Az OTP Csoport első félévi számviteli adózott eredménye a pénzügyi szervezetek különadójának és a deviza jelzáloghitelek végtörlesztésének negatív, illetve a részesedés értékvesztés adópajzsának pozitív hatásával együtt 53,9 milliárd forint, e tételek nélkül pedig 80,8 milliárd forint volt. Utóbbi 9%-kal marad el a bázisidőszak teljesítményétől. A második negyedéves számviteli eredmény 41,1 milliárd forint volt, ami lényegesen nagyobb, mint az előző negyedév eredménye. Az elemzők előzetesen 35 milliárd körüli profitot vártak az OTP-től.
Az első negyedévben egyrészt elszámolásra került a pénzintézeti különadó 2012. évet terhelő teljes, 29 milliárd forintos összege, illetve a devizahitelek végtörlesztése kapcsán is jelentkezett még 1,8 milliárd forint veszteség. Ezzel szemben a második negyedévben a számviteli eredményt javította az OTP Bank egyedi mérlegében szereplő szerb és montenegrói leánybanki részesedések értékvesztésének (15,0, illetve 5,9 milliárd forint magyar számvitel szerint) 4 milliárd forintnyi pozitív adóhatása.
A vártnál valamivel több a profit
A második negyedév korrigált adózott eredménye 37 milliárd forint volt, ami 15%-os csökkenést jelent az előző negyedévhez képest. A működési eredmény gyakorlatilag változatlan maradt, a kockázati költségek 5,4 milliárd forinttal nőttek és a negyedéves adóterhelés is magasabban alakult.
34 milliárdot hoztak a leányok
Az elmúlt negyedévhez hasonlóan továbbra is jelentős a külföldi leányvállalatok profit-hozzájárulása: a második negyedévben, akárcsak az első félévet alapul véve, a korrigált adózott eredmény egyaránt 42%-a származott a külföldi csoporttagoktól. 2012 első hat hónapjában a külföldi csoporttagok összesen 34 milliárd forinttal járultak hozzá a konszolidált eredményhez, szemben a bázisidőszak 26,8 milliárd forintjával.
* korrigált adatok
Bevétel: nincs meglepetés
Akik hosszabb ideje "ülnek" a papíron, inkább az érdekli, hogy érdemes-e hosszabb távon tartani a részvényt. Az ügyben elég sok az ismeretlen, viszont ha enyhül a válság és javul a hazai szabályozó környezet, akkor akár jelentős rali is lehet az OTP piacán. Részletek >>> |
A bankcsoport 2012. második negyedévi egyedi tételekkel korrigált működési eredménye 112 milliárd
forint volt, ami gyakorlatilag megegyezik az előző negyedévivel, míg a hat havi eredmény 4%-kal haladja meg a bázisidőszakot. A csoport az elmúlt negyedévekben egyedi tételek nélkül kiegyensúlyozott működési eredményeket produkált - áll a gyorsjelentésben.
A korrigált teljes bevétel összességében kedvezően alakult, második negyedévben 208 milliárd, az első félévben összesen 417 milliárd volt. Ezen belül a korrigált nettó kamatbevétel az alacsonyabb nettó kamatmarzs, valamint a csökkenő kamatozó eszközállomány miatt 5,2 milliárd forinttal csökkent az előző negyedévhez képest, ugyanakkor a nettó jutalékeredmény 3,9 milliárd forinttal bővült. A korrigált teljes bevétel megfelel az elemzői várakozásoknak.
Év/év alapon nőttek a működési költségek
A működési költségek változatlan szinten maradtak negyedéves szinten, az egyedi tételek nélküli második negyedéves kiadás/bevétel mutató (46,2%), ami megegyezik az előző negyedévivel, míg az első féléves mutató (46,2%) 1,7%-kal nőtt éves alapon. A féléves működési költségek ellenben 8%-kal nőttek éves alapon, részben a behajtási tevékenység fokozása, részben a magyarországi adóemelések és a betétbiztosítási díj emelése miatt.
Akadozó hitelezés, romló hitelportfólió
Az árfolyamszűrt hitelállományok az elmúlt negyedévben 0,4%-kal, éves alapon 2%-kal csökkentek, a betétek volumene nem változott. Mindennek eredményeként a „nettó hitel/betét+retail kötvény” mutató (100%) devizaárfolyam-hatástól szűrten az előző negyedévhez képest 1 százalékponttal, míg éves alapon 5 százalékponttal javult.
A hitelportfólió minőségének romlása 2012 második negyedévében 64 milliárd forintos kockázati költségképzést eredményezett (+9% az év első 3 hónapjához képest), a hat havi kockázati költség (123 milliárd forint) a bázisidőszakhoz képest 15%-kal nőtt.
