(Archív kép.) A Szancsi iráni olajszállító tartályhajó lángol a Kelet-Kínai-tengeren, mintegy 300 kilométerre Sanghaj partjaitól 2018. január 14-én. Fotó: MTI/EPA/Kínai közlekedési minisztérium |
Tegnap délután, este sokat javult a tőzsdék hangulata, amikor kiderült, hogy van kilátás valamiféle részleges megegyezésre az amerikaiak és a kínaiak között. Szép pluszban végeztek az amerikai indexek, nőttek a kötvényhozamok is. De még nagyobb emelkedést mutatnak ma a határidős indexek.
A Nasdaq Composite technológiai index határidős értéke majdnem egy százalékkal van feljebb, mit ritkán látni. Az S&P 500 futures 0,7 százalékkal ugrik. Európában is jó a hangulat, a német DAX index szinte száguld, másfél százalékkal van feljebb. A francia CAC 40 0,9 százaléknál tart.
A hazai BUX index 1,1 százalékos pluszban van, az OTP és a Mol átlag feletti (1,4 és 1,1 százalékos) emelkedésének köszönhetően. A Richter és a Telekom stagnál, az Opus 0,7 százalék körül drágul. A forint szolidan erősödik, már 332 alatt jár az euró ára. De reggel volt 331,50 közelében is.
További árfolyamok itt láthatók
1. Trumpra figyel mindenki
Az Egyesült Államok és Kína közötti tárgyalások körül nagy volt a pesszimizmus, de csütörtökön feléledt a remény, hogy a két nemzet korlátozott kereskedelemi megállapodást tud majd bejelenteni. Donald Trump elnök pedig megerősítette, hogy pénteken találkozik Liu He kínai miniszterelnök-helyettessel.
Egy ilyen részleges megállapodással nem ér azonban véget a kereskedelmi háború, mivel nem valószínű, hogy Trump kulcsfontosságú aggályairól meg tudnak egyezni. Ilyen például Kína azon politikája, amely során arra kényszeríti az amerikai cégeket, hogy társuljanak a helyi partnerekkel, ha a kínai piacra akarnak lépni.
De az Investing.com szerint egy kisebb egyezség is elég lehet arra, hogy a kereskedelmi háború enyhüljön, meggyőzze Trumpot az október 15-én hatályba lépő vámtarifák felfüggesztéséről.
2. Szétlőttek egy iráni tankert
Valószínűleg rakéta vagy drón csapódhatott bele egy iráni hajóba a Vörös-tengeren, egy szaúd-arábiai kikötő közelében, ami nyomán nagyot ugrott a kőolaj árfolyama. A Brent két hét után ismét átlépte a hatvan dolláros szintet. De már előző nap is emelkedtek az árak, hiszen az esetleges megegyezés a kereskedelmi háborúban a gazdaságot – és vele az olajkeresletet – élénkítő tényező.
Az OPEC a jövő évi további termeléscsökkentésekről beszélt, a döntést várhatóan az olajkartell decemberi ülésén hozzák meg. A heti amerikai adatok viszont növekvő kitermelésről számoltak be. Ma a péntekenként megszokott adat jön az USA-ban működő olajkutak számáról, az is befolyásolhatja az árakat.
3. Felülteljesített a forint?
Felülteljesítő volt a forint az Erste Befektetési Zrt. hírlevele szerint. “Tegnap a lengyel zloty és a forint is erősödött a javuló nemzetközi hangulatban. De a forint felülteljesítő volt és egyetlen nap leforgása alatt csaknem 2 forintot erősödve 334-ről, 332-re mérséklődött az EURHUF árfolyam, ami egy kisebb támaszszintet jelent” – írták.
Euró/forint és euró/zloty (Tradingview.com) |
“A 30 napos mozgóátlag alá került az árfolyam, ezzel megnyílt az út a további korrekció előtt. A 330-as szintre érdemes figyelni, mely fontos támaszt képez, jelenleg az 50 napos mozgóátlag is erősíti. Várakozásunk szerint ott megakadhat a forinterősödés, és ismét kisebb emelkedő hullám indulhat” – írta ugyanerről az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
4. Mégis lesz Brexit?
Ezúttal pozitív hírek érkeztek a Brexittel kapcsolatban, többek kzött annak nyomán, hogy leültek egymással tárgyalni az ír és brit miniszerelnökök. Feléledt a remény, hogy az alig három hét múlva esedékes október végi határidőt esetleg mégis sikerül tartani. “Ez még nem megállapodás, de a megállapodáshoz vezető út” – mondták a találkozóról.
A font ugrott a hírre. A Bloomberg szerint az írek gazdaságilag érdekeltek a rendezett Brexitben, mert egy megállapodás nélküli kilépés 73 ezer munkahelybe kerülne náluk a következő két évben.
5. Jön a fogyasztói bizalom
A Michigani Egyetem fogyasztói bizalom-mutatója lesz ma a figyelem középpontjában. A fogyasztás lehet az, ami az USA gazdaságát továbbra is előre viszi. A konszenzus szerint a mutató értéke várhatóan csökkenni fog.