Már a nyitásban mínuszba került az európai részvénypiacok többsége és határozott erősödésnek indult a dollár az euróval szemben. Az EUR/USD hajnalban még közel volt az 1,32-höz, aztán néhány óra alatt az 1,31-es szint alsó szélére csúszott vissza az euró árfolyama. Az eladói nyomás egyáltalán nem jelentős, de általános.
A piacok csalódtak a kínai pénzügyi vezetésben, amelytől azt várták, hogy újabb monetáris enyhítést jelent be a kínai Holdújév alkalmával, de ez elmaradt. Ez lehetett volna a banki kötelező tartalékok további csökkentése, vagy egy újabb kamatcsökkentés. A befektetők most feszülten várják a délután kezdődő EU-csúcsot, aminek végre határozottan kéne döntenie a közös pénzügyi kormányzásról, garantálnia kéne a szuverén állami költségvetések felügyeletét és jelentős előrelépés lenne az is, ha döntenének az európai mentőmechanizmusok feltőkésítéséről. Az elmúlt hónapok hírei alapján elég átláthatatlan a helyzet. A fő probléma valószínűleg az, hogy a németek nem érdekeltek az EFSF (vagy az ESM) eszközeinek jelentős bővítésében, részben, mert ez főleg rájuk hárulna, részben pedig azért, mert Németországnak egyelőre jót tett a gyenge euró.
Az európai vezetők tárgyalnak a görög helyzetről, ami szintén kezd ismét az átláthatatlanság szintjére süllyedni. Ami biztosnak tűnik, hogy a görögöknek már nem 130, hanem 145 milliárd dollár kéne a következő mentőcsomagban. Azt is tudni, hogy bár a tárgyalások az adósság átcsoportosításáról a hétvégén megint kudarcba fulladtak, a tárgyalók szerint közel van a megegyezés. Hogy pontosan milyen sarokpontokon folyik a vita, azt nem tudni. Valószínű, hogy az eddigi megállapodások szerinti 50 százalékos veszteségleírás után további leírásra (haircut) kényszerülnek a magánbefektetők. A mai EU-csúcsot mindenesetre elég nagy bizonytalanság övezi, különös tekintettel arra, hogy az elmúlt hónapokban ugyanezen kérdésekben nem sikerült határozott előrelépést elérni.