A Plotinus volt hosszú ideig a pesti tőzsde egyik legkiválóbb részvénye: olyan volt, mint egy befektetési alap, melynek ára nagyjából mindig a cég tényleges értékét tükrözte. A cég befektetési politikáját Zsiday Viktor irányította zseniálisan: a Plotinus értéke 2011 és 2016 között négyszeresére emelkedett. A főtulajdonos azonban ekkor úgy gondolta, ennyi elég volt, szerette volna kivezetni a céget a tőzsdéről, ez azonban nem jött össze.
Tulajdonosi átrendeződés
Ekkor a cég megkezdte saját részvényeinek felvásárlását, mondván, ha csak kevés részvény marad, akkor már könnyen kezelhető a helyzet. Nos, ez ha lassan is, de végül így lett: a cég a saját részvényeinek 93,53 százalékával rendelkezik, de ezt hivatalosan csak múlt héten tudhattuk meg, mivel csak akkor jelent meg a BÉT honlapján a cég adatainál, addig még Zsiday Viktor is komoly tulajdonosként szerepelt.
Az adatok kissé lassú nyilvánosságra kerülését múlt héten már az MNB is nehezményezte, a két jelenleg is ismert tulajdonos mindenesetre bejelentette részesedésszerzését, legutóbb tegnap. Mindennek alapján úgy tűnik, hogy közel 32 ezer részvény van, ami nincs a cég birtokában, ebből az utolsó bejelentések szerint 6370 darab az AGY69 AG cég birtokában van, melynek tulajdonosa Ádámosi Gyögy, 3186 pedig Korányi Tamás tulajdonát képezi.
Szezonja van
Ez 20 illetve 10 százalékos szavazati jogot jelent, miután a sajátrészvények értelemszerűen nem jogosítanak szavazatra, kérdés, hogy kinél lehet a fennmaradó nagyjából 22 ezer részvény. Ez mindenesetre olyan kis mennyiség, hogy akár közkézhányad, akár valakinél még komolyabb szavazati jogot megtestesítő mennyiség van, a papír a tőzsdén érthetően teljesen illikviddé vált, így árfolyama korlátlanul mozdulhat bármerre egész kis forgalommal is.
Normális körülmények között persze egy olyan cég senkit nem érdekelne, ami 93,5 százalékban saját magát birtokolja, de tevékenysége nincs, és különösebb stabil értékű vagyon sincs benne. Amióta azonban a Mészáros-csoport a korábban jóval kisebb értékű Konzumot, Opust, és Appeninnt hatalmas vagyonnal feltöltve megajándékozta a részvényeseket, és a 4iG is a csoport megjelenése után tízszerezte árfolyamát, most érthető módon sokan el tudnak képzelni hasonló helyzetet az ilyen érdekes papíroknál.
A papír ma 3 százalékkal emelkedik 23 ezer forintig, ez a négyszerese annak az árnak, ahol az egykor Zsiday Viktor által felfuttatott cég fundamentális értéke volt, és ez a négyszerezés alig több mint egy hónap alatt következett be.
Esnek a blue chipek, ereszkedik az olajár
A blue chipek közben ma esésbe váltottak, a Mol másfél százalékkal esik 3178 forintig, az OTP egy százalékkal 11 580 forintig, a Richter ugyancsak másfél százalékkal 5715 forintig, a Telekom viszont stabil, az ár 454 forint. A BUX 1,15 százalékkal csökken 40 420 pontig.
Az európai indexek is csökkennek, a német és francia piac fél százalékkal, a kisebbek jellemzően egy százalék körül. Esik az olajár: a Brent típus visszatért 60 dollár alá, a WTI még kevéssel 50 dollár fölött van.