4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az oroszok egyre nagyobb hányada tekinti a külpolitikai vonalvezetést hazája fejlődése gátjának. A Kínával határos, távol-keleti körzetekben két hete politikai földrengés történt. Kína és Észak-Korea szomszédjaként és a Japán-tengerrel határosan pont akkor bomlik fel Putyin közvetlen felügyelete a térségben, amikor az Ázsiával folytatott kapcsolatok egyre fontosabbakká válnak.

A közvélemény-kutatások szerint az orosz vezetők és az állami intézmények támogatottsága három éve folyamatosan hanyatlik. Az orosz futball világbajnokság ideje alatt, puccs-szerűen bejelentett nyugdíj reformtervek csupán felerősítették ezt a negatív trendet. A Kreml számára aggasztó lehet, hogy az oroszok egyre nagyobb hányada tekinti a külpolitikai vonalvezetést Oroszország fejlődése gátjának.

Felrúgott társadalmi szerződés

A független Levada Intézet július közepén készült felmérése szerint többen vélekednek pozitívan az USA-ról, mint negatívan. Ez először fordul elő 2013 decembere óta, azaz azóta, hogy Moszkva és a Nyugat összeakasztotta bajuszát az ukrajnai belpolitikai válság miatt és Oroszország 2014 februárjában bekebelezte a Krím félszigetet. Ez a hangulatváltozás hirtelen történt: májusban még csupán 21 százalék volt az USA-t pozitívan látók aránya, ami két hónap alatt 43 százalékra ugrott.

Az orosz szavazók csupán fél évvel ezelőtt adtak negyedszer is felhatalmazást Putyinnak országuk vezetésére olyan többséggel, amilyet a Szovjetunió összeomlása óta nem látott a világ. De júliusban az oroszok már csak 67 százaléka támogatta Putyint, holott ez az arány áprilisban még 82 százalékon állt. A nyugdíj korhatárának 5 éves megemelésével az orosz átlagember úgy érzi, hogy a Kreml felrúgta az íratlan társadalmi szerződést, amelynek keretében a kormány megőrzi a stabilitást, fenntart szerény társadalmi juttatásokat, támogatja a nemzeti büszkeség érzését, cserébe pedig a köznép elnézi a burjánzó politikai korrupciót és nepotizmust.

Brutális választási csalás

A Kínával határos, távol-keleti körzetekben két hete aztán politikai földrengés történt. Szeptember 9-én az Oroszországi Föderáció 26 régiójának az élére választottak vezetőt, 16 régióban a helyi törvényhozás összetételéről szavaztak, az Állami Duma (parlamenti alsóház) hét képviselői körzetében pedig pótválasztást tartottak. A Kreml nagy döbbenetére négy távol-keleti régióban - a Habarovszki és a Tengermelléki területen, Vlagyimir megyében és a Hakasz Köztársaságban - egyik jelölt sem szerzett abszolút többséget, így ott második fordulót kell tartani. Az állampártnak tekinthető Egységes Oroszország hivatalban lévő helyi vezetőinek két-két kommunista, illetve liberális demokrata riválissal kell majd versenyezniük. Jakutszk kormánypárti polgármesterének sem sikerült újraválasztatnia magát. Sajtóértesülések szerint Uljanovszk és Irkutszk megye és Hakaszföld törvényhozásában feltehetően a kommunistáknak nagyobb frakciójuk lesz, mint az Egységes Oroszországnak.

A stratégiai fekvésű Tengermelléki határterületen olyan szintű arcátlan választási csalást követtek el az Egységes Oroszország emberei a kommunista befutó jelölttel szemben, hogy az elementáris felháborodás hatására múlt szerdán a terület kormányzóválasztását érvénytelennek hirdette ki a Központi Választási Bizottság, egyben súlyos vádakat fogalmazva meg a helyi választási bizottsággal szemben. Ilyen Oroszországban 20 éve nem történt…

Jó lesz vigyázni, elvtársak!

Holott Vlagyivosztok és az egész Tengermelléki Határterület (165 900 km²) kiemelt stratégiai jelentőséggel bír Moszkva számára. Kína és Észak-Korea szomszédjaként és a Japán-tengerrel határosan pont akkor bomlik fel Putyin közvetlen felügyelete a térségben, amikor az Ázsiával folytatott kapcsolatok egyre fontosabbakká válnak.

Oroszország távol-keleti perifériáján mindig élénken élt az emberekben érzés, hogy ők valójában a birodalom elfeledett peremvidékén élnek, ahol nem kell feltétlenül engedelmeskedni Moszkva parancsainak. Ez a hozzáállás most politikai ellenálláshoz vezetett Putyinnal szemben, ha szeparatizmusról még nincs is szó. De míg Vlagyivosztok és Peking között csupán 1300 kilométer a távolság, addig Moszkva és Vlagyivosztok között 6400 kilométer. Moszkva tehát jobban teszi, ha kemény eszközök helyett inkább jó szóval próbálja visszaédesgetni a nyájba a Putyin-ellenes távol-keleti területeket.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG