Már az első hírek megjelenésekor jelezte több bank is, hogy készül pályázni az MNB fogyasztóbarát lakáshitel minősítésére. Ehhez komoly kritériumoknak kell megfelelni, ami sok lakáshiteles esetében jelenthet olcsósodást, ha élnek a hitelkiváltással, bár a bankok már akkor közölték: az egyik legfontosabb feltétel, a kamatfelár tekintetében eddig is a jegybank által elvárt szint alatt volt a legtöbb hiteltermék. De mik is a legfontosabb kritériumok:
- Kizárólag annuitásos törlesztés (egyenlő havi törlesztőrészletek) megengedett.
- A kamatperiódus hossza 3, 5, 10 év lehet, vagy a futamidő végéig rögzítik a kamatot.
- A hitelbírálati határidő az értékbecslés rendelkezésre állásától számított maximum 15 munkanap.
- A folyósítási határidő a folyósítási feltételek teljesítésétől számított 2 munkanap
- A hitelező által választott referenciaértékhez viszonyított kamatfelár nem haladhatja meg a 3,5 százalékpontot.
- A folyósításig felmerülő és az előtörlesztéshez kapcsolódó díjak maximáltak:
- Folyósítási díj: maximum a hitelösszeg 0,75%-a, de legfeljebb 150 ezer forint.
- Az előtörlesztési díj nem haladhatja meg az előtörlesztett összeg 1%-át, lakástakarék-pénztári betétből pedig a szerződés szerint elérhető megtakarítás, a hozzá kapcsolódó állami támogatás és az azokra jóváírt kamat mértékéig az előtörlesztés díjmentes.
Az kiderült, hogy ezeknek a feltételeknek részben már több hitelintézet is megfelel, ám a hírek szerint mégsem tolonganak a jegybanki plecsniért. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mi állhat a háttérben, mely intézetek készülnek minősített termékekkel, és miben látják a versenyt, ha első ránézésre uniformizált ajánlatokat kaphatnak így az ügyfelek.
Nagyjából egybehangzó volt a vélemény, hogy jelenleg is óriási a piaci verseny, de senki sem zárta ki, hogy még tovább erősödhet, ami az hiteldíjak csökkenéséhez vezet majd. Azonban a verseny másik jelentős részét nem az árak, hanem az adminisztrációs folyamatok felpörgetése és olcsósítása, díjmentesítése hozhatja a pénzintézetek szerint.
Akik készülnek pályázni, vagy már meg is tették a válaszok alapján:
- UniCredit Bank
- MKB Bank
- K&H Bank
- OTP Bank
- Budapest Bank
- Raiffeisen Bank
- Sberbank
- Gránit Bank
Senki sem akar első lenni?
Június elsejétől lehetett pályázni az MNB-nél, és már előtte jelezte több bank, hogy elsőként akarja megszerezni a minősítést, ami azt jelenti, hogy a jegybank 15 napos elbírálási idejével már a piacon kellene lennie az első ilyen terméknek. Azonban forrásaink szerint több okból is csak őszre várható a fogyasztóbarát roham: érthető módon senki sem akar bevállalni első körben egy hatalmas buktát azzal, hogy olyan termékkel pályáz, amit visszaküldhet a jegybank. Ha a fogyasztókban az a PR-üzenet marad meg, hogy egy pénzintézet nem tudott fogyasztóbarát hitellel előrukkolni, az csúnyán mutathat majd a kamatbevételeknél is.
Másrészt a válaszokból kiderül: több bank is arra vár, hogy a jegybank tisztázzon néhány kérdést, például azt, hogy a maximális 3,5 százalékos kamatfelárat milyen mutatóhoz, milyen referenciaértékhez kell nézni? Az úgynevezett BIRS rátáinak átlagához, vagy az ÁKK által közzétett állampapír referenciakamatok átlagához például?
Egyelőre tehát a bankok tisztázni akarják a körülményeket, mielőtt leadnák a pályázatokat, egyes forrásaink viszont arra panaszkodnak, hogy éppen a szigorú kritériumok ölik majd meg a versenyt, mivel hitelt ilyen jó kondíciókkal eddig csak a legjobban fizető hitelesek kaphattak, nekik viszont már megadták ezt a bankok, így egymás elől is nehéz lesz elcsenni az ügyfelet.
Egy másik válaszadó szerint éppen ezen, a kockázatvállaláson múlhat majd a verseny: ha lesz valaki, aki hajlandó a rizikósabb ügyfeleknek is adni a fogyasztóbarát lakáshitelből, az nagyot nyerhet, és persze bukhat is nem fizetés esetén.
Érdemes váltani?
Megoszlanak arról a banki vélemények, hogy mennyire pöröghetnek fel a hitelkiváltás: az egyik nagy pénzintézet szerint abszolút nőhet azon ügyfelek száma, akik olcsóbbra cserélik majd a lakáshitelt, de volt olyan versenytárs, amelyik szerint nem senki sem fogja bevállalni a hosszadalmas átfutási időt ilyen alacsony kamatkörnyezetben, ami miatt csak alig-alig csökken majd a törlesztő. Összességében élénkülésre számítanak a hazai pénzintézetek.
Kicsi kamat, kicsi pénz
Az eredményekre vonatkozóan a válaszadók vagy nem mertek találgatásokba bocsátkozni a végső feltételrendszer ismeretének hiányában, vagy azt közölték, hogy számítanak az összkamatbevételek csökkenésére.
A még inkább kiéleződő versenyben a többletszolgáltatások, az ügyintézés minőségének javítása is csak viszi majd a pénzt egyes válaszadók szerint.