4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Legfeljebb erkölcsi győzelmet arathat az a néhány bank, amelyik perre megy az MNB múlt hónapban meghozott bírság-határozatával. A bírság összegénél lényegesen nagyobb tételt jelentő visszautalásokat még pernyertesség esetén sem kérik majd vissza az ügyfelektől.

Az elmúlt hét végén több cikk is foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy a 35 érintett intézmény közül vajon hány bank és takarékszövetkezet megy perre a Magyar Nemzeti Bank március 13-i döntését és összesen 1,2 milliárd forintos bírságát vitatva. Mint a döntés nyomán írtuk: a jegybank korában épp a most a bankok (egyik) bűnéül felrótt gyakorlatot engedélyezte egy ajánlással, ráadásul a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének nyelvi tanácsadó szolgálata szerint sem áll meg a jegybank indoklása a 0 forintos számlákkal kapcsolatban - így elvben azon pénzintézeteknek, akiknek a büntetésében jelentős tételt képvisel a fentiekért kiszabott bírság, az átlagosnál jobb eséllyel szállhatnának harcba a felügyeleti jogokat gyakorló jegybankkal.

A Napi Gazdaság és azenpenzem.hu is arról számolt be – utóbbi a jegybankra hivatkozva -, hogy csak néhány pénzintézet adott be keresetet az MNB intézkedése ellen, igaz, a cikkek szerint több hitelintézet még mérlegel. Ennek okával kapcsolatban ugyanakkor még nem látott sehol napvilágot elemzés, mi is csak egy oldalról igyekszünk érveket felsorolni a jelenlegi állapot magyarázatára – hangsúlyozva, hogy a hitelintézetek véleményét ezúttal nem kérdeztük meg.

Ami jól látszik, a pénzintézetek számára bár érzékeny pont, de nem „elviselhetetlen” teher a bírásg összege – a legnagyobb tételt, 98 millió forintot az Erste, az MKB és a Raiffeisen fizethet be, 95 millióra büntették az FHB-t és 93 milliót kapott a Budapest Bank. A komolyabb összeget a határozatnak az a tétele teszi ki, hogy a jegybanki bírság alapjául szolgáló intézkedések nyomán beszedett díjakat a bankoknak április végéig vissza kell utalniuk az ügyfelek számára. Ez többszázezer fogyasztót érint és tízmilliárdos összeget jelent a megbírságolt bankok esetében az MNB szerint – vagyis ez az igazán komoly tétel. A visszautalások a banki közlések szerint megindultak, a pénzintézetek jogkövető magatartást tanúsítanak – a hatályos szabályozás szerint a visszautalásokat akkor is meg kell tenniük, ha egyébként vitatják a határozatban foglaltakat.

A biztosítók már láttak hasonlót

A mostani történet – bár messze nem azonos – sok hasonlóságot mutat a MÁV Általános Biztosító Egyesület történetével. A kgfb-piacon üstükösként feltűnő, ám később – sikkasztás, illetve a nagykárokra megképzett tartalékok hiánya miatt – összecsukló egyesület esetében egyértelmű volt a szabályozási (s egyes vélemények szerint a felügyeleti) felelősség, az egyesület által okozott károkat végül – törvénymódosítás után – a többi, a jogszabályokat betartó, prudensen működő biztosító kénytelen fizetni.

Ez az a pont, amely nyomán úgy gondoljuk, hogy a pertől visszakozó bankok felmérték, hogy  az esetleges pernyertesség esetén a most visszautalt tételeket jó eséllyel nem tudják visszakérni. Az MNB-t nehéz lenne a döntés nyomán utólag ismét jogosan beszedettnek minősített összegek visszafizetésére kötelezni, hiszen a visszautalások címzettje nem a jegybank volt. Az viszont bizonyosan komoly megütközést váltana ki az ügyfelek részéről, ha tőlük kérné vissza az adott hitelintézet ismét az egyszer már beszedett, majd visszautalt pénzt. Ez – még ha a bírósági döntésre hivatkozhatnának a hitelintézetek – olyan szintű bizalomvesztést hozna, amelyet jó eséllyel egyik bank sem vállalna fel. Vagyis, az ügyfelek nyugodtak lehetnek: a visszautalt pénzeket tőlük aligha szedik majd vissza újra a bankok. Ráadásul abban is a nyerő oldalon lehetnek az ügyfelek, hogy a bankok - tartva az újabb szankcióktól - számos esetben visszahozták a régi díjakat.

A fentiek nyomán pedig kérdéses, hogy érdemes-e a jegybankkal hadakozni az erkölcsi győzelemért. Bár sokak szerint igen – ezt teszik majd a perre menő bankok -, a többiek álláspontja is érthető némiképp. A bírság összegét ugyan visszanyerhetik, ám a komoly tételt jelentő visszautalások - mint láttuk - bizonyosan nem térülnek meg. Ugyanakkor azt, hogy a bankok – ha nem az ügyfelekkel kerülnek szembe közvetlenül – kiállnak a vélt igazukért a hivatalokkal szemben, jól mutatja, hogy a 11 megbírságolt bank közül csak kettő nem kezdeményezett pert a lakáshitel-drágítás kapcsán kirótt GVH-bírság jogosságát vitatva. Persze ott a tizenegyek összesen 9 milliárd forintnyi összeget követelnek vissza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 10:53
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra.
Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG