Ezek most tényleg bedőlnek, és jön a drachma?
A piacokat leginkább érdeklő sztoriban, a görög hiteltárgyalások ügyében ma is folytatódott az adok-kapok, az álláspontok továbbra sem közelednek. Csütörtökön ülnek össze az euróövezeti pénzügyminiszterek, most épp ezt tekintik legeslegvégső határidőnek a megegyezésre - a háttérben állítólag már folynak a titkos egyeztetések arra az esetre, ha nem sikerülne megállapodni a görögökkel, akik így - az újabb hitelrészlet híján - fizetésképtelenné válnának. Zsiday Viktor az Alapblogon arról filozofál, mi történik, ha elfogy az euró az országban:
"Ekkor teljesen egyértelműen tőkekorlátozásokat kell bevezetni, esetleg hosszabb banki szünetet, zárva tartást, és a görög állam sem fogja egyéb kötelezettségeit teljesíteni tudni, legalábbis euróban nem. Nyilvánvalóan azonban valamit tenniük kell, így feltehetően kénytelenek lesznek az alkalmazottakat (tanárok, orvosok, katonák, rendőrök, stb.) valahogy kifizetni, feltehetően valamiféle tartozáselismerő nyilatkozatokkal, papírokkal, alternatív fizetőeszközzel. Mindegy, hogy ez milyen formában nyilvánul pontosan meg, de nagy valószínűséggel ez egy párhuzamos fizetőeszközzé válik (nevezzük csak egyszerűen drachmának). Tehát jó eséllyel két fizetőeszköz lesz a görögöknél akár jó ideig is: euró és a másik csoda, legyen drachma." Írásának címe egyébként: Ezek most tényleg bedőlnek...
Az amerikai kamatemelés délibábja mentette a helyzetet
Ezek fényében nem mondunk meglepőt azzal, hogy a legrosszabbul teljesítő tőzsdeindex kedden is a görög volt: újabb 4,7 százalékot veszített értékéből. A nyugat-európai tőzsdék is gyengén kezdték a napot, de aztán a Fed kétnapos kamatdöntő ülésének kezdetét köszöntve délután erősödni kezdtek az indexek, és nagyjából fél százalék körüli pluszban fejezték be a napot Frankfurtban és Párizsban, valamint pár pontos pluszban Londonban. Bár kamatemelésről most biztosan nem döntenek Amerikában, a Fed nyíltpiaci bizottságának jegyzőkönyvétől utalást remélnek a befektetők arra, hogy már szeptemberben emelkedhet a kamat.
Budapesten alacsony forgalom mellett nem sikerült tartani a nyugati tempót, az OTP tudott csak erősödni a bluechipek közül. A Richternek nem tett jót, hogy késik az új gyógyszerének amerikai bevezetése.
Az európai tőzsdeindexek között mégis mi állunk az élen - igaz, nem a BUX-szal, hanem a kistesóval. A BUMIX-ban ugyanis a legnagyobb súlyú papír a Danubius, a szállodapapírt pedig ma 43 százalékkal megtépték - nem tévedés, a tőzsde döntése értelmében tényleg erősödhetett ennyit napon belül a papír. Így néz most ki az éves grafikonja:
Kár, hogy a szárnyalást kiváltó felvásárlási sztori vége tőzsdei kivezetés lesz. A Danubius történetéről ebben a cikkünkben emlékezünk meg.
Meghullámvasutaztatták a forintot
A devizapiacon a forint az elmúlt napokhoz képest széles sávot járt be: a jegyzés 313,50 fölött és 311,50 alatt is járt, hogy a nap végén újra 312,50 környékén álljon vissza a reggeli szint. Az esti órákban viszont újra vett egy kis lendületet a magyar deviza:
A dollár közben erősödött egy kicsit az euróval szemben - a görög sztori lehúzza az eurót, az őszre várt kamatemelés erősíti a dollárt.