A Húsvét előtti „rizókóaverzióval”, azaz kockázatkerüléssel és az eső olajárakkal magyarázták a Handelsblattnál a németek, hogy DAX indexük ismét 10 ezer pont alá hanyatlott. Nem is kicsit, 1,7 százalékkal zuhant., pedig szerdán még annak örültek, hogy január eleje óta először tudott a tízezres határ felett zárni. A többi európai tőzsdének sem ment sokkal jobban, Párizsban 2,0, Londonban 1,5, Brüsszelben 1,6 százalékos volt az esés.
A BUX indexünk egy százalékos gyengülése még viszonylag egész jó eredmény, legnagyobb mértékben a Mol esett a nagyok közül, 2,1 százalékkal 15 850 forintra. Az OTP 1,1 százalékkal 6668 forintra esett, a Magyar Telekom negyed százalékkal, egy forinttal lefelé, a Richter hasonló mértékben felfelé mozdult el.
Maradt gyengécske a forint
A keddi váratlan kamateséssel kezdődő forintgyengülési széria csütörtökön nem igazán folytatódott, az euró 313,50 forintos árfolyama lényegében megegyezik a szerda estivel. Nap közben azonban volt 314,30-on is az árfolyam és 313,0 alá nem ment. A dollár is tovább erősödött kissé, de csak fillérekkel.
A Nagypénteken és hétfőn zárva lesz a legtöbb tőzsde Európában, a miénk is, így nagy változások a devizapiacokon sem várhatók. Hétfőn viszont már Amerikában lesz kereskedés.
Megvan a Richter-osztalék
Április 26-án tartja éves rendes közgyűlését a Richter – írja az Erste Befektetési Zrt. A menedzsment osztalékjavaslata 72 forint részvényenként. (Ez az árfolyam 1,36 százaléka, tehát a papír távol áll attól, hogy osztalékért legyen érdemes vásárolni.)
Horvát kormány 20 százalékkal csökkentette az INA által termelt földgáz átadási árát a HEP felé. A Mol nagyjából 50 százalékot birtokol a horvát cégben, így a hatás 3,3 milliárd forint. „A hír kedvezőtlen, de nem váratlan, hiszen tavaly jelentősen csökkentek a gáz nagykereskedelmi árak. Minimális negatív árfolyamreakció elképzelhető ma” - írta a brókercég még reggel.
Pesszimizmusra bőven van ok
Az USA tőzsdéi is kedvetlenül nyitottak, a Bloomberg szerint ez főleg az eső nyersanyagokkal kapcsolatos kitermelőcégek árfolyamai és a bankok miatt volt így. Az USA bankjai is főleg az olajipari kitettségük miatt estek.
De általában is nagy a pesszimizmus az amerikai vállalatok csökkenő nyereség-kilátásaival kapcsolatban, ehhez képest az USA tőzsdeindexeinek 0,2-0,3 százalékos esése este hat körül egészen visszafogottnak mondható. Ezen kívül a kamatemeléssel kapcsolatos bizonytalanságok is nyomasztják a tőzsdéket, amit az egyik Fed-vezető hét eleji kijelentése fokozott.
November óta a legrosszabb hetét zárta ma az arany árfolyama a Bloomberg szerint. Az olaj is folytatta a szerdai zuhanást, ha kissé szelídebben is, este egy százalékos, nap közben sokáig két százalékos mínuszban járt. Egy időben a Brent is benézett 40 dollár alá, nem csak a WTI.