5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Leállhat a lakossági hitelezés amiatt, mert a devizahiteles törvény a bíróság ezzel szembeni állásfoglalásáig általánosítva minden általános szerződési feltételben szereplő kamat- és díjemelést tisztességtelennek minősít, hiszen ki szerződne "tisztességtelen" feltételek mellett?

"Jó napot kívánok! Tisztességtelen szerződést szeretnék kötni!" vagy másik oldalról: "Jó napot kívánok, adhatunk egy hitelt tisztességtelen feltételekkel?" Ön szerint van esély arra, hogy akár a hitelfelvevő, akár a hitelező intézmény bevállal egy ilyen szerződést? Márpedig napjainkban valamennyi hitelszerződés így köttetik, s könnyen előfordulhat, hogy az elkövetkező hetekben is csak így születhetnek lakossági hitelszerződések - vagy sehogy.

Megjelent a Közlöny

Ma délután kihirdették és a törvény értelmében július 26-tól, szombattól hatályos "a Kúriának а pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló törvény a Magyar Közlönyben, a jogszabályt, amelyet két hete, július 4-én fogadta el a Parlament.

E törvény 4 paragrafusa úgy rendelkezik, hogy "az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségét tartalmazó fogyasztói kölcsönszerződés vonatkozásában vélelmezni kell, hogy tisztességtelen az annak részét képező egyoldalú kamatemelést, költségemelést, díjemelést lehetővé tevő szerződéses kikötés.  Az 5. paragrafus arról rendelkezik, hogy a bankoknak a törvény hatálybalépését követő harminc napon belül meg kell vizsgálnia а fogyasztói kölcsönszerződés részévé váló azon általános szerződési feltételeket és egyedileg meg nem tárgyalt szerződési feltételeket (a továbbiakban együtt: ÁSZF), melyekben szerepel az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségét tartalmazó szerződéses kikötés. A 6 paragrafus pedig arról  szól, hogy ha а bank "vizsgálat során azt állapítja meg, hogy az általa alkalmazott valamely ÁSZF tartalmaz olyan szerződéses kikötést, mely esetében а 4 § (1) bekezdésében foglalt rendelkezésre figyelemmel vélelmezni kell а szerződéses kikötés tisztességtelenségét, de а pénzügyi intézmény álláspontja szerint а szerződéses kikötés tisztességes, а vélelem megdöntése iránt (...) peres eljárást indíthat."

Kikötések mindenhol vannak

Magyarországon, de a világ bármely más országában is az ÁSZF-ek igenis tartalmaznak a kamatok és a díjak módosítására vonatkozó előírásokat, kikötéseket. Miután a törvény nem von különbséget kikötés és kikötés között és minden fogyasztói (így forint) hitelszerződésre vonatkozik, ezért - leegyszerűsítő túlzással persze -, de még a mindenki által áldásosnak tartott referenciakamathoz történő árazásról szóló szerződéses kikötésekkel szemben is vélelmezni kell azt, hogy az adott rendelkezés semmis - mindaddig, amíg a bíróság előtt a bank nem tudja bebizonyítani ennek ellenkezőjét. Márpedig az új hitelszerződések a referenciakamathoz kötött árazás mellett köttet(né)nek.

Nem csak a múltat szabályozza...

Az érintett törvény ugyan úgy fogalmaz, hogy a törvény csak azokra a szerződésekre érvényes, amely Uniós csatlakozásunk kezdetétől a törvény hatályba lépésének napjáig köttetnek - eszerint a július 26-ig megkötött valamennyi szerződés esetében is fennáll a tisztességtelenség vélelme -, de ennél is érdekesebb, hogy a jövőre nézve is komoly, sőt talán komolyabb a veszély.

Mivel a törvény kihirdetését követő 8. naptól lesz hatályos, addig elvben nincs érvényben olyan jogszabály, amely alapján tisztességtelennek lennének mondhatóak a hatályos ÁSZF-ek, így "jóhiszeműen" lehet szerződni. Más a helyzet ugyanakkor július 28-án, hétfőtől, hiszen onnantól hatályos ez a leegyszerűsítése miatt problémás törvény. Ekkortól ugyanis egészen a bíróság jogerős döntéséig elvben csak tisztességtelennek (vélelmezett) szerződési feltételek mellett lehet majd szerződni új hitelre is - hiszen a korábbi ÁSZF-ek vannak érvényben. Kérdés, hogy ki vállalja fel ennek kockázatát ügyfél- illetve bankoldalról.

Kiskapuk?

Kerülő út lehet(ne): ha a bankok zöme az elkövetkező napokban az új szerződésekhez új ÁSZF-eket hirdetne meg - akár a korábbival azonos tartalommal. Merthogy akkor azokra már nem vonatkozna az "élből" tisztességtelenség vélelme. De ez az idő rövidsége miatt aligha járható út.

A problémával megkerestük a törvényt előterjesztő Igazságügyi Minisztériumot. A következő választ kaptuk: "Az általános szerződési feltételekre a Polgári törvénykönyv rendelkezései az irányadók, ezek értelmezéséhez a Kúria 2/2014. számú jogegységi határozata és a jogegységi határozat alapján született törvény ad további igazodási pontokat." A probléma csak az, hogy épp az igazodási pontnak megjelölt új törvény (túlzottan leegyszerűsítő) szabályai azok, amelyek alapján lényegében megkerülhetetlen, hogy a törvény hatálybalépése után is tisztességtelen feltételek alapján szerződjenek a bankok és az ügyfelek, vagy leálljon a hitelezés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG