3p
Különlegesség, ha egy 27 milliós, ugyancsak nem szegény ország GDP-jének a felét lényegében egy cég állítja elő. Egy ilyen cég bizony sokat érhet, és érdekes szituáció, ha hirtelen tőzsdére akarják vinni. Márpedig pont ez a helyzet a szaúdi Aramco állami olajvállalattal.

Mi a nagy?

A minap azt vizsgálgattuk, hogy egyes cégek mérete, piaci kapitalizációja milyen aránytalanul nagyra nőtt ahhoz képest, hogy milyen eredményt tudnak termelni. A 3-500 milliárd dollárt érő Facebook, Google és társai túl nagynak tűnnek, egyedül a közel 600 milliárdos Apple nem tűnt soknak, persze lehet, hogy a cég már túl van a zeniten.

Ezek után hirtelen bejelenti Szaúd-Arábia, hogy eladnak egy kisebb-nagyobb darabot az általa birtokolt olajcégből, amely lényegében az ország teljes kőolaj kitermelését és feldolgozását ellenőrzi, ráadásul még jópár országban is működik. A cég, ha úgy tekinthetnénk, hogy piaci értékén működik, a 10-szeresét is érhetné az említetteknek.

Nehezen értékelhető

Csakhogy a helyzet nem ilyen egyszerű. A cég jelenleg teljesen állami tulajdonban van, és saját példánkból is tudjuk, hogy még demokratikusan választott kormány esetében is kiszámíthatatlan tulajdonostárs az állam. Szaúd-Arábia pedig egy abszolút monarchia, mindent a király dönt el, mikor milyen kedve van. Így, ha el is adnak egy részt a cégből, a részvényeseknek gyakorlatilag a király lesz a legnagyobb tulajdonostársuk a cégben, aki ráadásul a cég működési körülményeit is egyedül határozza meg, miután a tevékenység nagy része Szaúd-Arábiában zajlik.

Innentől kezdve viszont a cég roppant nehezen értékelhető. Ha ezt a kockázatot belevesszük, csak töredékét éri az Apple-nek, ha piaci alapon vizsgálnánk, még a jelenlegi nyomott olajár mellett is a többszörösét éri. Hol hát az igazság? Hogy lehet egy ilyen papírt árazni?

Épp most?

Eleve a piaci szereplőkben felmerül a kérdés, hogy miért akkor akarnak eladni egy olajcégből, amikor az olajár a béka hátsaja alatt tartózkodik. A válasz nagyon is logikus: a fő tulajdonos kényszerhelyzetben van, pont az alacsony olajár miatt költségvetése felborult, devizatartalékai fogynak, pénzhez kell jutnia, mégpedig nem kevéshez. A privatizáció mindig jó lehetőség ilyen esetben.

A cég közleményében mindenesetre az áll, hogy a cég részvényeinek egy részét, vagy a cég egyes részeit, pl. finomítóit egy külön cégbe helyezve adnák el. Az árazás egy komoly tárgyalási folyamat lenne, hisz a leendő részvényeseknek nyilván bizonyos garanciák kellenek a jövőbeni működésre és szabályozási környezetre ahhoz, hogy komolyabb árat fizessenek. Ezt a kibocsátónak, vagy a kibocsátást szervező konzorciumnak kell végigvinni, és Szaúd-Arábiának is érdeke, hogy megfelelő bizalom alakuljon ki, hisz akkor sokkal többet kérhet a portékáért.

A cég egyelőre nem átlátható, ami eddig nem is volt baj, hisz egy kézben volt. Most viszont tájékoztatást kéne adni az olajtartalékokról, termelési kapacitásról, olyan dolgokról, melyet az olajkitermelő országok szeretnek titokban tartani, de hát valamit valamiért.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 43980 43850 44530 -1,94% 0 0 18 471 214 370 HUF 2026-06-19 17:07:11
MOL 3790 3750 3848 +1,17% 0 0 5 259 881 398 HUF 2026-06-19 17:06:52
MTELEKOM 2754 2712 2754 +0,51% 0 0 3 915 641 270 HUF 2026-06-19 17:08:22
RICHTER 11730 11720 11890 +0,43% 0 0 2 153 749 930 HUF 2026-06-19 17:06:48
OPUS 375 375 392 0,00% 0 0 300 942 617 HUF 2026-06-19 17:05:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A részvénypiac heti forgalma: 155,1 milliárd forint
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 10:06
Növekvő forgalom mellett emelkedett a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX pénteken 137 625,54 ponton zárt, 1,40 százalékkal, 1900,86 ponttal magasabban előző heti záróértékénél.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak! Ezt művelte a forint a kánikulában
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP rontotta el a hangulatot a hétvége előtt
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 18:39
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 780,33 pontos, 0,56 százalékos csökkenéssel, 137 625,54 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Amerika zárva tart, de az európai befektetők nem pihennek
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 16:56
Az amerikai tőzsdék pénteken nem nyitottak ki szövetségi ünnep miatt; a vezető nyugat-európai tőzsdék vegyesen álltak pénteken délután.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot megy pénteken a Mol
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 15:03
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 4,73 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A vezető részvények vegyesen teljesítenek a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 12:53
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 4,73 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, mi történik a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 09:25
 A csütörtöki záróértékéhez képest minimálisan erősödött.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt? Hirtelen gyengülni kezdett a forint
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 07:16
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 06:24
Emelkedéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Magába roskadt a forint csütörtök estére, már 307 felett a dollár
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 18:27
A dollárárfolyam 304-ről indult reggel, és 307,5 felett zárt. Az euró is drágább lett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG