5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a Fidesz a közelmúltban több csatornán keresztül is jelezte, hogy inkább maradna az Európai Néppártban, korántsem biztos, hogy a kívánsága teljesülni fog. Német sajtóértékelések szerint Manfred Webernek most már meg kell szabadulnia a magyar kormánypárttól, különben a szövetséges frakciók nem támogatják jelölését az Európai Bizottság élére. Eközben a Fidesz ügyét vizsgáló néppárti bizottság találkozót kért a magyar kormányfőtől.
Manfred Weber érkezik az EPP ülésére Brüsszelben 2019. május 28-án. EPA/SASCHA STEINBACH

A német sajtó gyakorlatilag kész tényként kezeli, hogy a Fidesz mégis inkább maradna az Európai Néppárton (EPP) belül. Korántsem biztos azonban, hogy ez sikerülni fog neki.

Új jelzések Budapestről

A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung kiemeli: néhány hónapja még biztosnak tűnt, hogy az EPP és a Fidesz útjai elválnak. Ezt jelezte például, hogy Manfred Weber néppárti csúcsjelölt látványosan lemondott a magyar kormánypárt szavazatairól (kijelentette, hogy nem a Fidesz voksaival akar az Európai Bizottság elnöke lenni), majd Orbán Viktor közölte, hogy nem támogatják a bajor politikus elnöki ambícióit.

Most már azonban – írja a FAZ – egészen más jelzések érkeznek Budapestről. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a napokban arról beszélt a Die Weltnek, hogy bizonyos témákban a szociáldemokrata, a zöld és a liberális erőkkel is kooperálnának, és maradnának az EPP-ben. A FAZ szerint aligha véletlen, hogy az „Orbán üzenőfalának” számító miniszter ezt épp egy német lapnak nyilatkozta.

Emellett múlt héten a magyar kormány két olyan kérdésben is visszavonulót fújt, amely korábban felzúdulást váltott ki a Néppártban. Egyrészt bejelentette, hogy eltörli a reklámadót, másrészt pedig elhalasztja a közigazgatási bírósági rendszer bevezetését.

Ráadásul tegnap a magyar kormánypárt is megszavazta Webert az EPP frakcióvezetőjének. (Deutsch Tamás, a párt európai parlamenti (EP) képviselője ezt a szokásjoggal magyarázta a Hír TV-nek adott interjúban. A bajor politikust ugyanakkor továbbra is alkalmatlannak tartják az Európai Bizottság elnöki posztjára.)

Új platform az EPP-ben

A konzervatív lap szerint a Fideszt nyilvánvalóan kijózanította, hogy az EP-választás nem a populista jobboldal, hanem a Zöldek előretörését hozta, és bár itthon simán nyert – a voksok 52 százalékát szerezte meg –, házon belül még ennél is jobb eredményre számítottak.

A magyar kormánypárt az EPP elhagyása helyett a pártcsaládon belül hozna létre egy konzervatív, közép-európai platformot a lengyel, a cseh és a szlovák kereszténydemokratákkal közösen. A Matteo Salvini vezette Ligával viszont csak bizonyos ügyekben kooperálna, de nem ülne át a pártcsaládjába – összegzi a fejleményeket a FAZ.

Válaszút előtt Weber

Kérdés ugyanakkor, hogy van-e még visszaút a Fidesz számára, amelynek tagsága jelenleg fel van függesztve. A Der Spiegel a napokban azt írta: ha Manfred Weber valóban az Európai Bizottság elnöke szeretne lenni, akkor meg kell szabadulnia a magyar kormánypárttól.

A német baloldali lap szerint a Fidesz-ügy kifejezetten kellemetlen az EPP frakcióvezetőjének. Az EP-választáson meggyengült jobbközép pártcsalád potenciális szövetségesei (szociáldemokraták, zöldek, liberálisok), amelyekre most nagy szüksége lenne Webernek, ugyanis jelezték, hogy nem kívánnak együttműködni a Fidesszel. Ez pedig a bajor politikus elnöki ambíciói mellett az EPP parlamenti többségét is veszélyeztetheti.

Az EPP-nek ki kell zárnia Orbánt a soraiból ahhoz, hogy bármilyen koalíciós alkut elfogadjunk

- jelentette ki például múlt héten Pascal Canfin francia politikus, aki Emmanuel Macron francia elnök pártja, az En Marche második számú jelöltjeként jutott be az EP-be. Az En Marche a liberális ALDE képviselőcsoporthoz csatlakozik majd, amelyből könnyen királycsináló frakció lehet – akár rajta is múlhat az EPP vezette koalíció többsége.

Találkozót kezdeményeztek

A Fidesz ügyét az EPP-n belül egy háromtagú bizottság vizsgálja, amelynek Herman Van Rompuy, az Európai Tanács egykori elnöke, Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár és Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament egykori elnöke a tagja.

A Spiegel információi szerint a trió már kezdeményezett egy brüsszeli találkozót Orbán Viktorral, amelyre azonban még nem került sor. A lap emlékeztet arra, hogy tavaly szeptemberben Weber is megszavazta az EP-ben a magyar demokrácia állapotát bíráló Sargentini-jelentést, a Fidesz tagságának felfüggesztését is ő kezdeményezte, az EPP pedig még akkor is a legnagyobb frakció lesz az új EP-ben, ha a magyar kormánypárt esetleg távozni kényszerül.

Posztot vesztett a Fidesz

A német lap szerint a kulisszák mögött Weber kényszerítette ki azt is, hogy a Fidesz ne jelöljön senkit a frakcióvezető-helyettesi posztokra. A tíz helyettes közül eddig egyet adott a magyar kormánypárt Szájer József személyében, és frakciójának nagysága alapján most is igényt tarthatott volna egy helyre.

Szájer a Spiegelnek azt mondta: maguk döntöttek úgy, hogy nem jelölnek senkit, hanem inkább egy bizottsági (valószínűleg külügyi) posztot céloznak meg. Az EPP tegnap végül francia, spanyol, holland, román, ír, lengyel, bolgár, görög, portugál és horvát képviselőket választott meg helyetteseknek.

A választás után Weber azt mondta: változásokra van szükség a magyar kormánypárt belpolitikájában. Szerinte a Fidesz-tagság kérdése Herman Van Rompuy kezében van, akiben teljes mértékben megbízik. Ő értékeli majd, hogy maradhat-e magyar kormánypárt. Hozzátette: az európai uniós alapelveket mindenkinek be kell tartania.

(Korábbi cikkünk a témában: Orbán pánikban – ezért könyörögte magát vissza a németekhez.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG