(Wikimedia Commons, Bundesarchiv) |
A Volkswagen gyorsjelentése adta meg az alaphangot a német tőzsdén, a cég gyorsjelentése nyereségről számolt ugyan be az első negyedévre, de összességében inkább csalódást keltett. A nap elején volt is egy pánikszerű esés mínusz öt százalékig, de azután kissé magához tért, végül 2,6 százalékkal 134,35 euróra esett le. A részvény mostanában egyébként sokat ment felfelé, más autógyárak papírjaival együtt, a többi azonban vegyesen szerepelt, például BMW, Fiat fel, Renault, Peugeot, Daimler le.
Az európai indexek végül kezdeti emelkedés után fél-egy százalékkal estek. A visszafogott vételi kedvhez hozzájárulhatott az is, hogy csütörtökön EKB-ülés és OPEC-találkozó, pénteken fontos amerikai foglalkoztatási adat jön.
Mol osztalék nélkül
Itthon a BUX index sokáig jól, az európai átlagnak megfelelően tartotta magát, fél százalékos mínuszban mozgott. A nap legvégén azonban valamilyen hirtelen eladási hullám lépett fel több részvénynél, és az index is 2,1 százalékos mínuszba csúszott. A Mol ma forgott utoljára az 567 forintos osztalék nélkül, ami a hétfői árfolyam 3,4 százaléka. Ennek ellenére sokáig csak 2-3 százalékos mínuszban volt, ami azt jelenti, hogy végső soron emelkedett.
Ám a végén ezt a papírt 5,9 százalékkal tolták lejjebb, 965 forinttal, ami az osztalék beszámításával valójában 2,5 százalékos valódi esésnek felel meg. Az OTP 1,9 százalékkal 6811 forintra esett, a Richter 2,5 százalékkal 5650-re, a Magyar Telekom 1,3 százalékkal 452-re. A hirtelen esés oka nem világos, de a varsói WIG 20 index is 1,8 százalékkal esett.
Erősebb a forint
Az euró/forintot egész nap mintha odaszegezték volna a 314 forintos szinthez, majd este mintegy 30 fillérrel 313,60-ra esett. (Ma írtuk meg, nyáron erősebb-e a forint, vagy sem.) A Bloomberg szerint azért esett ma nagyot a brit font, mert egy új közvélemény-kutatás a Brexit-pártiak előretörését jelezte.
A kőolaj egy darabig tétovázott, majd felfelé indult, a Brent 0,6 százalékos drágulás után már 50,70 dollár. Az arany 1215 dollárra korrigált, miután hétfőn reggel 1200 alá is benézett.
Az USA-ban az S&P 500 két tized százalékkal esik, a Nasdaq hasonló mértékben erősödik. Az Apple-nél felmerült, hogy ritkábban fog a jövőben komolyabb modellváltást bevezetni, a részvény 0,7 százalékkal esik, ám ez a Facebook és a Netflix esetében is így van. A LinkedIn viszont közel négy százalékkal drágult.