7p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A bankok hitelezni akarnak, ez azonban Magyarországon kockázatos dolog - emiatt és a komoly veszteségeket okozó intézkedések miatt drágábbak a hitelek nálunk. Csányi Sándor szerint a gazdasági növekedést is hátráltatja a magyar bankok kiemelkedő mértékű adóztatása. Tiltott állami támogatás miatt Brüsszelhez fordult az OTP.
Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója és Kovács Árpád, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke, a Költségvetési Tanács elnöke az 53. Közgazdász-vándorgyűlésen. Kép forrása: MTI

A Miskolci Egyetemen megrendezett  53. Közgazdász Vándorgyűlés első előadását Csányi Sándor tartotta. Az OTP elnök-vezérigazgatója a magyar bankszektor kilátásaival kapcsolatban osztotta meg gondolatait.

Leköröznek a régiós országok

A bankszektorban lezárul egy közel egy évtizedes korszak: vége a recessziónak ,elindul a gazdasági növekedés, talán már a bankadó csökkenésével a terhek is csökkennek, és elindul a hitelezés is. Harmadik éve nő a GDP és bővül a fogyasztás is. A GDP bővülésében azonban a visegrádi országok jelentősen lekörözték Magyarországot, mostanra már Szlovákia is megelőzött minket az egy főre eső GDP-ben. A következő években a gazdasági növekedés mértékének lassulására számítanak.

Kockázatos dolog Magyarországon hitelezni

Akkor most megverjük a románokat?

A holnapi magyar-román futballmeccsről is tudnék beszélni, de ezzel kapcsolatban még többen vitatják hozzáértésemet, mint más területek kapcsán – mondta Csányi Sándor, aki egyébként a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke is.

A bankok hitelezni akarnak – egyedül az ingatlan terület az, ahol előfordulhat, hogy az indokoltnál szigorúbb a hitelbírálat az elmúlt években elszenvedett veszteségek következményeként.

A hitelezés bővülését elsősorban az alacsony kamatkörnyezet támogathatja. Az NHP megakasztotta a vállalati hitelezés zuhanását, dícséretes, hogy pont a kkv-szektort célozta meg a robusztus, gazdaságot segítő program. A lakásépítést pedig az otthonteremtési támogatások átalakítása is serkentheti.

A mostani forinthitel-kamatok a korábbi devizahitelek kamataival összemérhetőek. Azzal kapcsolatban, hogy sokat ostorozzák még mindig a magyar bankokat azzal, hogy túl drágák a hitelek, elmondta: a hitelek ára csak egy tényező, igenis éles verseny folyik az ügyfelekért a szektorban. A bankszektor azonban veszteséges, Magyarországon a hitelezés kockázatos tevékenység. A válság előtti szint négyszeresére nőtt a bankok tőkeszükséglete, ez is drágítja a hitelezést. Emellett – bár indokoltan – rendkívül szigorú likviditási követelmények léptek életbe.

Annak ellenére, hogy nő a gazdaság és vannak hitelezést támogató programok, még mindig nem bővül a hitelezés, a vállalati hitelezés csak 2016-ban érheti el a mélypontját.

A lakossági hitelpiacon viszont már megtörtént a fordulat, a növekedés üteme hamarosan eléri a 2 százalékot. Az átlagos hitelflow viszont lényegesen alacsonyabb, mint a visegrádi országoké – a korábban felhalmozódott jelentős lakáshitel-állományok most jelentős törlesztéseket jelentenek.

10 ezer milliárd keresi gazdáját - csak kérni kellene a hitelt

Pedig 10 ezer milliárd forint szabad likviditás van a bankrendszerben, ebből 8 ezer milliárd azonnal kihelyezhető lenne. Csak az OTP ezer milliárd forintot szeretne kihelyezni, kínálat tehát bőségesen van. A probléma a kereslettel van Csányi szerint.

A vállalati piacból jelentős mértékben kiszorult a magyar bankszektor, az eurózónán belüli bankok ráadásul sokkal olcsóbban tudnak devizaforráshoz jutni a devizahitelhez. A magyar gépipar a leggyorsabban növekvő iparág, az eladósodottsága a hazai bankszektor felé mégis a legalacsonyabb - hozott példát.

Tőlünk inkább viszik a tőkét

Problémát látnak a magyar   tőkevonzó képességében. A 2000-es években a régióba áramló tőke 75-80 százaléka Magyarországra érkezett. Most minden régióban az jellemző, hogy befelé áramlik a tőke, kivéve nálunk, ahol a megtermelt jövedelmet teljes egészében kiviszik a cégek. A beruházások jelentősen visszaestek. Amiben jól teljesítettünk, az az, hogy a fejlettségünk által indokoltnál magasabb uniós támogatást tudtunk igénybe venni.

Túl sok profitra teszi rá kezét az állam

Van egy történelmi probléma: az állami újraelosztás nálunk messze a legmagasabb az egész régióban. Magyarországon többet vonnak el a megtermelt jövedelemből – nem feltélenül csak társasági adó formájában. A deficit ugyan csökkent, de sokkal inkább az állami beruházások csökkenése és a magánnyugdíjpénztári vagyon államosítása miatt, mint az újraelosztás magas szintje miatt.

