(Fotó: Wikimedia Commons) |
Az Opko Health kisebb-közepes diagnosztikai és biotechnológiai társaságban vásárolt kisebb részesedést a Soros Fund Management – írja a Motley Fool. Bár Soros György már visszavonult alapítványának vagyonkezelésétől, a társaság továbbra is jó eredményeket ér el, ezért a befektetési szakma árgus szemekkel figyeli, mit csinál.
Az alap 55 500 részvényt vásárolt a szóban forgó vállalkozásban a tavalyi utolsó három hónapban, aminek értéke nagyjából félmillió dollár lehet – a részvény ugyanis 8-11 dollár között ingadozott, jóval lejjebb, mint tavaly nyáron és tavasszal. A társaság részben prosztatarák-diagnosztizáló tesztekkel foglalkozik, amelyek segítenek megelőzni a szükségtelen műtéti beavatkozásokat. Részben pedig krónikus veseelégtelenség kezelésére szolgáló kísérleti gyógyszerrel.
Kockázat a köbön
A cikk egyébként megállapítja, hogy kisbefektetőknek nem ajánlott a nagy intézményi befektető követése, mert az amerikai gyógyszerügyi hatóságoktól sokban függ a termékek sikere, semmit nem lehet még biztosra venni, így a befektetés nagyon kockázatos. Ez az év egyébként döntő lesz az Opko Health számára.
Érdemes hozzátenni, hogy a biotechnológiai – főleg új gyógyszerek és gyógyeljárások kifejlesztésével foglalkozó – cégek részvényei más esetekben is nagyon kockázatosak. A SPDR S&P Biotech ETF (XBI) nevű, erre szakosodott tőzsdén kereskedett alap árfolyama például volt 44 és 91 dollár is az utóbbi egy évben, tegnap 50,20 dolláron zárt.
Botox, bioetanol, kommunikáció
Soros György alapjában a legnagyobb falat egyébként az Allergan nevű nagy gyógyszercég részvénycsomagja, amely több mint 200 millió dollárt ér - írja az Investopedia. A cég többek között a Botox, a Juvederm és a Restasis gyógyszerekről ismert, és arról, hogy tavaly novemberben a Pfizerrel való gigafúziót jelentettek be, ami a hatóságok jóváhagyására vár.
A második legnagyobb, szintén valamivel 200 millió dollár felett az Adecoagro S.A., amely többek között mezőgazdasággal és bioenergiával, cukkorral, bioetanollal foglalkozik, Brazíliában és Argentínában termel. A következő, a Nuance Communications Inc. szintén foglalkozik egészségüggyel, de ezen kívül üzleti és mobilmegoldásokkal, kommunikációval, szoftverekkel és sok minden mással is.
Ötből három fuzionál
A negyedik, a Cypress Semiconductor félvezető-gyártó, a Dow Chemical pedig egy vegyipari vállalat, az utóbbinak magas, négy százalékos osztalékhozamát emelték ki. Közös jellemzőjük, hogy az Allerganhoz hasonlóan tervezett vagy már befejezett összeolvadások részvevői. A jelek szerint Soros György vagy menedzserei előszeretettel fogadnak a nagy társaságok összevonásából származó értéknövelő hatásra, hiszen ötből három cég ebbe a kategóriába tartozik.
A Time.com Warren Buffett-et, Soros Györgyöt és Carl Icahnt emeli ki, mint akik „jó okkal vannak a bolygó leginkább követett befektetői között”. A nagy intézményi befektetők „13F” jelzésű amerikai befektetési jelentései szerintük még akkor is az ötletek aranybányái, ha minden befektetőnek feltétlen ajánlott elvégezni saját házi feladatát, önállóan elemezni a befektetési célpontokat.
Ami a csövön átfér
A Buffett-féle Berkshire Hathaway legérdekesebb befektetése tavaly az utolsó negyedévben szerintük a Kinder Morgan nevű csővezeték-üzemeltető cég volt, amely alacsony olajárak mellett is megfelelő bevételekkel rendelkezik. A részvény ráadásul tavaly 63 százalékkal esett.
Soros a Synchrony Financial nevű cégben vásárolt még tavaly részesedést, amely a General Electric Capital hitelkártya-vállalkozása, és óriási áruházláncok partnere. A cikk feltételezi, hogy Sorosék a kártyahitelek finanszírozási és hitelnyújtási kamata közötti marzs szélesedésére játszanak. Megjegyzik azt is, hogy Soros gyakran gyorsan be-, majd kiugrik egy-egy befektetésbe, de ez most mérete miatt tartósabbnak ígérkezik.
Összeolvadás helyett szétválás
Carl Icahn mintha épp az ellenkezőjére játszott volna év végén, mint Soros szokott: összeolvadás helyett szétválásra. A Xerox nevű cégbe közel egymilliárd dollárt fektetett, a társaság pedig ez év elején átstrukturálási, költségcsökkentési programot és a tevékenység két részre választását jelentette be.