Augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A háztartási energia, a ruházkodási cikkek, a tartós fogyasztási cikkek és az egyéb cikkek, üzemanyagok, valamint az élelmiszerek ára csökkent, mialatt a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások drágultak.
Havi összevetésben – júliushoz képest - a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal csökkentek. Az élelmiszerekért átlagosan 0,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 6,8 százalékos árcsökkenésének a következménye. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest nem változott. Az élelmiszer-árcsökkentés kitarthat szeptemberben is - legalábbis tegnap közölt árkosarunk ezt jelzi előre.
A legnagyobb mértékben a szolgáltatások drágultak (0,5 százalékkal), ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 1,7 százalékkal kellett többet fizetni. A szeszes italok, dohányáruk, valamint a háztartási energia ára nem változott.
A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkekért átlagosan 1,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Az egyéb cikkek (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, üzemanyagok, valamint kulturális cikkek) ára átlagosan 0,8 százalékkal csökkent, ezen belül az üzemanyagokért 1,8 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A tartós fogyasztási cikkek ára kismértékben, 0,1 százalékkal csökkent egy hónap alatt.
Éves szinten komoly változások
Éves összevetésben az élelmiszerárak 0,1 százalékkal csökkentek. Ezen belül legjobban a cukor (17,6 százalék), a liszt (13 százalék), az étolaj (12,5 százalék), az idényáras élelmiszerek (6,7 százalék), valamint a péksütemények (3,6 százalék) ára csökkent. Drágult viszont a tej és a sajt, 6,5százalékkal.
A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 6,4, a szolgáltatásoké 2,7százalékkal nőtt. Ez utóbbin belül a víz és a csatorna díja átlagosan 1,6 illetve 1,4, a helyi tömegközlekedésé 6,8 százalékkal csökkent. Az üzemanyagok ára 1,4 százalékkal csökkent éves szinten, míg ruházkodási cikkekért 0,3, a tartós fogyasztási cikkekért 0,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
Érthetően a rezsicsökkentés okán a háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben, a 12,0 százalékos zsugorodáson belül a vezetékes gázért 16,9, a távfűtésért 11,4, az elektromos energiáért 11,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2013. augusztushoz viszonyítva