(Fotó: 123rf.com) |
Az IEA nevű energiaügyi szervezet jelentésével magyarázzák elsősorban, hogy ma 5-6 százalékos emelkedésben vannak az olajárak. Az elemzés arról szólt, hogy a következő 1-2 évben erősen visszaeshet az amerikai olajtermelés az alacsony árak miatt. Valamint arról, hogy az olajipari beruházások példátlan visszafogása miatt pár év múlva olajhiány is kialakulhat.
A részvénypiaci hangulat az utóbbi hetekben eléggé erősen kötődött a „fekete arany” árához, amely azonban már nem is annyira csillogó. A Qz.com cikke szerint annyira olcsó az olaj, hogy már az afrikai kalózok is felhagytak a rablásával.
Hullanak a fejek Kínában
Reggel a kínai tőzsdék is optimista alapot adtak a napnak. Kínában leváltották a tőzsdefelügyelet elnökét, akinek a nyáron a tőzsdei árzuhanások ellen bevezetett intézkedések kidolgozásában nagy szerepe volt. Talán azért, mert idén már ezek az adminisztratív lépések, mint a kereskedés felfüggesztése egy bizonyos mértékű esés után, eléggé hatástalanok maradtak. A piaci szereplők mindenesetre pozitívan fogadták a lépést.
A nyugat-európai tőzsdék nap közben másfél-két százalék körüli emelkedésben voltak, Olaszországban három százalékos volt az emelkedés. Budapesten a BUX index beérte 0,7 százalékos erősödéssel, az OTP 0,8, a Mol 0,6, a Richter 0,5, a Magyar Telekom 1,2 százalékkal erősödött.
Augusztus óta nem látott szinten a forint
A Mol így ismét 14 ezer forint, az OTP 6100 felett tudott zárni, a Richter azonban nem lépte át az 5000 forintos határt. Feltűnően emelkedik a Buda-Cash Brókerházhoz köthető Opimus, pár hete még 3,3 forint volt, ma elérte a tíz forintot is.
A forint augusztus óta nem látott szinten, 306,80 forinton volt este, erősödése tendencia-szerűnek tűnik. A devizakitettségünk, devizaadósságaink csökkenése, a kereskedelmi többletünk és a beáramló EU-milliárdok miatt több elemző is úgy gondolja, hogy tartósan erős lehet a forint.
A nyersanyagcégek húzták az FTSE 100-at
Feltűnő volt ma a dollár nagymértékű emelkedése, az euróval szemben egy százalékkal csökkent az árfolyam és megközelítette az 1,1-es határt. Az angol font a Brexittel kapcsolatos találgatások miatt gyengült, a brit részvények emelkedése ugyanakkor nem sokkal maradt el az átlagtól.
De ez inkább a nyersanyagcégeknek köszönhető, a Glencore, az AngloAmerican, a BHP Billiton, a Rio Tinto vezették az emelkedést az olajár kitörésének köszönhetően. Az arany viszont esett, mint már annyiszor, amikor a befektetők optimistábbakká, kockázatkedvelőkké váltak.
Jelent a Telekom és a Mol
Szerdán este jelent a Magyar Telekom az Equilor hírlevele szerint. A brókercég most 15 forintos, 2017-ben pedig 22 forintos osztalékra számít a cégtől. Szerdán jelenthet a Mol is, amely különböző leírások előtt áll.
Az Equilor szerint „a menedzsment a leírásokat nem egyszerre, inkább egy elnyújtott ütemezés mellett hajtja végre idén. Az Északi-tengeren vásárolt kutatási eszközökön a kurdisztáni leírás kétszeresét, 880 millió dolláros veszteséget kényszerülhet realizálni a vállalat.Az egyéb kitettség mértéke további 120 millió dolláros leírást hozhat a tartósan alacsony olajár miatt.”
A Mol várhatóan stratégiát vált az alacsony olaj árak miatt, és fókuszát a magyarországi és horvátországi területekre helyezi át, és tovább csökkenti az üzemi költségeket.