Gerendy Zoltán, a BDO szakembere kiemelte, hogy a Tobin-adó alapja a jelenlegi bankadóval szemben nem a bankok eszközállománya, hanem a ténylegesen lebonyolított bankközi számlaforgalom lenne. E forgalom 1 ezrelékes mértékében kirótt bankforgalmi adó közel 400 milliárd forintnyi adóbevételhez juttatná a költségvetést.
A bankforgalmi adó legfontosabb előnyeiként értékelte a szakember, hogy a költségek döntő hányadát – egyéb bankköltségekhez hasonlóan – a számlatulajdonosok viselnék, azaz a korábbi időszakban bankadóval és devizahitel átváltási költségekkel jelentősen megterhelt bankszektor – összhangban az ágazati különadók kivezetésének eredeti menetrendjével - érdemi adókönnyítést kapna a korábbi eszközalapú adózáshoz képest.
Az Európai Bizottság által javasolt uniós szintű pénzügyi tranzakciós adó (Tobin-adó) rengeteg nyilvános és politikai vitát váltott ki, mióta 2011. szeptember 28-án nyilvánosságra hozták az esetleges bevezetéssel kapcsolatos terveket. A legnagyobb ellenállást brit oldalról érkezik: London a világ egyik legnagyobb pénzügyi központja, így igencsak hátrányosan érintené az új adónem bevezetése. Elrettentő példaként szolgál Svédország esete is, ahol a Tobin-adó bevezetését követően bedőltek a pénzpiacok. |
Gerendy Zoltán szerint további előnyt jelent, hogy ez az adó összhangban van az EU jelenlegi adóelképzeléseivel. Ráadásul jelenleg is zajlik a vita a tagállamok között egy európai szintű egységes forgalmi adó (FTT –financial transaction tax) bevezetéséről, vagyis ez egy olyan eszköz, amit előbb-utóbb maga az EU is alkalmazna. Hozzátette, hogy a beszedését és elszámolását a bankok kis ráfordítással önmaguk el tudják végezni, azaz a vállalkozások számára mindez többletadminisztrációt nem jelent. Mindezek mellett a pénzügyi tranzakciók áfa-mentessége miatt van helye egy forgalmi típusú adó bevezetésének ezen a területen is.
AZ MNB adatai szerint 2010-ben a bankközi pénzforgalom éves mértéke mintegy 400 ezer milliárd forint volt, melynek egy ezreléke a fent említett 400 milliárd forintnyi adótömeg. A BDO szakembere szerint mindez a számlatulajdonosok szintjén a következőképpen jelentkezne: a vállalkozások esetében még több milliárd forintos számlaforgalom mellett is csupán néhány milliós éves adótétel merülne fel, ami még a jelenlegi növekvő foglalkoztatási adóterhek mellett is kigazdálkodható lehet, különösen, ha a bankok az eszközarányos bankadó megszűnésével párhuzamosan csökkentik a banki műveletek díjazását. Egy háztartás esetén havi 80 ezer forintos átutalással számolva havonta 800 forint lenne a pótlólagos költség, ami szintén nem jelentős tétel.
Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára korábban elmondta, hogy nem látja értelmét a Tobin-adó bevezetésének - legfeljebb akkor, ha a világ minden országában egyszerre vezetnék be. A Bankszövetség egyelőre semleges maradt a Tobin-adóval kapcsolatban. Szakértők szerint ugyanakkor az ő állásfoglalásuk a banki különadó jövőjétől függ. Ha ezáltal az általános adóteher csökken, ők is támogathatják az uniós szintű pénzügyi tranzakciós adót.