Ven Csia-pao (fotó: Wikimedia Commons) |
Ven Csia-pao elnök megnyitotta a kínai parlament ülését reggel, de az inkább rossz hír volt a piacoknak: a korábbi nyolc százalékos gazdasági növekedésről szóló előrejelzést ugyanis 7,5 százalékra csökkentette. Ennek nyomán az ázsiai indexek 0,6-1,4 százalékkal csökkentek, és az európai nyitásra is rossz hatással lehetett a hír a Bloomberg szerint. Megnyugtatásul az elnök közölte, hogy ezzel együtt is teljesülni fog az ország tizenkettedik ötéves terve. Az említett adat egyébként csak alsó határként szolgál, sok közgazdász 8,5 százalékos tényleges értékkel számol a Handelsblatt.com cikke szerint. A növekedés várható lassulása egyébként annak köszönhető, hogy az európai és az észak-amerikai konjunktúra is lassulóban van.
Az ország liberalizálja a jüant, amely mostantól Kína egész területén engedély nélkül használható lesz a határokon átívelő üzletek számlázása és kifizetése során – írta az MTI. A korábbi korlátozás teljes felszámolása a jüan nemzetközi fizetési forgalmának és a kínai külkereskedelem liberalizálásának újabb fontos lépése - hangoztatta a kínai jegybank (PBoC). A kínai kormány először 2009 júliusában 365 kiválasztott cégnek engedélyezte a jüan használatát a nemzetközi tranzakciókhoz, ezt követően 2010-ben 20 közigazgatási egység 60 ezer vállalatának adta meg ezt a jogosultságot. A vezetés tavaly augusztus végén az egész országra kiterjesztette a programot, ám a jüan használatát továbbra is előzetes engedélyhez kötötte, ezt oldotta fel hét végén kiadott rendelet.
A kínai központi bank statisztikái szerint a jüanban bonyolított kereskedelmi tranzakciók értéke tavaly már a kétezer milliárd jüant (70 ezermilliárd forintot) is meghaladta, ami a teljes külkereskedelem kilenc százaléka és a 2010-es érték négyszerese volt. A HSBC bank egy korábbi prognózisa szerint a következő években ennél is nagyobb növekedés várható, a nemzeti valutában elszámolt export és import 2016-ra akár az összes tranzakció egyharmadát is elérheti. A jüan használatának kiterjesztése a jelenlegi ötéves terv időszakában (2011-15) kiemelt helyen szerepel, mivel az a hivatalos indoklás szerint "a vállalkozások hasznát szolgálja, a kereskedelmet és a beruházásokat ösztönzi".