Richter-csengetés a tőzsdén. Balról jobbra: Végh Richárd, Bogsch Erik és Orbán Gábor |
Ez is elhangzott ma reggel, amikor a negyedszázaddal ezelőtti börzére lépésre emlékezve a gyógyszercég elnöke, Bogsch Erik és vezérigazgatója, Orbán Gábor húzta meg a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) jelképes csengőjét.
A tőzsdei bevezetéskori 1330 forinttal szemben ma ugyan 5900 forintot ér a Richter részvénye, ám közben, 2013-ban volt egy tizedelés, így az árfolyamnövekedés 44-szeresnek felel meg. Emellett a gyógyszercég hagyományos osztalékfizető is, összesen 232,5 milliárd forintot juttatott részvényeseinek a nyereségéből, az egy részvényre jutó osztaléka 16,7-szeresére nőtt huszonöt év alatt.
Összesen 3,1 millió darab Richter-papír cserélt gazdát 1994. november 9-étől máig, közel 9 ezer milliárdos összértékben, ami gyakorlatilag megegyezik a BÉT mostani összforgalmával – érzékeltette Végh Richárd, a tőzsde vezérigazgatója. A Richter jelenleg a hazai börze harmadik legnagyobb részvénykibocsátója, a kibocsátáskori 32 milliárd forintos piaci kapitalizációja mostanra 1100 milliárd fölé emelkedett.
Tőzsdei bevezetése óta a Richter regionális gyártóból magyarországi központú multinacionális nagyvállalattá vált, amely mintegy száz országban értékesíti a készítményeit, közel ötven országban leányvállalatok révén is jelen van és Magyarországon kívül öt további államban vannak gyártóegységei – emlékeztetett a céget ugyancsak huszonöt éven át, 1992-től 2017 novemberéig vezérigazgatóként irányító, azóta elnök Bogsch Erik. Hozzátéve, a gyógyszertársaság Közép- és Kelet-Európa egyik legnagyobb kutató-fejlesztő központjával és globális szinten is az egyik legjelentősebb nőgyógyászati portfolióval rendelkezik. Bogsch Erik a tőzsdei bevezetés legfőbb előnyének a szemléletváltást nevezte, a részvényeseknek való megfelelést, a tájékoztatási kötelezettség bevezetését.
A legjobb cég Magyarországon – mondta bevallottan elfogultan Orbán Gábor. Kiemelve a cariprazine-t, amely minden várakozásaikat teljesíti az amerikai piacon. Emellett azt hangsúlyozta, hogy a Richter globálisan meghatározó szereplővé tudott válni a nőgyógyászatban, és a közelmúltban saját fejlesztésű készítménnyel is belépett a gyógyszeripar leggyorsabban fejlődő szegmensébe, a biologikumok piacára.