Ahogy arról már korábban írtunk, Donald Trump végül mégis elrendelte péntek este a légitámadást Szíria ellen. A támadásoknak az orosz és az amerikai hírszerzés szerint nincsenek sem orosz, sem civil áldozatai, a bombázásban kizárólag olyan célpontok semmisültek meg, ahol vegyifegyver előállítására alkalmas eszközök voltak. Mindezek dacára ugyanakkor kiéleződött a feszültség, nem csak az Egyesült Államok és Oroszország, de az ENSZ tagállamok részéről is.
Alaposan megszórták a szíreket
Az orosz védelmi tárca jelentése szerint az USA, Nagy-Britannia és Franciaország összesen több mint száz manőverező repülőgépet és levegő-föld típusú rakétát vetett be. A minisztérium szerint a szíriai légvédelem Sz-125-ös, Sz-200-as és Buk rendszerei a céljuk felé haladó rakéták jelentős részét megsemmisítették, ennek érdekében összesen 71 rakétát lőttek ki a szír oldalról. A csapások elhárításában ugyanakkor a szíriai orosz légvédelem nem vett részt.
Az orosz katonai tárca szerint a csapásokat az amerikai haditengerészet két, a Vörös-tengeren tartózkodó hajója, a Földközi-tenger medencéje fölött repülő taktikai légierő, valamint az et-Tanf térségéből felszálló B-1B hadászati bombázók hajtották végre.
Theresa May és Erdogan ujjong
A támadást követően szombat reggel Theresa May sajtótájékoztatót tartott a Downing Streeten, ahol bejelentette: rendkívül sikeresnek bélyegezte az akciót. Emellett megerősítette korábbi nyilatkozatát, amely szerint London számára egyértelmű az is, hogy kit terhel a felelősség a szíriai Dúma városában egy hete elkövetett vegyifegyver-támadásért, amelyre válaszul a nyugati szövetségesek az összehangolt szombati katonai műveletet végrehajtották.
Theresa May Maidenhead körzetben szerzett mandátumot, győzelmi beszédében arról beszélt, pártja stabilitást hoz - nem pedig saját sikeréről. Fotó: EPA / Will Olivier |
Mindeközben a török külügyminisztérium közlése szerint a közös fellépés „helyénvaló válasz” volt a múlt szombaton elkövetett vegyi támadásra. A tárca közölte: Ankara megelégedettséggel fogadja a nyugati országok fellépését, mivel erős a gyanú, hogy a múlt szombati dúmai támadás mögött a szíriai rezsim áll. A mostani beavatkozás "az egész emberiség lelkiismeretének a tolmácsa" - fogalmaztak.
Félnek az olaszok és a lengyelek
Ugyanakkor több uniós tagállam is aggodalmát fejezte ki a támadással kapcsolatban. A cseh külügyi és védelmi tárca például helyeselte a légicsapást, ugyanakkor Milos Zeman államfő szóvivője bírálta a történteket. Közleményében felszólították az Unió és a többi szövetséges nevében a konfliktusban résztvevőket arra, hogy „járuljanak hozzá a feszültség csökkentéséhez, újítsák fel a béketárgyalásokat a politikai megoldás érdekében.”
A lengyel külügyi tárca ugyanakkor óvatosságra hívta fel a figyelmet, valamint reményüket fejezték ki abban, hogy a helyzet nem eszkalálódik tovább. A lengyel tárca közleménye hangsúlyozza, hogy a mostani támadást a szíriai civil lakosság elleni vegyifegyver-támadásokkal összefüggésben értelmezik, "annak következményeként, hogy a tettesek eddig büntetlenek voltak". Ugyanakkor, tették hozzá, a nemzetközi közösségnek meg kell akadályoznia a vegyifegyver-támadások megismétlődését, ebben a megfelelő reakció hiánya pedig akár további vegyi fegyverek bevetését vonta volna maga után.
Az olasz kormányfő, Paolo Gentiloni szintén azt kérte, hogy a szíriai támadások kizárólag a vegyi fegyverek gyártásának és használatának a megakadályozását szolgálják, nem engedhetik, hogy a helyzet tovább súlyosbodjon. Ugyanakkor Gentiloni indokoltnak nevezte a katonai műveletet, hangsúlyozva, hogy "annak, ami történt, korlátozottnak kell maradnia. Ez a vegyi fegyverek betiltásának az ideje" - tette hozzá az olasz ügyvivő kormányfő.
Putyin magyarázatot követel
Mindeközben Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi a Szíriát ért amerikai-brit-francia katonai csapás miatt, jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök. Mint fogalmazott: "Oroszország a leghatározottabban elítéli a támadást Szíria ellen, ahol orosz katonák segítik a törvényes kormányt a terrorizmus elleni harcban" - mondta.
Az orosz vezető agresszióval és a szíriai humanitárius helyzet súlyosbításával vádolta meg a katonai csapást végrehajtó államokat, emellett azzal vádolta meg Donald Trumpot, hogy a múlt szombati dúmai csapást pusztán ürügynek használta fel a rakétatámadáshoz.