Svédország beavatkozik az Európai Bizottság Magyarország ellen indított eljárásba. A svéd kormány közleménye szerint a a kabinet úgy határozott, hogy a felperesnek számító brüsszeli testületet támogatva be fog avatkozni civil a szervezetekre vonatkozó jogszabály miatti jogi eljárásba.
A svéd uniós miniszter elmondta, a kormány figyelemmel követi a magyarországi fejleményeket, aggodalommal töltik el azok a magyar és nemzetközi jelentések, amelyek szerint az országban gyorsan romlik a civil szervezetek helyzete. Ann Linde hozzátette: az ellenőrző szerepet betöltő civil társadalom nélkülözhetetlen előfeltétele a demokratikus fejlődésnek és a jogállamiságnak. A stockholmi kormány ezért sürgősnek tartja, hogy támogatásáról biztosítsa az Európai Bizottság álláspontját és kiálljon a civil társadalom függetlensége és a jogállamiság mellett.
Indokolatlan és diszkriminatív
Előrelépés hiányában az Európai Bizottság decemberben jelentette be, hogy bíróság elé viszi a tavaly júliusban megindított kötelezettségszegési eljárást a törvény ügyében, amely a testület értékelése szerint indokolatlan beavatkozást jelent az uniós alapjogi chartában garantált jogokba, különösen az egyesülési szabadság, illetve a magánélet és a személyes adatok védelme terén.
Brüsszel álláspontja szerint a civil törvény indokolatlanul és aránytalanul korlátozza a tőke szabad mozgását, az új nyilvántartásba vételi, bejelentési és nyilvánosságra hozatali követelmények ugyanis diszkriminatívak, és szűkítik a civil szervezeteknek juttatott külföldi támogatásokat.
Ahogy arról korábban írtunk, kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen a "Stop Soros" törvénycsomag miatt, emellett pedig bírósági szakaszba lépett a menekültügyi szabályozás miatt korábban megindított jogsértési eljárás.Az EB hivatalos felszólító levelet küldött a kormánynak, mivel több szempontból is aggályosnak találják a törvénycsomagot. A brüsszeli testület ezzel párhuzamosan az Európai Bírósághoz fordult a magyar menekültügyi szabályozás ügyében, a harmadik szakaszba léptetve ezzel a 2015 végén kezdeményezett eljárást. További részletek >>>
Kirúgnának minket az EU-ból? Megint leoltották az Orbán-kormányt Magyarország nem illiberális demokrácia, hanem liberális autokrácia, állítja egy német tanulmánykötet. Az alapvető szabadságjogok érvényben vannak, ugyanakkor a Fidesz minden hatalmi ágat kontrollál. A kötet szerkesztői szerint Magyarország és Lengyelország normál esetben már nem lehetne tagja az EU-nak, csak ma már nem lehet minket kirúgni. Részletek >>> |