Mi is a Mikulás-rali?
Ugyan a Mikulás-rali kezdetéről, és végéről eltérőek a vélemények abban mindenki egyetért, hogy a jelenség az év végéhez kapcsolódik. Oka részben a karácsonyi vásárlási-ajándékozási szezon, részben az, hogy a gyorsjelentések végével tisztul a kép a vállalatok teljesítményét illetően. Van, aki szerint a december eleje erősebb, van aki szerint inkább a Karácsony, és Újév közötti időszak, de előfordulhat, hogy már novemberben elkezdődik a felívelés.
A MarketWatch publicistája Mark Hulbert nemrég egy írásban felhívta a figyelmet, hogy a jelenség időben egyre előbbre tolódik. Ennek fő oka az, hogy miután a befektetők már számolnak vele, és a média is egyre nagyobb durranásként tálalja önmagát beteljesítő vásárlást generál a várakozás a részvénypiacon.
"A Mikulás-rali olyan, mint a jeti"
A hazai elemzők nagy része egyetért abban, hogy a tőzsdei mozgásokat az év hátralévő részében nagyban, vagy teljesen az európai hírek fogják befolyásolni. Az eurzóna adósságválságáról érkező hírek most már minden napot uralnak a piacokon, és ez várhatóan így marad a következő hetekben is. A befektetők rendkívül érzékenyen reagálnak a hírekre, így ha a közeljövőben valami tartós megoldás körvonalazódna az európai helyzet rendezésére, akkor nem lesz akadálya a felívelésnek.
Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője felhívja a figyelmet, hogy a Mikulás-ralit élteti a várakozás, hogy januárban jelentős tőkebeáramlás figyelhető meg általában a részvénypiacokon, amit az előző évi nyereségek visszaforgatása, és a karácsonyi vásárlások lendülete okoz. Az elemző szerint „a kulcskérdés a várakozás, és a hit, amely akár már novemberben arra sarkallhatja a befektetőket, hogy vételekkel készüljenek fel a Mikulás-ralira, tehát az egész igazából egy önbeteljesítő jóslat.” Kuti Ákos arra számít, hogy novemberben lesz némi tőzsdei visszaesés, miután év eleje óta jelentős volt az emelkedés a részvénypiacokon, az év végére azonban visszatérnek a mostani szintek.
Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője úgy látja, hogy a még két hétig tartó jó amerikai gyorsjelentési szezon miatt lenne tere egy nagyobb év végi emelkedésnek a részvénypiacokon, de a Wall Street nem tudja függetleníteni magát az eurozóna eseményeitől. Amennyiben a problémák nem enyhülnek, úgy a hagyományosan december első felében esedékes rali elmaradhat, vagy az emelkedés mértéke lehet limitált. Az elemző szerint „abban az esetben viszont ha nyitott kérdések többségére választ kapnának befektetők – erre van a kevesebb esély – úgy a mostani meglehetősen volatilis környezetben még egy átmeneti komolyabb emelkedés is kibontakozhatna, de ez még nem jelentené minden rossznak a végét.” Ami szerinte Amerika-specifikus történet, és fókuszban lesz december elején, hogy hogyan sikerül a tengerentúlon a karácsonyi szezon a kiskereskedőknek, illetve hogy a munkanélküliség tartósan csökkenő pályára állhat-e, akkor publikálják ugyanis az átfogó novemberi munkerőpiaci statisztikát. Ezek kedvező eredményei akár jelentősebb lökést is adhatnak a tengerentúli börzéknek.
Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője szerint vannak tényezők, amik elméletileg afelé hathatnak, hogy év végén felkunkorodjanak az árfolyamok, de ezek vagy működnek a gyakorlatban, vagy nem. Másfelől az elmúlt 10 évben az év utolsó tíz kereskedés napján az S&P500 index hozama ötször volt pozitív, ötször meg negatív, átlagosan meg szinte nulla (0,01 százalék) volt az elmozdulás. Somi András szerint “a Mikulás-rali picit olyan mint a jeti, amiről nagyon izgalmas beszélni, de sem végelegesen bizonyítani, sem hitelt érdemlően cáfolni nem sikerült eddig a létezését.” Az elemző szerint azt is érdemes kiemelni, hogy a Mikulás-ralihoz hasonló tőzsdei babonák először könnyen válnak önbeteljesítő jóslatokká, később viszont éppen a jelentős várakozások miatt cáfolják meg magukat, például mert a befektetők egyre előbbre hozzák a "mikulásos" vételeiket, hogy megelőzzék a piacot.
A CIB Bank vezető elemzője, Barta György úgy véli, hogy bár historikus adatok alapján egyértelműen kimutatható a Mikulás-rali jelensége (illetve annak egyre korábbra tolódó beárazása a részvényeknél), extrém kockázatkerülés esetén sokan még a vonzóbb értékeltségi szintek mellett is inkább távol maradnak a részvénypiactól. Bár nem lehet kizárni egy év végi felfutást, az elemző inkább óvatosságra int. Azt mondja, hogy „a mostani nem a kockázatos hozamvadászat, hanem a tudatos értékmegóvás időszaka.” Barta György felhívja a figyelmet az egyre súlyosbodó adósságválságra. Szerinte egy ilyen helyzetben a legjobb taktika ilyenkor inkább a relatív biztonságot nyújtó eszközökben és piacokon történő kivárás. A szakértő szerint a Mikulás-rali kezdetéig valószínűtlen, hogy az európai politikusok igazi áttörést érnek el a válság megoldásában, de ha így lenne, akkor még mindig nem lesz késő beszállni a kockázatkedvelőbbeknek.
Az elmúlt hét évet megvizsgálva szembetűnik, hogy az amerikai vállalati szektor, és kiskereskedelem állapotát legérzékenyebben tükröző S&P index a legnagyobb mértékben pont a válság kirobbanásának az évében 2008-ban ugrott meg. Ennek oka az volt, hogy a Lehman Brothers csődje utáni hatalmas piaci zuhanást erős korrekció követte, miután nagyon határozott kormányzati, és jegybanki lépéseket jelentettek be az Egyesült Államokban.