Betelt a méregpohár (Forrás: madmaxer / 123RF Stock Photo) |
Nem sűrűn fordul elő, hogy egy részvénytársaság közgyűlésén döglött méhek várják a résztvevőket. Ma mégis ez történt, a Bayer közgyűlése előtt demonstrálók ezt szórták a bejáratnál a járdára. De nem csak ők dühösek, hanem lassan szinte mindenki, aki a Bayer-Monsanto friggyel kapcsolatba került.
A kis– és nagyrészvényesek fő problémája természetesen az, hogy a történelmi rekordok közelében levő tőzsdeindexek ellenére a Bayer-részvények árfolyama gödörben van. Olyannyira, hogy ma a cég közgyűlésén Werner Baumann, a Bayer igazgatóságának elnöke ezért külön bocsánatot is kért.
A részvények az utóbbi egy évben értékük hozzávetőleg harmadát veszítették el, a Monsanto felvásárlása óta pedig mintegy 40 százalékkal süllyedtek, 100 euró feletti árról a mai 62 euróra. Ma egyébként másfél százalékos pluszban vannak.
Bayer-árfolyam (Stockcharts.com, USA dollárban) |
Már a nagyok is idegesek
Ugyanakkor a cég vezetője, akit Mister Glyphosat-nak is csúfolnak a háta mögött, védi a mundér becsületét, és továbbra is jó, stratégiai jelentőségű döntésnek tartja a Monsanto felvásárlását. Sokan mások kevésbé, mert a glyphosat nevű gyomirtó vegyszer használata miatt az USA-ban már 13 400 személy indított pert a konszern ellen. Leginkább rákbetegek hibáztatják a vegyszert betegségükért.
Ez a Bayer tőzsdei kapitalizációjából (az összes részvény összesített tőzsdei értékéből) nem kevesebb, mint 30 milliárd eurót semmisített meg a Teleboerse.de szerint. Ez nem csak kisbefektetőknek fáj, a Blackrock, a Deka és az Union Invest vagyonkezelő óriások, valamint a részvényesek egyes csoportjait képviselő letétkezelők (proxyk), az Adviser ISS és a Glass Lewis is lépéseket követelnek. (Megtagadni készülnek a felmentvényt az igazgatóságtól a közgyűlésen.) A Blackrock alapkezelő 6,5 százalékkal a cég messze legnagyobb részvényese.
Egy per 80 millió dollár?
A Bayert már két esetben elmarasztalták a bíróságok, de nem jogerősen, további ellenlépéseket tettek. A cég váltig állítja, hogy nem a vegyszer okozta az emberek betegségét. Március végén egy 80,3 millió dolláros kártérítést ítéltek meg ellenük – egyetlen egy felperes javára.
A cégvezetés a fúziótól 2022-ig évente egymilliárd eurós megtakarítást remél. De azt állítják, hogy már most is profitábilisabbak, mint a konkurensek. Még novemberben bejelentették, hogy globálisan 118 ezer dolgozóból 12 ezret építenek le. Ebből friss becslések szerint 4500 Németországra esik, elbocsátásokra azonban itt 2025-ig nincs módjuk. Ehelyett békés úton csökkentik a létszámot, vagyis a távozók, nyugdíjazottak helyett nem vesznek fel új embereket, vagy közös megegyezést hoznak tető alá. A legtöbb munkahely az adminisztrációban vagy az informatikában szűnik meg.
Az elszámolás napja
A Frankfurter Allgemeine Zeitung helyszíni tudósítása a “elszámolás napja” címet viseli, mert sok elégedetlen részvényes tartogatta haragját mára. A cikk szerint cseppet sem hagyományos közgyűlés a mai. Miközben 47 részvényes kért szót odabent már rögtön az elején, odakint a környezetvédők tartottak nagy tiltakozó menetet.
“Herr Baumann, Herr Wenning, húzzák végre ki a szekeret a kátyúból” – kiáltotta az egyik hozzászóló, a kisrészvényeseket képviselő DWS szervezet képviselője a cég vezetőinek. A közgyűlés a hírek szerint a hozzászólók nagy száma miatt pénteken késő estébe is nyúlhat majd.