17:45
Erősödött a turbulencia a devizapiacokon, az euró/dollár 1,31 alá esett és elszállt a forint is, az eurót 286-287 forinton jegyzik.
17:15
Továbbra sincs nyugalom a piacokon, az olajat 98 dollár körül tépik ide-oda, a dollár vészesen közelít az 1,31-es szinthez, erősödve az euróval szemben. A forint is feltapadt az euróval szembeni 285-ös szint fölé.
A Budapesti Értéktőzsde részvényszekciója 0,17 százalékot gyengült mindössze, ugyanakkor nagyon erős mozgások voltak a részvényárfolyamokban. Nagyot zuhant a Magyar Telekom, ugyanis a részvényei ma forogtak először osztalékszelvény nélkül. A papír 8,8 százalékkal zuhant, 490 forintra, ami még nyereségnek is felfogható, ha a 10 százalékos osztalékszelvényt vesszük alapul. Az OTP tartotta magát, 2,1 százalékkal drágult 3755 forintra. A Mol nagyot esett, 3,1 százalékot veszített, 17100 forinton állt meg. Az olaj árának esése tarolta le a magyar papírt is. A Richter 1,1 százalékkal drágult, 37200 forintra.
16:55
Elszabadulni látszik a pokol az olajpiacon. Az amerikai könnyűolaj 98 dollár alá került, ez már csaknem 5 százalékos napon belüli esés, két nap alatt durván 8 százalékkal szakadt az olaj ára.
Közben a tőzsdék többsége határozott veszteségbe került és erősödik a dollár, az EUR/USD ismét 1,3117 körül mozog. A forint nem gyengült tovább, de 285 forint fölött maradt az euró jegyzése.
15:35
Ahogy az előbb írtuk, tényleg nagy mozgásokat indított el az amerikai tőzsdenyitás. A Wall Street vezető indexei eséssel kezdték a napot, a technológiai Nasdaq index több mint 1 százalékkal esett, 3000 pont alá került. Közben tovább esett az arany ára és nagyon hosszú idő után 100 dollár alá került az amerikai WTI olajfajta. Emiatt a budapesti tőzsdén is esik a Mol, az olajrészvények 3 százalékos mínuszban vannak. A BUX vesztesége ugyanakkor egyelőre elenyésző, az OTP ugyanis tartja a magyar részvénypiacot.
Gyengülni kezdett a dollár az euróval szemben, az EUR/USD jegyzések most 1,3170 körül mozognak. A forint viszont kibillent, az euró 285 forint fölött áll.
15:05
Bizonytalan maradt a hangulat a nemzetközi pénz és tőkepiacokon, miután közzétették az átfogó munkaerőpiaci beszámolót áprilisról az Egyesült Államokban. Ez az az adat, amelyet havonta egyszer közölnek és kizárólag a mezőgazdasági ágazatokon kívüli fejleményeket írja le. Az áprilisi adatsorban voltak jó és rossz hírek. Rossz volt, hogy a vártnál jóval kevesebb új állás keletkezett, ez ugyanis arra utal, hogy második hónapja lassul a foglalkoztatás bővülése. Jó hír volt viszont, hogy csökkent az átfogó munkanélküliségi ráta, 8,1 százalékra, a márciusi 8,2 százalékról. Annak is örült a piac, hogy a februári és a márciusi számokat javították.
A piaci reakció egyelőre nem egyenletes, nincsen határozott irány. Korábban, gyakorlatilag tegnap délután óta meghatározza a kereskedés alaphangulatát, hogy esik az olaj ára, az amerikai WTI könnyűolaj már a 100 dollárt próbálgatja felülről, az északi-tengeri Brent pedig 114 dollár köré esett vissza. Ennek hátterében részben a szokásos félelmek miatti pozíciózárások állnak, részben az, hogy a tegnapi gyatra európai makroadatok miatt jelentősen esett az euró a dollárral szemben, a dollár erősödése pedig lerántotta a nyersanyagpiacokat.
A forint piacán sem volt érdemi reakció, bár kisebb erősödést elkönyvelhetett a hazai deviza, amely viszont továbbra sem tudott kitörni a 283 – 285 forint közötti euróárfolyamból. A dollár kisebb erősödést mutatott az amerikai makroadat megjelenése után, de az amerikai tőzsdenyitás hozhat nagyobb lendületet a kereskedésbe.