia a port.

Kié a nagyobb orosz-bérenc?

A két konzervatív párt is érzi, hogy zavar van az Erőben, mármint az általuk elképzelt világképben. Talán ennek is köszönhető, hogy intenzív sárdobálás alakult ki egymás feltételezett Moszkva-barát ügynökéről. Kiss Szilárd ügye a Fideszen és Fazekas Sándor miniszteren ragadt, míg Kovács (KG)Béla a Jobbiknak okozhat még nehéz perceket.

A Századvég Alapítvány jelenlegi kuratóriumi tagja által alapított Fidesz-barát honlap szerint „a Jobbik igencsak nehéz helyzetbe kerülhet, ha beigazolódik a párt EP-képviselőjéről, Kovács Béláról, hogy Oroszországnak kémkedett. A Jobbik kapcsán nem az az elsődleges probléma, hogy az oroszokkal, vagy más keleti államokkal próbál jó kapcsolatokat kiépíteni, hanem az, hogy amennyiben külföldi érdekeket szolgál, úgy komoly veszélyt jelent Magyarország szuverenitására és biztonságára nézve. Akit pedig Moszkva meg tud vásárolni, azt megvásárolhatja Ankara, Teherán, Washington vagy Berlin is.”

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG