Összhangban a horvát kormány február 23-i határozatával, amely átvette az Európai Unió Tanácsának 2011. december 1-én hozott, Szíriával szembeni korlátozó intézkedéseit, az INA „force major” (vis maior) értesítést küldött a szíriai General Petroleum Company részére az 1998-ban aláírt Hayan blokk Termelés-megosztási Szerződésével és a 2004-ben aláírt Aphamia blokk Termelés-megosztási Szerződésével kapcsolatban. Figyelembe véve a horvát kormány határozatát valamint az általános biztonsági helyzetet Szíriában, az INA rajta kívül álló okok miatt nem képes normál üzleti tevékenységét folytatni az országban - írja a Mol közleménye.
A „force major” bejelentése valamennyi üzleti tevékenység átmeneti felfüggesztését jelenti Szíriában későbbi tájékoztatásig, azaz a „force major” körülményeinek megszűnéséig - írják. A „force major” egy - a szerződésekben meghatározott - jogi kikötés, mely megengedi a kötelezettségek és működés felfüggesztését vagy átmeneti megszakítását azokban az esetekben, melyekre a szerződő feleknek nincs ráhatása. Ilyen helyzet lehet többek között az áradás, földrengés, felkelések, zavargások vagy háborús körülmények. A „force major” értesítés, egy megszokott mechanizmus, és nem jelenti a szerződés megszűnését és a projektből való egyidejű kilépést.
Ez egy védelmi mechanizmus a szerződő felek számára, mely előre nem látható körülmények esetén alkalmazandó, azzal a céllal, hogy ezen körülmények megszűnését követően a szerződés a felek károsodása nélkül folytatódik. Az INA és a Mol-csoport sem számol Szíriából származó bevétellel, illetve a rá eső termelés-részesedés realizálásával a közeljövőben, a „force major” megszűnéséig – fejezi be a közlemény.
Nem fog egyhamar termelni az INA Szíriában: szigorítják a szankciókat
A Szíriával szembeni szankciós intézkedések megszigorításáról döntöttek hétfői ülésükön az EU-országok diplomáciai irányítói - közölték Brüsszelben.
Uniós források korábbi tájékoztatása szerint a szíriai ellenzékkel szemben brutális erőszakkal fellépő damaszkuszi rezsim hét további tagjával bővül az uniós beutazási tilalommal, valamint vagyonzárlattal sújtott szíriai személyek köre, miközben egy nevet levesznek erről a feketelistáról. Gazdasági jelentőségét illetően az új intézkedések közül kiemelkedik a szíriai központi bank Európában elérhető javainak befagyasztása.