5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Heim Péter szerint hamarosan helyreállhat a hitelezés Magyarországon, ennek egyelőre legnagyobb gátja a nem teljesítő hitelek magas aránya - ekkora pénzbőség nem volt a világban az elmúlt 100 évben, ezen tehát nem múlik. A bankok jövedelmezősége sokat romlott, a devizahitelek rendezése miatt tovább is romlik - lesznek, akiknek így már nem éri meg.

Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató elnöke a Közgazdás-vándorgyűlésen tartott előadást.

Átalakul a bankok világa

Az egész bankrendszer Európában és Magyarországon is teljes átalakuláson megy át, a válság óta tart a mérlegalkalmazkodás – a rendkívül magas hitel/betét-ráták csökkennek. A szigorú hitelezési feltételek drasztikusan visszafogják a növekedést, becslések szerint 1,5 százalékponttal – Heim szerint ezért ilyen alacsony Magyarországon a potenciális GDP (fél százalék körüli).

A mérlegalkalmazkodás két irányból történhet: egyrészt a hitelek leépítésén, másrészt a betétállomány növelésén keresztül. Magyarországon sajnos leginkább a hitelállomány zsugorodásán keresztül történik, a régióban nálunk esett a legnagyobbat a vállalati hitelállomány. Ez azonban nem tart örökké: részben az MNB kamatvágásainak és hitelezési programjának köszönhetően is hamarosan véget érhet ez a folyamat. Most még csökken az állomány, de ennek jelentős makrogazdasági hatása már nincs, jövő nyártól már beállhat egy 6 százalék körüli éves hitelállomány-növekedés.

Nem-konvencionális programok a gazdaságélénkítésre

A Fed QE-programja, a mennyiségi lazítás hatására a Fed állampapír-állománya 1600 milliárd dollárral nőtt. Ez a legjelentősebb globális likviditásnövelő program, de a japán programot sem szabad figyelmen kívül hagyni. Számlapénz-teremtés segítségével 2 év alatt 100 trillió jen értékben vásárolnak állampapírt, két év alatt duplájára nő a monetáris bázis. Az EKB pedig épp tegnap jelentett be újabb likviditásteremtő akciót. Likviditás-oldalról tehát nem lát problémát, így végbemehet a mérlegalkalmazkodás

(Az Abenomicsnak nevezett japán gazdaságpolitika egyébként Heim Péter szerint már most megbukott, csak nem beszélünk róla: nem tudnak kijönni belőle, a növekedés nem indult be, nem következtek be a várt nagyívű reformok).

Van pénz – a régi rossz hitelek miatt nem pörög fel a hitelezés

Ekkora pénzbőség nem volt a világban az elmúlt 100 esztendőben, ez nem lehet gátja a hitelezés beindulásának. Gátja lehet viszont az, hogy rendkívül magas a nem teljesítő hitelek állománya – emiatt tőkemegfelelési problémái lehetnek a pénzügyi közvetítőrendszernek.

A magyarországi folyamatok kapcsán egyébként Heim a bankok felelősségét is firtatta:  komolyan meg kell kérdezni, hogy a bankrendszer prudensen működött-e a válság előtt, ha a korábban mért komoly gazdasági visszaesés után a gazdaság teljesítménye már visszatért a válság előtti szintre, a nem teljesítő hitelek aránya mégis 15 százalékponttal emelkedett eközben.

A nem teljesítő hitelek állománya Magyarországon az egyik legmagasabb Európában, Szlovéniával nagyjából holtversenyben. Ez gúzsba köti a jövőbeni hitelezést. A devizahitelezés elterjedtsége - amellett, hogy korlátozza a monetáris politika mozgásterét is -  az árfolyam változása miatt folyamatosan új értékvesztés elszámolására kényszeríti a bankokat. Az nemteljesítő hitelek állományának finanszírozási igénye nagy, leköti a bank tőkéjét.

Nem elég jó üzlet a bankolás - lesz, aki abba is hagyja

A bankszektor jövedelmezősége jelentősen visszaesett a régiós bankrendszerhez képest. Így nem lehet befektetőt vonzani. Ha a forintosítás átcsúszik a jövő évre, akkor jövőre is veszteséges lesz a bankszektor. Márpedig jövő nyárra a bankoknak új tőkehelyzetbe kell kerülnie, csak így tud újra beindulni a hitelezés Heim szerint.

A betéti kamatlábak várhatóan már nem csökkennek, a hiteleknek viszont még olcsóbbakká kell válniuk, már csak a tisztességtelennek tekintett devizahitelszerződések, kamatemelések visszavonása miatt is – Heim szerint akár 15-20 százalékkal is csökkenhet a kamatmarzs, ez 200 milliárd forintot húzhat ki a bankok zsebéből - ami sok banknál felvetheti azt a kérdést, hogy így érdemes-e, megéri-e működni, kitermelhető-e a megfelelőnek tekintett 10 százalék körüli tőkearányos nyereség. Kivonulásnak, összeolvadásnak egyszerű költséghatékonysági szempontok alapján is szemtanúi leszünk a következő években.

Kihívások a jövőben

A jövő év második felében beindul a jövőben, a magyar gazdaság potenciális növekedése 0,5-1 százalékról 2 százalék körülire emelkedhet. Ennek két előfeltétele van: 100 százalék alatti hitel/betét arány, valamint hogy a tőkeellátottság megfelelő legyen.

A jegybank elmúlt időszakbeli teljesítményét pozitívnak értékeli, de hozzáteszi: a nemzetközi környezet, a likviditásbőség nagy mértékben megkönnyítette az MNB dolgát. A fő kérdés, hogy hogyan tudnak felkészülni a kamatok emelkedésére, a bankóprés korszakának végére.

Csütörtökön kezdődött a háromnapos 52. Közgazdász Vándorgyűlés, amelynek helyszíne ezúttal Nyíregyháza. A konferencia címe: Tíz év az EU-ban: az elkötelezettség és a nyitottság szerepe a gazdasági növekedésben.

A konferencia nyitónapján Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter ismertette a közeljövő gazdaságpolitikai terveit: új programmal szorítanák vissza a feketegazdaságot, 5 millióra emelnék a foglalkoztatottak számát, forintosítják a devizahiteleket, nem bocsátanak ki devizakötvényeket, átgondolják a bankadót és a tranzakciós illetéket, rövid pórázon tarják az önkormányzati eladósodást, újraiparosítanak és elektromos autókat szereznek be. Részletek >>

Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár pedig arról beszélt: Új világrend van kialakulóban – ennek lesznek vesztesei és győztesei is. Ahhoz, hogy a győztesekhez tartozzunk, gyökeresen át kell alakítani a külpolitikánkat. A klasszikus diplomáciai feladatok mellett a gazdasági érdekek (vállalati szintig lemenő) képviselete kerül a magyar külpolitika fókuszába. Részletek >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Kiderült, mire számít az Erste
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 10:25
A hitelállomány stagnálása mellett a betéteknél növekedést ért el az Erste Csoport. 
Pénzügyi szektor Huszonnégymilliárd forint osztalékot fizet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 16:47
Rendkívül sikeresnek tartja első évét a társaság.
Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG