Tegnap nagy volt az optimizmus a forint piacán, miután a monetáris szigorítás közeli megkezdésére vonatkozó utalásnak értékelte a piac Nagy Márton alelnök nyilatkozatát. Az árfolyam visszatért az eurónként 321,50-es szintig, de ezzel csak az előző napi gyengülést dolgozta le.
Euró/forint |
A forint árfolyamának tartós gyengélkedését vélhetően az okozza, hogy az állam kifuttatja a devizaadósságot és helyette forintban bocsát ki állampapírt: ez folyamatos devizakeresletet jelent. A fizetési mérleg többlete finanszírozza a folyamatot, ha nem lenne az átváltás, a devizatöbblet a forintot erősítené.
A monetáris politika szerepe így talán kisebb az árfolyam alakulásában, mint az várható lenne, erről persze csak akkor fogunk megbizonyosodni, ha ténylegesen megkezdődik a monetáris szigorítás, és látjuk, hogyan reagál a forint árfolyama.
Az angol font felkapaszkodott az eurónkénti 1,13-as szintre, és ott stabilan tartja magát. Egyrészt vélhető, hogy a korábbi nagy pesszimizmusban nyitott short pozíciókat zárják, másrészt úgy tűnik, hogy a piac egyelőre a Brexit elmaradásának vagy eltolódásának ad nagyobb esélyt, mint a megállapodás nélküli kilépésnek, ez persze erősítené a fontot.
A tőzsdéken szerények a mozgások, az amerikai piacok teljesen lenyugodtak a decemberi zuhanás után, sőt, az S&P 500 index esetében le is zajlott annak ideális korrekciója.
S&P 500 |
A BÉT-en a blue chipek ellentétesen mozognak, az OTP fél százalékkal csökken 11 630 forintig, a Mol viszont ugyanennyivel emelkedik 3222 forintig, a Richter és a Telekom alig mozdulnak. Ma is 20 százalékkal emelkedik a Plotinus, 43 200 forintig.