Az IEA friss előrejelzése szerint félő, hogy ha az olajtermelés helyreállítása olyan országokban, mint Líbia továbbra is lassú marad, akkor nem fogja tudni követni a kitermelés a növekvő keresletet, és ez az olaj árának további jelentős emelkedésével jár majd. A kutatás alapfeltevése, hogy a globális kereslet a jelenlegi harmadával nő 2010, és 2035 között, ennek 90 százalékát pedig a nem-OECD országok adják majd.
A kutatók feltételezik, hogy 2035-ben a kínai kereslet csaknem 70 százalékkal fogja meghaladni az amerikait, holott a fejenkénti fogyasztás kevesebb, mint fele lesz majd az amerikainak.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint rövid távon lefelé nyomja az olaj árát, hogy lassul a világgazdaság, szűkül a hitelezés, és az is, hogy visszatér a nyugalom Észak-Afrikába, és a Közel-Keletre, viszont azt mondják, hogyha ugyanezekben a térségekben az éves befektetések akár csak egyharmaddal alulmúlják a szükséges mennyiséget, akkor az olajtermelés visszaesik, ez pedig további áremelkedéshez vezet, mint ahogy az is, hogy rohamosan nő a népességszám.