Mint ahogy arról a Privátbankár.hu is beszámolt, múlt hét kedden Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke az Innovációs és Technológiai Minisztériumban átadta az Országos Sztrájkelőkészítő és Demonstrációszervező Bizottság négypontos követelését tartalmazó, a miniszterelnöknek címzett levelet.
A bizottság négypontos követelése ezek voltak:
- a munka törvénykönyve átfogó felülvizsgálata, különös tekintettel a rendkívüli munkaidő és a munkaidőkeret szabályozására és a munkavállalókra nézve kedvező módosítása;
- a sztrájkjog újraszabályozása, a szociális párbeszéd munkavállalói érdekeket is tükröző érdemi megállapodásokra törekvő működtetése;
- tisztességes munkáért tisztességes béreket a béregyenlőtlenségek mérséklésére is figyelemmel, a béren kívüli juttatásokra vonatkozó kedvező szabályok visszaállítása, a közszféra bérhelyzetének rendezése, különös tekintettel a Kjt. illetménytáblájának rendezésére és a diplomás bérminimum bevezetésére;
- rugalmasabb nyugdíjba vonulási rendszer kidolgozása, a korengedményes illetve a korkedvezményes nyugdíjak korszerűbb formában történő visszaállítása, a megváltozott képességű dolgozók támogatása.
Továbbá azt is kérték, hogy sztrájkról szóló törvény alapján a kormány öt napon belül jelölje ki az egyeztető eljárásban résztvevő képviselőt.
A Magyar Idők birtokába került, Varga Mihály pénzügyminiszter által jegyzett válaszlevélből az derül ki, a kormány álláspontja szerint az érdekegyeztetés, a szociális párbeszéd intézményi keretei között kell megvitatniuk a munkaadói és a szakszervezeti oldal képviselőinek a munka világával kapcsolatos kérdéseket azok érdemi rendezése érdekében.
A napilap cikke szerint a dokumentum arra is kitér: a VKF munkaadói és munkavállalói oldalának egyeztetett javaslatait – ha ezt a felek kezdeményezik –, a kormány megvizsgálja többek közt a munka törvénykönyvével kapcsolatosat is.
Varga Mihály válaszában kitér rá, a munkaidőre vonatkozó módosítások megfelelnek az Európai Unió irányelveinek, célja pedig, hogy a munkavállaló megfelelő garanciák mellett lehetőséget kapjon további munkavégzésre, ezzel pedig magasabb jövedelem elérésére.
A pénzügyminiszteri válasz arra szólítja fel a képviseleteket, amennyiben a sztrájkjog és a korkedvezményes nyugdíjazással érintettek helyzetének rendezésére van egységes, konkrét javaslatuk, az érdemi tárgyalások megkezdése érdekében nyújtsák be a VKF-nek.
Varga Mihály hozzátette: a kormány továbbra is nyitott a tárgyalásra a szociális partnerekkel, az erre a célra létrehozott érdekegyeztető fórumok keretében - írja a Magyar Idők.