Oda kéne figyelni, mit mutatunk a külföldieknek - szükség lesz rájuk

Ami nagyon rossz hír, hogy az ország demográfiai helyzet tragikus. Csökken a fiatal lakosság aránya, miközben körükből egyre többen élnek külföldön. Számos szakmában alakult ki munkaerőhiány. Ezért kellene vigyázni arra, milyen kép alakul ki rólunk a külvilágban – ha egyszer kellene, hogy jöjjenek hozzánk a külföldiek.

3 ezer milliárd forint hiányzik az elmúlt  12 évből – és még nincs vége

Az elmúlt 12 évben a magyar bankszektor profitja a befektetők által az időszakra elvárt profitnál 3 ezer milliárd forinttal alacsonyabb. Ebből 1700 milliárd az extraadók és a lakosságnak visszajuttatott összegeknek, a többi a megnövekedett kockázati költségeknek köszönhető.

Sok takarékszövetkezet bedőlt, ahogy a Széchenyi Bank is, bedőltek brókercégek – ehhez a bankszektor ártatlan szereplőinek semmi köze, mégis ők viselik ennek terheit. Ez körülbelül 500 milliárd forintba kerül a magyar bankszektornak.

Árbevételre vetítve több mint 10 százalék adót fizet a szektor, a következő a sorban a bányászat 4 százalékkal – ez indokolatlan, és hátráltatja a gazdasági növekedést. Ez nemzetközi összehasonlításban is kiugróan magas.

A hiányzó 3 ezer milliárd forint pótlására jelentős tőkét hoztak be a – többségében külföldi -  tulajdonosok.

Brüsszelben támadta meg a tiltott állami támogatásokat az OTP

Ma nem lenne itt az OTP, ha nem lenne ennyi külföldi bank az országban – jót tett a verseny, sokat kellett fejleszteni és javulni. Tisztességtelen, ha egy versenyhelyzetbe mesterségesen beavatkozik. Valaki elhitette a kormánnyal, hogy a takarékok tönkremennek, ha nem tőkésíti fel őket az állam. Ezért került 136 milliárd forinttal konszolidálásra a takarékszövetkezeti szektor. Közben a bedőlt takarékok ügyfeleit a bankok kártalanították, és még mindig rendelkezésükre áll a 136 milliárd forint, plusz a többi betétvédelmi alapokból származó kb 20 milliárd forint. Csányi Sándor szerint ez szabálytalan és tiltott állami támogatás.

Csányi nekiment az FHB-tulajdonrész  Posta által történő megvásárlásának is – szavai szerint ráadásul az FHB mögött kétes hírű külföldi tulajdonos is van – meg is nevezte a Vienna Capitalt illetve "Pecina urat".

Az OTP a tiltott állami támogatásokat megtámadta az EU-nál – lehet ezt hazaárulásnak hívni, de az integrációra a magyar versenyhivatal fennhatósága nem terjed ki. Kicsit dühös lettem - zárta le a témát Csányi Sándor.

Nem kell ennyi bank

Nagyon sok bank van Magyarországon a gazdaság méretéhez képest, 5 is bőven elég lenne. Ha nagy a költség vagy kevés a bevétel a mérlegfőösszeghez képest, az ösztönzi a külföldi tulajdonosokat arra, hogy eladják a bankjukat a tapasztalatok szerint. Az árazást megelőzően az innováció, az ügyfelek kiszolgálása, a kényelem az, ami az ügyfeleket egy-egy bankhoz átcsábíthatja. Rengeteg cég foglalkozik pénzügyi innovációval, aki ebben a versenyben lemarad, az minden fronton lemarad.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Még minket is megcsaphat a kaliforniai tűzvész szele
Kormos Olga | 2025. január 26. 14:10
Közgazdászok szerint a kaliforniai biztosítási válság szélesebb körű pénzügyi instabilitást válthat ki. A Fed a közelmúltban „stresszteszteknek” vetette alá az amerikai bankokat.
Pénzügyi szektor Nagy Márton döntött egy kulcspozícióról
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:01
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Államadósság Kezelő Központ alapítói joggyakorlójaként 2025 februárjától Hoffmann Mihályt nevezi ki a társaság vezetői feladatainak ellátására.
Pénzügyi szektor Mi lehet az inflációkövető állampapírok alternatívája?
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:25
Átrendeződés várható a magyar befektetési piacon.
Pénzügyi szektor Minden magyar büszke lehet a forintra, nem szégyen kikapni az erősebbtől
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Vérengzés jön a bankszektorban – 200 ezer munkahely szűnhet meg nyomtalanul
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 10:28
A mesterséges intelligencia terjedése komoly hatásokat hoz magával.
Pénzügyi szektor Az MNB odasózott az OTP-nek és az MBH-nak
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:56
Az MNB összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak.
Pénzügyi szektor Már folyósította is az első munkáshitelt egy hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 16:31
Az év első munkanapján több tucatnyian tájékozódtak és adták be igényüket a munkáshitelre az OTP Bank fiókjaiban. A hitelintézet az első hitelbírálatokat lefolytatta, és már folyósította is az első támogatott konstrukciót.
Pénzügyi szektor Lengyelországban gyorsuló idei inflációval számolnak
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 14:48
A lengyel jegybank elemzők körében végzett legfrissebb felmérése szerint idén gyorsul a fogyasztói áremelkedés tavalyhoz képest, majd jövőre visszalassul a 2024. évi szintre.
Pénzügyi szektor Sok volt a hiba – lecsapott és büntetett az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 10:22
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 12:25
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hétfői aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG