Kandrács Csaba MTI Fotó: Marjai János |
Se átalakítani, se kinőni nem tudják a bankok a rossz projekthiteleket
A vállalati hitelállomány stagnálása mellett újra csökkenő pályára került a nemteljesítő hitelek aránya (az NPL ráta), komoly tisztulási folyamat indult el. A folyamat azonban nem volt egységes minden szektorban: a projekthitelek körében nem javul a helyzet. A nem teljesítő hiteleken belül a projekthitelek állománya most először lépte át az egyéb hitelek arányát.
Ilyenkor persze először mindig a restrukturáláshoz folyamodnak a bankok, a projekthiteleknél azonban ez nem vált be: ezeknek a hiteleknek a 35-40 százaléka rövid időn belül újra nem teljesítővé vált –vázolta azt a helyzetet Kandrács Csaba, ami a MARK Zrt. felállításához vezetett. Ráadásul 2010 óta gyakorlatilag nincs új projekthitelezés, magyarán esélye sincs a bankrendszernek arra, hogy kinője a rossz hiteleit.
Ezt senki más nem tudná megcsinálni, csak a jegybank
A jegybank közben új megközelítésre váltott politikájában: elsődleges célja, az árstabilitás biztosítása mellett az azonosított problémák kezelésére speciális eszközöket vetett be – ilyen volt a hitelezés felpörgetése, a gazdasági növekedés támogatása érdekében bevetett NHP, vagy a rossz projekthitelek kezelésére életre hívott MARK.
Tavaly májusi stabilitási jelentésében jelezte először a jegybank, hogy a probléma megoldására külön intézményt kellene létrehozni. Mivel más jelentkező nem volt a szektorban a feladatra, ezért a jegybank vállalkozott – a jogi és szabályozási környezet megfelelővé alakítása mellett.
Így működik majd
A bankok 50 milliárd forint értékű csomagokat, portfóliókat állítanak össze, ezekről kezdenek tárgyalásba a MARK-kal. 2016 végéig szeretnék zárni az ügyleteket, addig van ideje a bankoknak felajánlani a rossz hiteleiket. Piaci áron veszik át a hiteleket, és minél hamarabb szeretnék jegybanki helyett piaci forrásokra átállítani a MARK-ot. (Erről az IMF-et is győzködik.) A tervezett működési idő 10 év.
Nem is egy rossz bank ez?
Kandrács Csaba szerint a MARK-ot nem szerencsés rossz banknak hívni – sokkal inkább második generációs eszközkezelőnek tekinhető. Az első generációs rossz bankok a válság előtti problémák megoldását szolgálták, a MARK a válság után betokozódott problémák megoldására hivatott; nem a kormányzat tartja fenn, mint a rossz bankokat, hanem a központi bank – sorolta a különbségeket.
Heteken belül elindulhat a program
Tavaly novemberben jegyezték be a MARK-ot, az európai testületekkel való tárgyalások lezárása után a konkrét eszközvásárlási program is el tud indulni – addig is mintaportfóliókat alakítanak ki a bankokkal, hogy amikor – remélhetőleg szeptember végén, október elején – élesben is beindul a program, a kialakított mintaportfóliók élesíthetőek legyenek, magyarán csak le kelljen őket zárni.
Nagy remények: sokat segíthet
Ha a meglévő projekthitelállomány felét sikerülne kitisztítani, a vállalati NPL ráta 4-5 százalékponttal 10 százalék alá csökkenhetne – mondta Kandrács Csaba. Ha a problémahalmaz eltűnik, a bankok biztosan bátrabban fognak hitelezni – utalt Csányi Sándor csütörtöki előadására, aki a magas nemteljesítő hitel-állományt is a magasabb magyarországi hitelkamatok okai közé sorolta