Kisgergely Kornél (ügyvezető igazgató, MNB): most nem, nézzük meg, hogy működik, ha megtetszik, viszonylag gyorsan csatlakozhatunk opt-in országként.
Farkas Ádám (főigazgató, Európai Bankfelügyeleti Hatóság): szigorúan magánvéleménye röviden az: igen - érdemes megfontolni, hogy a bankunió szabályaiba az alapításkor még bele lehet szólni.
Fekete-Győr András (ügyvezető igazgató, Országos Betétbiztosítsi Alap): a harmadik pillér, az egységes betétvédelem miatt igen, hasznos volna csatlakozni Magyarországnak a bankunióhoz
Heim Péter (elnök, Századvég gazdaságkutató): Egyelőre nincs róla határozott véleménye. Egy jó erős gazdasággal kívül is lehet maradni, egy gyenge gazdaságnak vizont a bankunióban a helye. Várni kell, meg kell nézni, mire jut a következő években a magyar gazdaság, nem kell most döntést hozni.
Balogh Imre (az igazgatótanács elnöke, Probanka, Szlovénia): Legkésőbb 3 éven belül érdemes csatlakozni a bankunióhoz. Egyrészt amikor felállnak a háttérintézmények, az nagyságrendi különbséget jelent biztonsági szempontból, komoly biztonsági hátteret ad. Fontos a kredibilitás is: látni kell, hogy a válság óta a nemzeti felügyeleti hatóságok nem jól vizsgáztak, stresszteszteken átment bankokat adófizetők pénzén kellett megmenteni. Egy központi hatóság objektívebb, és erősebb az érdekérvényesítő képessége. A bekerülésnek emellett komoly előnyei vannak,a kimaradásnaki viszont nincs különösebb haszna.
Csütörtökön kezdődött a háromnapos 52. Közgazdász Vándorgyűlés, amelynek helyszíne ezúttal Nyíregyháza. A konferencia címe: Tíz év az EU-ban: az elkötelezettség és a nyitottság szerepe a gazdasági növekedésben. A konferencia nyitónapján Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter ismertette a közeljövő gazdaságpolitikai terveit. Részletek >> Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár pedig arról beszélt: Új világrend van kialakulóban – ennek lesznek vesztesei és győztesei is. Részletek >> Heim Péter szerint hamarosan helyreállhat a hitelezés Magyarországon, ennek egyelőre legnagyobb gátja a nem teljesítő hitelek magas aránya - ekkora pénzbőség nem volt a világban az elmúlt 100 évben, ezen tehát nem múlik. Részletek >> |