Fekete-Győr András lesz a Befektető-védelmi Alap (Beva) ügyvezető igazgatója június 1-től, miután elődje, az alapot az 1997-es megalakulása óta ügyvezető igazgatóként irányító Farkas Péter távozik pozíciójából.
Az OBA vezetője lesz a Beva vezetője is
Fekete-Győr András |
Fekete-Győr András az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) ügyvezető igazgatói posztját is betölti, s e tekintetben nem meglepetés kinevezése. Az OBA szervezete az elmúlt hónapokban alaposan megedződött, aligha véletlen, hogy a brókercsődök kirobbanásakor példaként hozták fel a politikusok, amikor a Buda-Cash, a Hungária és utóbb a Quaestor-botrány kártalanítási folyamatairól beszéltek. Később az OBA meg is kapta a „feladatot”, hogy a brókerügyekben próbáljon segítséget nyújtani a Bevának, noha a szervezet ez idő tájt épp a DRB bankcsoport csődjének kártalanítását menedzselte.
(Megjegyzendő, hogy amíg a betétvédelmi szabályozásunk rendkívül gyors és egyértelmű eljárásrendet határoz meg - kivéve a legutóbbi takarékszövetkezeti kártalanításokat, amelyek az elrontott integrációs törvény miatt voltak lassabbak – addig a befektetési cégek esetében a kártalanítási folyamat sokkal lassabb a törvényi előírások miatt.)
Ugyanakkor az immár közös vezető alatt működő két szervezetnek elvben a jövőben is tűzfalat kell húzni a szervezetek között – igaz ez még akkor is, ha a befektetési szolgáltatói oldalon is több hitelintézet aktív, s így oroszlánrészét adják például a Quaestor-alap feltöltésének. A két alap munkaszervezetben lehet közös, de forrásainak el kell különülnie – ezt uniós direktíva rögzíti.
Miért?
A posztját anno pályázat útján elnyerő Farkas távozásának oka kérdéses. Meglehet, többen felrótták neki „makacskodását” amiatt, hogy jelezte: a Beva a hatályos törvények alapján nem tud fizetni a Quaestor-kötvények után, s azt is, hogy ragaszkodott a törvényben meghatározott, meglehetősen lassú kártalanítási menetrendhez. Ugyanakkor nem felejthető el az sem, hogy az ügyvezető igazgató volt az egyike (a hírek szerint a Beva elnöke, Hardy Ilona mellett), aki a két jegybanki képviselő mellett hosszas vita után végül is igennel szavazott arról, hogy a Bevának mégiscsak lesz dolga a Quaestor-kötvényesekkel.
Ami ezen felül további furcsaság az az, hogy a mai nyúlfarknyi hír nem szól arról, hogy miért született a döntés, mint ahogy arról sem, hogy hogyan kerül Fekete-Győr András az ügyvezető igazgatói székbe. A Beva honlapján elérhető szabályozás szerint az ügyvezető igazgatót kinevezése és felmentése a Beva igazgatóságának feladata.