Másfél évvel visszalépve - a magas céltartalékképzés ellenére is
Az OTP Csoport IFRS szerinti konszolidált tőkemegfelelési mutatója javult, 2012. június végére 17,9%-ra emelkedett (ez 0,8 százalékpont növekedés az előző negyedévhez képest), az elsődleges tőke (Tier1 ráta) nagysága 14,4%-ot tett ki. |
A 90 napon túl késedelmes („DPD 90+”) portfólió aránya 18,8%-ra nőtt. Az árfolyamszűrt problémás hitelképződés jelentősen gyorsult az előző negyedévhez képest, 80 milliárd forintos nagysága az elmúlt nyolc negyedév legmagasabb értéke.
A portfólióromlást részben a 2011. végi forintgyengülés késleltetett hatása, illetve néhány egyedi magyar vállalati ügylet okozta, de jelentősen nőtt az orosz és ukrán problémás állomány is.
A DPD90+ fedezettség (76,6%) a magas céltartalékképzés ellenére negyedéves összevetésben romlott, szintje a 2011 év végivel megegyező.
Hogy muzsikált itthon a bankcsoport?
A bankcsoporton belül az OTP Core (magyarországi alaptevékenység) 2012 második negyedévében bankadó nélkül 22,8 milliárd forintos adózott eredményt realizált (-6% az első negyedévhez képest), ezzel a féléves eredmény 47,1 milliárd forint volt, mely a bázisidőszaktól 25%-kal marad el. A visszaesés negatív hatású egyedi tételek mellett a féléves működési eredmény 12%-os csökkenésének és a kockázati költségek 9%-os növekedésének az eredője.
A negyedéves és féléves bevételek egyaránt 4%-kal csökkentek döntően a kamatbevétel zsugorodása miatt. Utóbbi a végtörlesztés miatt is csökkenő kamatozó állományok és visszaeső betéti marzsok együttes hatása. A féléves működési költségek ellenben 8%-kal nőttek éves alapon, részben a behajtási tevékenység fokozása, részben a magyarországi adóemelések és a betétbiztosítási díj emelése miatt.
Már megint a devizahitelek
A kockázati költségek az előző év hasonló időszakához képest 9%-kal emelkedtek. Ebben a félév során a gyorsuló portfólióromlásnak volt fő szerepe. A továbbra is erős romlást mutató deviza jelzáloghitelek mellett a nagyvállalati hitelek minősége is jelentősen romlott ebben a negyedévben.
Azonban a negyedéves kockázati költségek 9%-kal csökkentek, az előző negyedévhez hasonlítjuk a mostani eredményt, így viszont a problémás hitelek céltartalékkal való fedezettsége romlott (78,3%).
A hitelállomány 9%-kal csökkent éves, 1%-kal negyedéves alapon árfolyamszűrten. A legszámottevőbb visszaesést a jelzálog portfólió szenvedte el (-12% tavaly ilyenkorhoz képest), de jelentős volt a corporate állományok csökkenése is (-8%).
A kkv-k hitelezése felpörgött
Kivételt egyedül a mikro- és kisvállalati hitelek jelentenek: itt az állományok éves viszonylatban 10%-kal, az elmúlt negyedévben pedig 5%-kal bővültek. A mérsékelt hitelkereslet szinte valamennyi termékkategóriára jellemző.
Az új jelzáloghitel folyósítások esetében az OTP Bank őrzi vezető pozícióját, piaci részesedése 2012. második negyedévben 33%-os volt.
Hitelezés: messze a válság előtti szint
A folyósítás 2012. első féléves összege (60,1 milliárd forint) ugyan lényegesen magasabb az egy évvel korábbinál, azonban a válságot megelőző teljesítménytől továbbra is jelentősen elmarad. A személyi kölcsönök esetében az új folyósítások terén a bank piaci részaránya ugyan kiemelkedően magas (58%), a gyenge kereslet miatt azonban a folyósított állomány csökken (tavaly az első félévben 25 milliárd volt, most ennél 1 milliárddal kevesebb).
Az OTP árfolyama az utóbbi negyedévben. Forrás: Privátbankár Dealbook |
Az árfolyamkorrigált betétállomány retail kötvényekkel együtt éves szinte 7%-kal, negyedéves szinten pedig 1%-kal csökkent. Ezen belül a retail betétek (retail kötvényekkel együtt) éves illetve negyedéves összevetésben 4%-kal illetve 2%-kal estek vissza. A corporate betétek a tavalyi első félévhez képest 13%-kal csökkentek, állományuk az elmúlt negyedévben változatlan maradt.
A Bank „nettó hitel/(betét+retail kötvény)” mutatója a tárgyidőszak végén 79% volt (árfolyamhatástól tisztítva -5%-pont év/év alapon).