Ihor Prokopiv, az Ukrtranszgaz vezetője az MTI szerint elmondta: szerdán "Magyarország felől igen kevés földgáz érkezett. Ezt az oroszok jól kitalálták, mesterséges helyzetet teremtettek az árral a magyar gázpiacon. Az energiahordozó ára ezer köbméterenként mintegy 400 dollár. Ez számunkra túl magas ár."
Felárat számítanak fel a magyaroknak?
Az ukrán illetékes szerint a Gazprom "szállítási felárat" számol fel, amelyet számos módon elérhet. Ihor Prokopiv azt mondta, hogy "az Ukrajnának szánt szlovák földgáz ára ezer köbméterenként 320-330 dollár". Ukrajna május elsején újította fel a földgáz behozatalát Magyarországon át. Magyarországon keresztül maximum napi 16 millió köbméter földgáz juthat el Ukrajnába.
NDK-s szerelők egy orosz gázvezetéken, 1983 (Fotó: Bundesarchiv, Wikimedia) |
Ukrajna harmadik hónapja nem tudja maximális szintre emelni a gázimportot Magyarországról – közölte egyebek között a biz.liga.net. A napi átlagos gázexport 3-5 millió köbméter volt Magyarországról az ukrán hírportál szerint.
Hát ezt most hogy? Kevesebb gázt szállított, mégsem csökkentette?
A szerdai tudósítások szerint a Gazprom kevesebb földgázt szállított Lengyelországba a kelleténél. A Gazprom orosz gázipari vállalat viszont azt állította, hogy nem csökkentette lengyel gázexportját, az energiahordozó mennyisége az előző napokhoz hasonlóan a hét elején is 23 millió köbméter volt. A cég névtelenül nyilatkozó szóvivője újságíróknak mindazonáltal elismerte, hogy a lengyel megrendeléseknél kevesebb gázt szállítottak, amit gyakorlatilag azzal indokolt, hogy fel kell tölteni az orosz gáztározókat.
A lengyel állami olaj- és gázkonszern (PGNiG) korábban bejelentette, hogy a Fehéroroszországon és az Ukrajnán át szállított földgáz mennyisége is csökkent, szerződéses kötelezettségeihez képest hétfőn 20, kedden pedig 24 százalékkal szállított kevesebbet a Gazprom.
Saját magát is cáfolta
A szlovák gazdasági minisztérium közlése szerint az SPP szlovák gázipari vállalat szintén kisebb csökkenést tapasztalt az orosz gázszállításban, de annak mértéke a normális ingadozás keretein belül volt. Az E.ON német energiaipari konszern ugyancsak azt közölte, hogy kissé kevesebb földgáz érkezett Oroszországból, de "ez nem ijesztő, mert a tározókapacitások megfelelőek és nagy mennyiségű gázt halmoztak fel". Ausztria, Csehország és Bulgária normális ügymenetről számolt be.
Fontosabb orosz gázvezetékek (Fotó: Wikipedia) |
"Nem igazak azok a hírügynökségi jelentések, miszerint a Gazprom csökkentette a gázszállítást a PGNiG lengyel vállalat részére. Lengyelország jelenleg pontosan ugyanannyi gázt kap, mint az előző napokban, 23 millió köbmétert naponta" – mondta a Gazprom képviselője. Szerinte a gázt minden irányban annak figyelembe vételével szállítják, hogy mekkora mennyiség áll rendelkezésre exportra és az oroszországi tározók feltöltésére.
A cél Ukrajna megfojtása?
Szeptember eleje óta a Gazprom naponta átlagosan mintegy 930 millió köbméter gázt termel ki, ami 230 millió köbméterrel kevesebb a tavalyi év azonos időszakához képest. A gáztározók feltöltése viszont gyorsabban halad, 17 százalékkal tempósabban, mint tavaly.
Eközben a lengyel gázvezeték-hálózatot üzemeltető Gaz-System SA megerősítette, hogy leállították az Ukrajnába irányuló reverz szállításokat. Malgorzata Polkowska, a Gaz-System szóvivője közölte, hogy technikai okok miatt néhány napra felfüggesztik a gáznak az eredeti áramlási irány megfordításával való szállítását Ukrajnába az orosz gázszállítások csökkenése miatt.
Jön a tél, kijátszhatják a gázkártyát
Több európai ország attól tart, hogy Oroszország ütőkártyaként fogja használni a gázszállításokat a közte és a Nyugat között az ukrán válság miatt kialakult vitában, amelyben Lengyelország Oroszország egyik legkeményebb és legszigorúbb ellenfele.
Eladták a Magyarországra is szállító vezetéket Az orosz Lukoil olajipari cég egy másik orosz vállalattól, a Transznyeftytől megvásárolja azt az ukrán leányvállalatát, amely vezetéken gázolajat továbbít orosz és fehérorosz termelőktől Ukrajnába, és Ukrajnán át az Európai Unióba, köztük Magyarországra. Ukrajna 2011 óta próbálkozott elismertetni tulajdonjogát az országon át haló vezetékre. A Transznyefty áprilisban már majdnem "befagyasztotta" leánycége működését, erre azonban nem került sor, mert időközben egy ukrán fellebbviteli bíróság az orosz anyacégnek adott igazat. A Lukoil az 1433 kilométer hosszú PrikarpatZapadTrans vezetéket veszi meg, amely tavaly 925 ezer tonna olajterméket – jórészt gázolajat – továbbított Ukrajnába és 815 ezer tonnát Magyarországra. Beszámolók szerint azonban a szállítások jelentően visszaestek, júniusban csupán 50 ezer tonna haladt át Ukrajnán. A Transznyefty orosz állami kőolaj-vezetékeket építő és működtető monopolcég számára a PrikarpatZapadTrans működtetése sok gonddal jár, az elmúlt öt évben 62,7 millió dollár kára keletkezett csak abból, hogy rendszeresen megcsapolják a vezetéket. |